Bečváře čeká střelnice s vyřezanou podlahou

19 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Jen střelci zatím na olympiádě v Aténách připisují cenné kovy na konto české výpravy. V pátek se pokusí přiblížit další medaili dvojice Václav Bečvář a Tomáš Jelínek v závodě pro libovolné malorážky na 50 metrů vleže. "Bude to hodně vyrovnaný závod," míní Bečvář, ve 47 letech nejstarší český olympionik.

"Do závodu jdu s tím, že to může být jen lepší," komentoval Bečvář nepříliš povedenou letošní sezonu, v níž mu několikrát uniklo jen těsně finále po nástřelu 596 bodů.

Tento výkon v Aténách také zřejmě nebude stačit. "Kdybych ten bodík navíc tady dokázal protlačit, mohlo by to na finále stačit," naznačil den před kvalifikací na střelnici ve čtvrti Markopoulo, kde absolvoval dva tréninky - neoficiální a oficiální.

Jel do relativně známého prostředí - střelnici si totiž vyzkoušel poprvé před dvěma měsíci při závodě Světového poháru, který vyhrál Izraelec Starik přezdívaný Stařík. "Tehdy mi to tu střílelo docela slušně a tolik nefoukalo," má Bečvář trochu obavy z nevyzpytatelného větru.

Na další obhlídku olympijského sportoviště přijel český střelec na pět dnů na přelomu července a srpna. "To už měla střelnice finální podobu s plovoucí podlahou, což se neukázalo jako dobré řešení," líčí pátý v pořadí ve své disciplíně z minulé olympiády v Sydney.

Řečtí pořadatelé námitkám střelcům vyhověli a plovoucí podlahu vyřezali. "Teď střílíme z betonu, který se nehýbe, ale je z kopce, takže je potřeba udělat technickou úpravu zbraně, což je komplikované," popisuje Bečvář trable s aténskou střelnicí.

Rodák z Chomutova žijící v Plzni přesto věří, že budou k vidění dobré výkony, což naznačily i oba tréninky. "Otázka je, jak se kdo naladí psychicky a také na kombinaci střelivo-hlaveň," míní otec tří dětí.

Ten, kdo podle něj má rozptyl střeliva deset až dvanáct milimetrů a je psychicky odolný, může nastřílet slušný výsledek. Soupeři s obdobnou psychikou a rozptylem šestnáct milimetrů budou slabší, okolo 596 či 597 bodů, míní Bečvář.

Za favorita se rozhodně nepovažuje. "Před rokem a měsícem jsem se sice dostal do olympijské nominace výkonem, který by tu možná stačil na zlato, ale s tím tady člověk nemůže operovat," podotkl Bečvář, který jako olympionik prožil nejen Sydney, ale i Atlantu.

Srovnání s Atény se však zatím brání. "Předchozí dvě olympiády ve mně uchovávají vzpomínky na krásnou atmosféru. Tady vše probíhá a je přede mnou. Může z toho být i nadšení, ale zatím to vnímám jako velký, rozlehlejší závod," líčí Bečvář.

Nejčtenější

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz