Vertu se vrací. Ovšem jen v Číně, do Evropy nejspíš nemůže

  • 3
Značka luxusních telefonů se vrací. Vertu v Číně představilo nový model Aster P, který naznačuje probuzení značky po nedávném bankrotu. Ceny budou opět závratné, technika nikterak zajímavá, což potvrzuje použití procesoru Snapdargon 660. Do Evropy se ale nové Vertu nejspíš vůbec nedostane.

Značka Vertu byla dlouho symbolem trochu marnivého luxusu na poli mobilních telefonů. Od široké veřejnosti většinou schytávala kritiku, že nabízí předražené telefony s nic moc technikou. Měla ovšem i své fanoušky a musíme uznat, že kvalitou zpracování a především použitými materiály neměla na poli mobilních telefonů konkurenci.

Jenže tato výjimečnost nestačila a po několikerých změnách majitele skončilo v loňském roce veškeré snažení Vertu bankrotem. Dlouho přitom nebylo jasné, co bude s luxusní značkou dál. Většina firem se bankrotem snaží ozdravit a co nejrychleji začít opět fungovat. Jenže v případě Vertu byl, obzvlášť na poměry světa mobilních telefonů, dlouho klid.

Pod značkou Vertu se ale teď v Číně objevil nový smartphone a tak se může zdát, že se Vertu skutečně vrací. Je to ale složitější. Nejprve k telefonu samotnému. Nový model se jmenuje Aster P a podobně jako předchozí typy používá operační systém Android 8.0. Jelikož je telefon určen výhradně pro Čínský trh, nemá klasickou sadu Google aplikací. 

Předchozí model Aster patřil v nabídce Vertu k tomu levnějšímu a novinka na to svým způsobem navazuje. Její design nicméně odkazuje spíše na dražší modely Signature Touch a Constellation, avšak cena odpovídá původní filosofii modelu Aster. Začíná se na 29 800 jüanech, což je v přepočtu asi 97 000 korun. A provedení Dazzling Gold cenu vyžene až na 98 000 jüanů, tedy na téměř 319 000 korun.

Normální výbava

Co se výbavy týče, ta nijak nepřekvapí. Uvnitř se nachází procesor Qualcomm Snapdragon 660, což je dokonce ústupek oproti modelům před bankrotem značky. Ty měly alespoň čipset Qualcomm špičkové osmičkové řady, byť často s určitým zpožděním. Nové Vertu tak dává jasně najevo, že se nepožene za kdovíjakou technikou.

A tak, jestliže dříve byla značka za svůj přístup kritizována, teď je tu z hlediska výbavy prostor ještě větší. Vertu zcela ignoruje jakékoli moderní trendy, které se od krachu značky vyrojily. Displej má úhlopříčku pouhých 4,97 palce a tradiční poměr stran 16:9. Rozlišení je Full HD. Fotoaparát je tu jeden vpředu a jeden vzadu. Hlavní má rozlišení 12 megapixelů, selfie snímač je dvacetimegapixelový.

Výbavu doplňuje 6 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti, telefon dostal baterii s kapacitou 3 200 mAh. Jediným moderním prvkem výbavy je USB-C konektor, podporováno je i rychlé dobíjení QuickCharger 3.0.

Nové Vertu opět slibuje špičkové materiály. Základem je titanová slitina na rámu, safírové sklíčko kryjící displej a kožené provedení těla. Telefony se podle štítku kryjícího slot na SIM vyrábí ručně ve Velké Británii, na štítku najdeme i podpis odpovědného technika, který telefon sestavoval.

Záhadný původ

Kde a jak ale skutečně telefon vzniká, zůstává trochu záhadou. Původní management o novince vlastně nic neví a přístroj rozhodně nevzniká v původní manufaktuře Vertu. S novým modelem se tak odkrývá pozadí boje o značku, které je poměrně spletité. K objasnění situace je potřeba vysvětlit dění u Vertu před bankrotem. Firma patřila do roku 2012 Nokii, pak ji koupila investiční společnost EQT VI. A v roce 2015 putovala firma do rukou hong-kongské investiční skupiny Godin Holdings.

Od ní pak Vertu v roce 2017 koupil kontroverzní turecký podnikatel Murat Hakan Uzan. A právě ten přivedl firmu k bankrotu. Drsný manažer nabídl věřitelům Vertu vyrovnání ve výši 1,9 milionu liber (loni asi 60 milionů korun), přitom dluhy firmy dosahovaly výše 128 milionů liber. Když věřitelé na tuto nabídku nepřistoupili, nechal firmu zbankrotovat, zaměstnance propustil (některým zůstal dlužen mzdy) a zbytky firmy skončily v dražbách. Ještě před bankrotem se ovšem Uzanovi podařilo samotnou značku Vertu, intelektuální vlastnictví firmy a různé licence vyvést z firmy, takže i po likvidaci patřilo jméno a logo Vertu jemu.

Jenže podle informací, ke kterým se nám podařilo dopátrat, Uzan za novým smartphonem Vertu nestojí. Poněkud překvapivě je Aster P podle našich zdrojů dílem jednoho ze spolumajitelů finanční skupiny Godin Holdings, která Vertu vlastnila před Uzanem. A v tom je i celý klíč, proč je novinka určena výhradně pro čínský trh.

Náš zdroj tvrdí, že se totiž transakce mezi Hakanem Uzanem a Godin Holdings neodehrála podle představ hong-kongské společnosti a ta je s novým majitelem ve sporu. Předchozí majitel přitom i po odprodeji Vertu zůstal distributorem značky v Číně a při bankrotu si prý zajistil i bohaté zásoby náhradních dílů na tehdejší modely. Tím, že jako jeden z mála zajistil podporu pro své zákazníky i po krachu značky, si zachoval vztah s nimi a tak je logické, že jim chce nabídnout nový telefon.

Spory s novým majitelem značky a poněkud kreativní čínské právo v oblasti autorských práv a dalšího duševního vlastnictví jsou přitom jasným důvodem toho, proč se novinka mimo Čínu zcela jistě nepodívá. Kompletní osud značky tak zatím zůstává nevyřešen, byť zdánlivě uvedením nového modelu v Číně svitla naděje. Zdá se ovšem, že falešná.