Velký seriál jak si vybrat Palm (3)

Vlastní verze operačního systému, požadavky jednotlivých aplikací, kompatibilita. Provázanost operačního systému a hardwarového řešení. Multimediální výbava Palmů a jejich možnosti.

 

Historie Palmů se odehrávala následujícím způsobem:

Pozn.: Nejsou zde včleněny modely jiných PalmOS kompatibilních zařízení a výrobců. Jako např. Sony, HandSpring, Samsung, Acer, a další…

  • Rok 1994

Jeff Hawkins a Donna Dubinská přicházejí s myšlenkou kapesní platformy. Byl vyroben dřevěný model podle kterého se pak začal vyrábět jeden z prvních typů. Do dvou let byla rozběhnuta výroba a mohlo začít s prodejem prvních typů.

  • Rok 1996

První typ nesl označení Palm Pilot 1000. Tento typ byl nejprve spíše přechodem od diářů ke kapesním počítačům. Paměť ROM měla 512 kB a ukrývala v sobě Palm OS verze 1.0, paměť pro data RAM měla velikost 128 kB, z čímž by si dneska moc lidí nevystačilo :). Možným řešením mohlo být rozšíření až na 1 MB. Osazený byl procesor DragonBall 68328. Celé zařízení bylo napájeno z klasických dvou baterií typu AAA. Displej neměl zatím podsvětlení a tak výdrž na baterie byla vcelku dosti velká.

Dále následoval model Palm Pilot 5000. Tento typ byl hardwarově stejný jako typ Pilot 1000, ale disponoval v základním provedení větší kapacitou paměti RAM o velikosti 512 kB. Možnost rozšíření této paměti mohla být až na 3 MB. Napájení bylo opět dvěmi mikro-tužkovými bateriemi a displej neměl podsvětlení. Operační systém byl verze Palm OS 1.0.

  • Rok 1997

Následuje model Palm Pilot Personal. Tvarově shodný z předcházejícími typy, ale s významnějšími změnami hardwaru. Paměť je stejná jako u modelu Pilot 5000 tj. 5612 kB RAM s možností rozšíření na 3 MB. Displej doznal změn, že může zobrazovat čtyři odstíny šedi a má aktivní podsvícení. Další změnou je operaćní systém ve verzi Palm OS 2.0, tento systém neměl ještě podporu TCP/IP protokolu. Procesor byl stejného typu jako v předešlých strojích.

Následuje Palm Pilot Proffesional, který je opravdu již plně funkční kapesní počítač. Základní paměť RAM vzrostla na 1 MB, možnost rozšíření na 3 MB. Displej s možností zobrazit čtyři stupně odstínu šedi, posvícení. A hlavně operační systém Palm OS 2.0 s podporou TCP/IP protokolu, připojení k internetu, e-mail a všechny klasické aplikace jak je známe z dnešních Palmů (Address Book, Date Book, To Do, Memo Pad, Mail, Expense, Calculator, možnost Security, atd.).

  • Rok 1998

Přichází na trh Palm III, který se stává milníkem a dlouho standardem v dané kategorii Palm počítačů. Má odlišné tvary než předcházející typy. Prošel odtučňovací kůrou, získal zaoblené tvary. Doznal změn hardwarových jako např. instalován IrDA infračervený port, paměť RAM zvětšený na 2 MB s možností rozšíření na 8 MB. Operační systém ve verzi 3.0 až 3.3 byla v paměti typu Flash 1 MB, takže mohla být rychle změněna verze operačního systému. Napájení dvěmi AAA bateriemi a displej s rozlišením 160 x 160 bodů a 4mi odstíny šedi nadále zůstává jako standard. Procesor Motorola DragonBall 68328 s taktovací frekvencí 16 MHz.

Typ Palm III byl vyráběn v mnoha verzích jako IIIx, IIIe, IIIxe, které se od sebe odlišují použitou pamětí RAM, popř. typem paměti pro operační systém která je u Palm IIIe typu ROM, tj. určená pouze pro čtení. Není zde možnost upgrade operačního systému. U tohoto typu, který byl určen jako low-end je paměť RAM pouze 2MB. Palm IIIx má paměť RAM 4 MB a procesor Motorola DragonBall EZ na frekvenci 16 MHz. Je zde podpora 16ti odstínu šedi a PalmOS je ve verzi 3.1 s možností bezplatné upgrade na verzi 3.3 díky paměti Flash. Poslední typ trojkové řady Palm IIIxe, je high-end model s pamětí o velikosti 8 MB RAM, displejem s 16ti odstíny šedi a verzí operačního systému PalmOS 3.5.

Palm III je následován americkou verzí Palm VI, která je obdobná až na hardwarovou specialitu radiového modemu. V těle je zabudován vysílač a přijímač pro bezdrátové připojení na Internet a posílání emailů. Není to však na bázi GSM, ale speciální sítě která je vybudována pouze v USA. Po zaplacení měsíčních poplatků můžete tuto bezdrátovou službu využívat. Použitý procesor je starší typ DragonBall 68328 a paměť je u typu VI typicky 2 MB a u Vx 8 MB RAM.

