Postavili jsme tři špičkové smartphony proti sobě. Který byste si koupili?

  • 54
Aktuální výběr špičkových mobilů v cenové kategorii okolo 25 tisíc korun není zas tak obsáhlý, v podstatě se sem vejdou jen modely výrobců Samsung, Xiaomi a OnePlus. Co za takto vyšší cenu můžete očekávat a jak si vybrané smartphony proti sobě vedou?
Srovnání top smartphonů na trhu (jaro 2021)

Sháníte čerstvý top smartphone, který je již na trhu běžně k sehnání, a různé superprémiové (Ultra, ohebné) varianty vám už přijdou přehnané? Pak máte v tuto chvíli v podstatě tři možnosti, co do koupě nového smartphonu s nejmodernějším hardwarem. V redakci se nám naráz sešly všechny tři, tak si je pojďme porovnat.

Prvním je model od Xiaomi, Mi 11, který firma odhalila už na konci loňského roku, na český trh se však dostal až v průběhu března. Tak dlouhou prodlevu mezi odhalením a uvedením na trh už jsme dlouho nezažili, logika výrobce však byla v tomto případě celkem očividná: ukázat jako první model s nejmodernějším procesorem Snapdragon 888. A tak vznikla ještě donedávna špička nabídky Xiaomi, kterou však již stačil předehnat model Ultra. Ten bude ovšem výrazně dražší a navíc zatím nemá oficiálně potvrzený prodej v Česku.

Dalším je „prostřední“ model ze série S21 od Samsungu, konkrétně S21+. Ten je v podstatě v roli špičky nabídky, pokud dáte stranou variantu Ultra, která ovšem už spadá spíše do kategorie smartphonového luxusu s cenou přes 33 tisíc korun. „Plusko“ je i tak z naší vybrané trojice nejdražší, ovšem zároveň jde o přímého konkurenta modelů od Xiaomi a OnePlusu. Na českém trhu je nejdéle, už od konce ledna.

Posledním zástupcem je aktuální top model značky OnePlus, 9 Pro. Výrobce nic lepšího už v nabídce nemá, ovšem na rozdíl od Xiaomi a Samsungu zatím po kategorii nad 30 tisíc korun nepokukuje. OnePlus 9 Pro zkrátka tato značka staví proti jakékoliv konkurenci a dalšího nástupce se nejspíše dočkáme až na podzim. OnePlus 9 Pro výrobce ukázal na konci března a hned nato je poslal do prodeje.

Displeje

Srovnání top smartphonů na trhu (jaro 2021)

Displej telefonu je stěžejní část výbavy, kde se výrobci snaží předhánět jeden druhého. Všechny tři telefony tak v podstatě tlačí na horní laťku možností a je jim jen máloco vytýkat. Paradoxně papírově nejslabší je model displejového giganta Samsungu, který má oproti ostatním modelům nižší rozlišení. To nejvyšší si totiž schoval až pro nejdražší model Ultra.

U modelu S21+ tak na 6,7 palce najdete rozlišení 1 080 x 2 400 pixelů, OnePlus 9 Pro na stejné úhlopříčce zvyšuje jemnost na 1 440 x 3 216 pixelů. Xiaomi Mi 11 má o něco větší displej (6,81 palce), ovšem paradoxně o trošku nižší rozlišení než konkurenční oneplus: 1 440 x 3 200 pixelů.

Zbytek parametrů je prakticky totožný. Všechny telefony disponují obnovovací frekvencí 120 Hz a mají AMOLED panely, byť Xiaomi uvádí vyšší maximální svítivost (1 500 nitů) oproti zbylým dvěma modelům s 1 300 nity. V praxi ale rozdíl znatelný není. Displejům nechybí ani podpora HDR10+ a všechny mají integrovanou čtečku otisků prstů.

Po stránce konstrukce jsou tu také rozdíly. Zatímco OnePlus 9 Pro a Xiaomi Mi 11 mají boky displeje po stranách zahnuté, Samsung sáhl po plochém panelu. Ačkoliv se tradičně považuje zaoblený displej za známku prémiového modelu, z našeho pohledu mají obě řešení něco do sebe a každému uživateli vyhovuje něco jiného. Samsung a xiaomi navíc chrání modernější verze tvrzeného Gorilla Glass Victus, oneplus se spokojuje s Gorilla Glass 5.

Design a zpracování

Srovnání top smartphonů na trhu (jaro 2021)

Co se designu týče, jsou si telefony relativně podobné. Ano, každý si tvaruje model se zadními fotoaparáty zcela po svém, ovšem nic to nemění na faktu, že se ani jeden z nich nepokouší o nějaké zásadnější designové kreace na ploše samotných zad a volí v podstatě decentnější barevná provedení.

OnePlus 9 Pro má záda lesklá, ostatní mají matnou úpravu, ovšem to je dáno konkrétní barevnou variantou: námi testovaná stříbrná je pouze lesklá, ovšem telefon jde koupit i v černé a zelené, které jsou matné. Technicky vzato tak telefony matná úprava zad spojuje, až na tento jeden konkrétní příklad. Xiaomi Mi 11 je vedle šedé dostupný ve světle modré, Samsung S21+ pak k námi testované fialové také ve stříbrné a černé.

Záda telefonů kryje tvrzené sklo. Zde vystupuje do popředí Samsung S21+, který si zachovává nejodolnější variantu Gorilla Glass Victus i zde, ostatní dva modely využívají verze Gorilla Glass 5. Boky všech tří telefonů jsou kovové.

Velkým bonusem ve výbavě samsungu a oneplusu je utěsnění proti vniknutí prachu a vody podle certifikace IP68, xiaomi jí bohužel nedisponuje. Telefony se svou váhou prakticky neliší, Samsung S21+ váží 200 gramů, OnePlus 9 Pro 197 gramů a Xiaomi Mi 11 196 gramů.

Výkon a výbava

Srovnání top smartphonů na trhu (jaro 2021)

Po stránce hardwaru telefony také leccos spojuje. V případě OnePlusu 9 Pro a Xiaomi Mi 11 je to procesor Snapdragon 888, Samsung pak nasazuje ekvivalent vlastní výroby, Exynos 2100. Všechny tři telefony mají 8GB operační paměť, byť na mezinárodních trzích má OnePlus a Xiaomi i verze s 12 GB. Liší se tak v zásadě jen úložištěm pro data, které mají v základu oneplus a samsung 128GB, Xiaomi jako základ považuje rovnou 256 GB.

Výkonnostní test AnTuTu naznačuje, že všechny tři telefony jsou na samé špičce aktuální nabídky a zkrátka si poradí se vším, co po telefonu budete požadovat. Xiaomi má každopádně ještě trochu náskok, byť v praxi to s největší pravděpodobností nepoznáte. Skóre jsou následující:

  • Xiaomi Mi 11 – 801 tisíc bodů
  • OnePlus 9 Pro – 769 tisíc bodů
  • Samsung Galaxy S21+ – 743 tisíc bodů

Telefony dále spojuje trochu smutný fakt, že ani jeden nenabídne možnost paměť rozšířit kartou microSD, místo mají vždy jen na dvě SIM. Podpora sítí 5G je samozřejmostí. Konektorová výbava je ve všech případech shodná: pouze USB-C. Sluchátkový jack je už u top modelů zkrátka minulostí. Nechybí pak ani NFC, Xiaomi Mi 11 má navíc jako jediné i infračervený port.

Softwarová stránka je věcí hodně individuálního rázu. Základ je ve všech třech případech stejný, tedy Android 11. Zatímco OnePlus se svým Oxygen OS upravuje podobu základního Androidu jen velice střídmě, Samsung a Xiaomi se svými grafickými nadstavbami One UI a MIUI přepracovávají podobu uživatelského rozhraní znatelněji. Výhody či nevýhody jsou záležitostí spíše osobního vkusu, každopádně Samsung má v rukávě navíc třeba stolní režim DeX (po připojení k monitoru spustí rozhraní jako u stolního počítače) vlastního hlasového asistenta Bixby a podobně.

Co se kapacity baterie týče, najdeme zde také méně rozdílů, než bychom čekali. Samsung má největší kapacitu s 4 800 mah, následuje xiaomi s 4 600 mAh a poté oneplus s 4 500 mAh. Všechny telefony pak podporují i bezdrátové nabíjení, samsung a xiaomi jej umí i reverzně. Technicky vzato má navrch Samsung, kterému hraje do karet i nižší rozlišení displeje. Jenže po stránce rychlosti nabíjení je naopak poslední.

