Basketbalistky jdou dál ze třetího místa

22 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Výhrou 74:57 nad Novým Zélandem zakončily české basketbalistky cestu základní skupinou olympijského turnaje. Do středečního čtvrtfinále tak postupují ze třetího místa a utkají se v něm s Ruskem, které ve skupině A skončilo druhé. Dojde tak k repríze finále loňského mistrovství Evropy.

 Nástup do utkání se českému týmu povedl. Ve 3. minutě vedl 7:3 a australský trenér Novozélanďanek Tom Maher si vzal první oddechový čas. Jeho svěřenkám to ale příliš nepomohlo, jen těžko se prosazovaly pod českým košem, velké problémy měly se střelbou.

"Hráli jsme opět nezvykle brzo ráno, ale na rozdíl od zápasu s Čínou, kdy se holky na hřišti srovnaly až ve druhém poločase, to tentokrát bylo bez problémů," pochvaloval si kouč Jan Bobrovský.

Náskok českých basketbalistek zvolna narůstal, přestože zpočátku ani jejich koncovka nebyla nejpřesnější. Po první čtvrtině vedly 21:12, v druhé desetiminutovce úvodního poločasu svůj náskok ještě výrazně zvýšily, soupeř zaostával ve všech činnostech.

"Naše obrana zahrála velmi dobře, i když úplně bez chyb to samozřejmě nebylo. Holky se k soupeřkám zbytečně točily zády," našel Jan Bobrovský vadu na kráse.

Při chuti byly především kapitánka Hana Machová a Romana Hamzová, které za poločas dohromady nastřílely 22 bodů, tedy víc než celý novozélandský tým. Do šaten se šlo za stavu 40:20.

Druhý poločas byl zpočátku oboustranně plný nepřesností, a tak se skóre narůstalo jen pozvolna. O vzruch se postarali hlavně čeští fanoušci v hledišti, kteří skandováním "Máme stříbro" oslavili na dálku medaili české párové čtyřky na kanálu ve Schinias.

Ve třetí čtvrtině se náskok českého týmu ztenčil na patnáct bodů, kouč Bobrovský chtěl dát v této části hry šanci hráčkám z lavičky. "Tahle fáze utkání mě zklamala. Holky ztratily koncentraci, což mě mrzí," durdil se. "Nedalo se střídat tak, jak bych si přál. A přitom se mohly do zápasu zapojit všechny.

Závěr zápasu však už český tým kontroloval a v myšlenkách může směřovat ke středečnímu čtvrtfinále. V něm ho čeká Rusko, soupeř, s nímž Češky prohrály ve finále loňské mistrovství Evropy.

"Rusky jsou o kousek dál než na Evropě, takže v přípravě musíme vycházet z toho, co hrají tady," tvrdí Jan Bobrovský. "Máme nahrané jejich zápasy."

Jasno má o přednostech budoucího soupeře. "Mají výškovou převahu pod košem. Zbraní proti ní může být zónová obrana, kterou jsme tu nacvičovali. Jaké máme šance? Na začátku každého zápasu je to padesát na padesát..."

Za Rusko nastupuje i Maria Stěpanovová, která odehrála pod vedením Jana Bobrovského několik sezon za Gambrinus Brno. "Zatím tu nedostává moc příležitostí, ale proti nám se určitě bude chtít ukázat."

Do hodnocení dosavadního účinkování svých svěřenek se pouštět příliš nechce. "Na to je moc brzo. Ale družstvo  má svou sílu. Umíme zahrát v obraně a i když jsme tým bez střeleckých hvězd, statistiky napovídají, že tu dáváme nejvíc bodů," upozorňuje kouč.

Ani po pěti zápasech ve skupině prý trenér Bobrovský na hráčkách stopy únavy nepozoruje. "A navíc teď budou mít čas na regeneraci. V pondělí dostanou volno, v úterý potrénují," přibližuje plán před středečním čtvrtfinále.

To už se bude hrát v hale v Olympijském parku. "I když si tam asi vůbec nezatrénujeme, neměla by být změna prostředí zásadním problémem," je přesvědčen trenér Bobrovský.

Zápas s Ruskem se ve středu hraje od 13.30 našeho času.

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Dále čtěte: Na Rusky bude platit obrana, věří Večeřová

Česká republika - Nový Zéland 74:57 (21:12, 40:20, 58:43)
Body:
Machová 21, Hamzová 14, Veselá 13, Klimešová 11, Vítečková 9, Pavlíčková 4, Večeřová 2 - Farmerová 19, Marinová 18, Loffhagenová a Tupuová po 5, Cottonová 4, Compainová a Kerrová po 3. Rozhodčí: Ethierová (Kan.), Kim Ča-ok (Korea). Fauly: 23:18. Trestné hody: 13/16 - 19/24. Trojky: 5:2. Diváci: 365.

Česká basketbalistka Jana Veselá (vlevo) bojuje o míč s Donnou Loffhagenovou z Nového Zélandu.

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz