Američané pojedou s plynovými maskami

2 2004
Atény - S tisícem plynových masek pojede výprava amerických sportovců do dějiště olympijských her. Budou součástí balíku první pomoci, který budou mít reprezentanti USA v řeckých Aténách k dispozici. Píše to deník Washington Post. Sportovci prý absolvují i instruktáž, jak s maskami zacházet.

V dějišti olympiády byla uvedena do pohotovosti i zbývající část bezpečnostní mozaiky starající se o ochranu her - loďstvo.

Řecká námořní flotila čítající 35 válečných lodí a tucty hlídkujících člunů od neděle střeží pobřeží Egejského moře a veškeré přímořské oblasti před olympijskými sportovišti.
 
x-x-x
 
Návštěvníkům Atén budou v době konání olympijských her k dispozici na tři tisícovky dobrovolníků. V ulicích řecké metropole se budou pohybovat ve žlutých tričkách s nápisem "Ukažte Atény, které milujete" a všem turistům budou připraveni nabídnout zajímavé rady a tipy na výlety. Poradit mohou i s výběrem nejvhodnější trasy a dopravou.

x-x-x

 Českou vlajku při zahájení olympiády ponese plavec Svoboda

x-x-x

Bezpečí účastníků olympijských her budou zajišťovat nejlepší policisté, vojáci či odborníci na biochemii, o duchovní život sportovců jsou však připraveni se postarat vybraní kněží řecké pravoslavné církve. Tito kněží ovládají vícero jazyků, dostalo se jim zvláštních instrukcí a pro sportovce mají po ruce tištěné materiály v cizích řečech, uvedl v Aténách dnes mluvčí církve.

O plánu pro olympiádu a následující paralympiádu informoval v neděli arcibiskup aténský a celého Řecka Christodulos, který současně církevnímu týmu pro olympijské hry požehnal. "Tuto práci nemůže vykonávat každý kněz, členové týmu musejí mít zvláštní kvalifikaci," řekl mluvčí.  Arcibiskup Christodulos už v minulých dnech vydal oběžník, ve kterém aténské duchovní vybízí, aby v době olympiády udržovali své kostely v čistotě nebo aby pro turisty se zájmem o pravoslavnou církev měli vhodné brožury.

x-x-x

Kazašští boxeři vkládají veškeré své naděje do tradiční stravy nomádů. Do Atén proto s sebou povezou koňské maso a mléko z oslic. Trenér boxerského týmu Jermachan Ibrajmov, jenž sám získal před čtyřmi lety v Sydney zlato, tvrdí, že právě tyto lahůdky byly klíčem k jeho úspěchu. "Před cestou do Sydney mi otec dal koňské maso a kumys," řekl Ibrajmov magazínu Karavan. "Věřím, že právě to mi pomohlo získal medaili. Když je člověk v cizí zemi, jeho síly se zdvojnásobí už jen tím, že si dá tohle maso a napije se kumysu," tvrdí.

Kumys, lehce fermentované mléko z oslice či kobyly, patří v Kazachstánu k tradičním národním pokladům. Vychlazený nápoj je nejoblíbenější lahůdkou, která lidem pomáhá přežít obrovská letní vedra. V Sydney obsadil Kazachstán v pořadí boxerského turnaje třetí místo. Více medailí v Austrálii získaly jen favorizované Rusko a Kuba.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz