T-Mobile Communication Centre: GPRS zvládne i vaše babička

aktualizováno 
Nastavení internetového připojení nemusí být vůbec složité - s pomocí aplikace T-Mobile Communication Centre zvládne tento úkon i cvičená opice.
Nastavit vytáčené připojení k internetu prostřednictvím mobilního telefonu s využitím paketové technologie GPRS není pro laické uživatele příliš snadné. Tento úkon je u většiny mobilních telefonů složitější, než pouhé nastavení běžného vytáčeného připojení. Kromě instalace samotného mobilního telefonu jako modemu je nutno zadat ještě název přístupového bodu APN, někde i přidat několik nastavujících AT příkazů. Uživatelé využívající T-Mobile pak musí ještě zadat ručně adresy názvových serverů DNS.
 
Přestože všechny tyto úkony jsou pro znalého a zkušeného uživatele otázkou několika málo okamžiků a lze je pohodlně zvládnou v čase kratším než jedna minuta. Netechnické uživatele však dokáží pořádně potrápit, o čemž by jistě mohli obsáhle referovat pracovníci právě na mobilní data zaměřených infolinek.
 
Používáte-li GPRS datové přenosy v síti mobilního operátora T-Mobile a současně vlastníte některý z GPRS mobilních telefonů tímto operátorem nabízených, máte o několik starostí méně. Na stránce vašeho operátora máte možnost si stáhnout užitečnou aplikaci nazvanou T-Mobile Communication Centre, která vám pomůže s připojením k Internetu přes mobil a přidá k tomu i několik dalších drobností.

Široká podpora

Již v průběhu instalace přidá aplikace do vašeho operačního systému ovladače pro všechny podporované mobilní telefony. Dá se prohlásit, že v současné době jsou podporovány všechny mobily schopné fungování jako GPRS modemy a které jsou současně nabízeny v prodejní síti T-Mobilu. Seznam těchto mobilů je zobrazen v průběhu instalace a pokud váš mobilní telefon v seznamu nenajdete, máte možnost nechat aplikaci stáhnout z webových stránek automatickou aktualizaci.
 
Aplikace dokáže navázat komunikaci s mobilními telefony připojenými jak prostřednictvím sériového portu (včetně propojení realizovaných prostřednictvím Bluetooth technologie), tak i s využitím bezdrátového infračerveného portu. Pokud se rozhodnete propojit mobilní telefon s počítačem prostřednictvím druhé z obou možností, pomůže vám aplikace prostřednictvím názorného grafického průvodce i s aktivací infračerveného portu na vašem mobilním telefonu.
 
     
Prní tři kroky instalačního průvodce. Po zvolení instalačního adresáře máte možnost zvolit, zda potřebujete zobrazit průvodce povolením infračervené komunikaci na mobilním telefonu a současně je zobrazen seznam podporovaných mobilních telefonů. 
 
Naše zkušenost: pokud připojujete telefon skutečně prostřednictvím infračerveném portu, doporučujeme vypnout možnost Automaticky instalovat Plug And Play zařízení v dosahu ve vlastnostech infračerveného připojení.
 
Po propojení telefonu s počítačem aplikace nainstaluje potřebné síťové komponenty (pokud jste váš počítač ještě na internet prostřednictvím telefonní linky nikdy nepřipojovali, budete téměř určitě v této fázi instalace požádání o vložení instalačního cédéčka vašeho operačního systému), příslušný bezdrátový modem i vytáčené připojení k internetu a vše správně nakonfiguruje.

V jednoduchosti je krása

Po ukončení instalace bude spuštěna již samotná aplikace T-Mobile Communication Centre, která je minimalizovaná do ikonky ve stavové liště, dvojitým poklepáním ukazatelem myši na této ikonce zobrazíte základní okno této aplikace. Mezi jednotlivými funkčními moduly se přepínáte prostřednictvím čtveřice tlačítek ve spodní části aplikačního okna, z rolovacího menu můžete zvolit, který telefon chcete aktuálně použít (samozřejmě v případě, že máte více mobilních telefonů).
 
     
Průvodce povolení infračerveného portu na mobilním telefonu krok za krokem; obrázky displejů nejsou bohužel příliš kvalitní. 
 
První z ovládacích ikon zobrazí nastavení, které vám umožní přidat nový mobilní telefon, zadat či upravit používaná přístupových bodů APN nebo vynulovat čítače přenesených dat. Druhá ikona inicializuje připojovací dialog telefonického připojení sítě. Třetí otevře jednoduchý dialog umožňující odeslat textovou zprávu, za kterou zaplatíte částku odpovídající vašemu aktuálnímu tarifu. A konečně čtvrtá ikonka zobrazí dialog umožňující odebrat již vytvořené spojení.
 
   
Bylo nalezeno mobilní zařízení a instalace všech komponent proběhla úspěšně. 
 
Aplikace samotná v průběhu aktuálního internetového připojení zobrazuje nejen aktuální i celkové hodnoty přenesených dat, ale také vykresluje aktuální přenosovou rychlost do přehledného grafu.

Funguje, jak má

T-Mobile Communication Centre je aplikace, která i naprostým laikům umožní rychle a poměrně snadno vytvořit internetové GPRS připojení prostřednictvím některého z podporovaných mobilních telefonů. V průběhu jejího testování jsme nenarazili na žádné problémy a detekce i následné použití probíhalo vždy bez nejmenších problémů.
 
     
Základní okno celé aplikace - první obrázek ukazuje možnosti nastavení, druhý editor textových zpráv, třetí právě navázané GPRS mobilní připojení.
 
Na drobný problém jsme narazili jen při pokusu o připojení prostřednictvím chytrého mobilního telefonu Sony Ericsson P800, kterým jsme se byli schopni připojit k internetu až po dodatečné manuální editaci definičního souboru modemu – podle všeho se zdá, že aplikace obsahuje právě pro tento mobilní telefon některý ze starších a ne zcela funkčních instalačních skriptů.
 
Troufáme si ale tvrdit, že majitelé tohoto telefonu určitě nebudou patřit mezi mobilní amatéry a zřejmě tedy nejsou ideálními cílovými uživateli této aplikace. Výtku bychom také měli k tomu, že součástí této aplikace není software pro snadné nastavení kompresních možností T-Mobile GPRSpeed Plus. Ten je totiž nutno instalovat samostatně.

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Další z rubriky

Absurdně drahá módní značka uvádí laciný obyčejný mobil za tisíce

Supreme produkty

Newyorská módní značka Supreme připravila do svého podzimního katalogu i mobilní telefon. A to přístroj zcela obyčejný,...

I lepší verze nestojí ani 3 tisíce korun. To je nové nejlevnější Xiaomi

Redmi 7A

Levné telefony výrobce Xiaomi umí a nejnovější model 7A je toho důkazem. Stojí méně než tři tisíce a přitom umí...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Najdete na iDNES.cz