  • Rok 1999

Je uveden nový manažerský model Palm V / Vx. Je to Palm počítač pro manažery a svým designem a tenkou linií si získal mnoho příznivců. Jeho tloušťka je poloviční oproti Palm III. Výměnné baterie typu AAA jsou nahrazeny uvnitř nainstalovaným Li-Ion akumulátorem, který je průběžně dobíjen v synchronizační kolébce. Hardware je obdobný s modelem Palm IIIxe až na to, že Palm V má paměť RAM pouze 2 MB a Palm Vx 8 MB. Použitý procesor je u Palm V na frekvenci 16 MHz a u Palm Vx na frekvenci 20 MHz. Displej má lepší kontrast použitím jiné technologie výroby. Operaćní systém je ve verzi 3.1 až 3.3, u některých starších se setkáme i s verzí 3.5.

  • Rok 2000

Na trhu se objevil první barevný PalmOS PDA - Palm IIIc. Jedná se o pokračovatele trojkové řady. Je pouze o něco málo větší, cca. o 1cm na výšku. Má vestavěné Li-Ion akumulátory, které se dobíjejí v synchronizační kolébce. Displej má rozlišení 160 x 160 bodů a je typu TFT s podporou 256 barev. Velikost paměti RAM je 8 MB a Flash ROM 2 MB v které je PalmOS ve verzi 3.5. Procesor DragonBall běží na frekvenci 20MHz. Veškeré příslušenství je kompatibilní s modelovou řadou Palm III.

Toto je již skoro současnost a podrobné informace o těchto modelech naleznete ve starších článcích. Nebo po kliknutí na příslušný model.

Na konci roku 2000 přichází nová řada Palm m100. Jedná se o low-end model, který vychází hardwarově z modelů Palm III, ale má nový design, výměnné přední kryty a je určen hlavní pro mladší vrstvu uživatelů.

  • Rok 2001

Přichází o paměť zvětšený Palm m105.

A po CeBitu se objevují a dnes již jsou u Nás možné k zakoupení nové modely kapesních počítačů vycházejících z úspěšné řady Palm V, modely Palm m500 v černobílé verzi a Palm m505, který je plně barevný.

  • Rok 2002

Rok změn, nebo-li přechod na PalmOS verze 5. První Palm, který je osazen jiným procesorem než DragonBall a to Texas Instruments OMAP 1510. ARM procesor, který dává vyniknout svým výkonem. Tím prvním je legendární Palm Tungsten T. Nabídka firmy Palm se rozšiřuje o bezdrátový model Palm Tungsten W (ten je však osazen ještě starším DragonBallem a PalmOS 4.1). Nesmíme opomenout nejmenšího zástupce v podobě nejprodávanějšího Palm Zire, což je 2 MB RAM, nepodsvíceným černobílým displejem vybavený nejlevnější Palm.

  • Rok 2003

Přichází “pecka” v podobě Palm Tungsten C. Palm který má jedinečné vlastnosti a je prvním, který má Graffiti 2 systém. Zabudované 2,4 GHz rádio pro WiFi, vestavěnou paměť 64 MB, rychlý procesor taktovaný na 400 MHz a na malou vestavěnou klávesničku. Také se prodává ve střední třídě Palm Zire 71, který má barevný displej, PalmOS 5, OMAP 1510 procesor a zabudovaný foťák 640x480 pixelů. V třetím kvartálu by měl být uveden na trh pokračovatel úspěšného Palm Tungstenu T ve verzi T2 (rozšířená paměť, rychlejší procesor, jiný displej).

 

 

Kompatibilita

S tou setkáme hlavně v dnešní době, a to především ve vztahu mezi novým operačním systémem PalmOS 5 a staršími aplikacemi, které byly vyvinuty pro OS 3,5 a vyšší. Některé z těchto starších aplikací pod novým “železem” nefungují, nebo fungují nekorektně a dochází k RESETům. Proto je dobré si tyto aplikace vyzkoušet v emulátoru, nebo po příznacích disfunkčnosti je nepoužívat (není horší situace než přijít o data, způsobeno hard resetem).

 

Multimédia

Na starších PDA s PalmOS 4, šlo přehrávat videa a pomocí přídavného modulu, nebo části s DSP procesorem u PDA Sony, MP3 soubory. U dnešních PalmOS 5 PDA s ARM procesory, je již tento problém bez potíží řešen výkonem procesoru, který zvládá i přehrávání MP3 na pozadí během ostatní činnosti.

 

 

Co si povíme v příštím dílu?

Rozdělení Palmů nejenom podle cenové kategorie, ale i přehledná tabulka s vyznačením jaký typ se pro koho bude asi nejlépe hodit.