S21+ totiž nabídne maximálně 25W rychlé nabíjení (15 W bezdrátově), kdežto Mi 11 disponuje až 55 W (50 W bezdrátově) a OnePlus 9 Pro dokonce 65 W (50 W bezdrátově). Reálně zástupce od OnePlusu nabídne opravdu bleskově rychle nabíjení z nuly na sto za 29 minut, Xiaomi Mi 11 pak stále za velice solidních 45 minut. Samsung potřebuje do plného nabití zůstat připojený přes hodinu. A navíc pozor! Zatímco Xiaomi a OnePlus vám do balení dají patřičně rychlou nabíječku, u Samsungu S21+ v krabičce najdete pouze kabel. Adaptér se už prodává zvlášť.

Fotoaparáty

Srovnání top smartphonů na trhu (jaro 2021)

Až u fotoaparátu se dostáváme do momentu, kdy rozdíly mezi telefony začnou být znatelnější. Samsung a Xiaomi dali svým telefonům tři zadní senzory, OnePlus rovnou čtyři. Pojďme si parametry projít postupně.

U Samsungu S21+ je základem 12MPix senzor se světelností f/1,8 a optickou stabilizací. Dále zde najdete 64MPix (f/2,0) telefoto snímač, který nabídne trojnásobné „hybridní optické“ přiblížení a až třicetinásobné digitální. Avšak optický zoom zde ve skutečnosti není žádný, přiblížení je docíleno pouhým ořezem snímku ve vysokém rozlišení. Tento senzor je také opticky stabilizovaný. Třetím do počtu je 12MPix (f/2,2) širokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 120 stupňů.

Xiaomi Mi 11 v podstatě vzalo za vděk tím, co už jsme mohli najít u loňského modelu Mi 10T Pro. Hlavní fotoaparát má rozlišení 108Mpix (f/1,9) a disponuje optickou stabilizací. Následuje už jen 13Mpix širokoúhlý snímač (úhel záběru 123 stupňů) a také 5Mpix makrokamera. Zoom sice v rozhraní fotoaparátu najdete také, je však pouze digitální. To ovšem teoreticky u takto vysokého rozlišení hlavního senzoru nemusí být takový problém.

OnePlus 9 Pro dal letos důraz na spolupráci se značkou Hasselblad. Hlavní roli má 48Mpix senzor se světelností f/1,8 a optickou stabilizací. Paradoxně ještě větší jemnost pak nabídne 50Mpix širokoúhlý snímač se světelností f/2,2. Ten také slouží k zachycení makrosnímků, ostří totiž už na vzdálenost 4 centimetrů. Do třetice tu pak máme telefoto objektiv s trojnásobným optickým přiblížením a až třicetinásobným digitálním. Jeho rozlišení je 8 Mpix a světelnost f/2,4 a také disponuje optickou stabilizací. Čtvrtým do party je pak dvoumegapixelový monochromatický fotoaparát.

Ukázkové snímky

Jak každý telefon fotí necháme posoudit vás, zde je několik ukázkových snímků pořízených těmito modely. Pořadí je vždy xiaomi, samsung, oneplus.

Širokoúhlý záběr:

Srovnávací fotografie pořízená telefonem XIaomi Mi 11
Srovnávací fotografie pořízená telefonem Samsung Galaxy S21+
Srovnávací fotografie pořízená telefonem OnePlus 9 Pro

Standardní záběr:

Srovnávací fotografie pořízená telefonem XIaomi Mi 11
Srovnávací fotografie pořízená telefonem Samsung Galaxy S21+
Srovnávací fotografie pořízená telefonem OnePlus 9 Pro

Přiblížený záběr (přednastavený):

Srovnávací fotografie pořízená telefonem XIaomi Mi 11
Srovnávací fotografie pořízená telefonem Samsung Galaxy S21+
Srovnávací fotografie pořízená telefonem OnePlus 9 Pro

Detail 1:

Srovnávací fotografie pořízená telefonem XIaomi Mi 11
Srovnávací fotografie pořízená telefonem Samsung Galaxy S21+
Srovnávací fotografie pořízená telefonem OnePlus 9 Pro

Detail 2 (přednastavené přiblížení):

Srovnávací fotografie pořízená telefonem XIaomi Mi 11
Srovnávací fotografie pořízená telefonem Samsung Galaxy S21+
Srovnávací fotografie pořízená telefonem OnePlus 9 Pro

Závěr

Srovnání top smartphonů na trhu (jaro 2021)

Nakonec je nutné přihlédnout také k ceně. Z tohoto souboje vychází nejlépe Xiaomi, které za model Mi 11 chce 21 499 korun. OnePlus 9 Pro je o něco dražší, stojí 24 299 korun. Nejvíc zaplatíte za Samsung S21+, ten se prodává za cenu 27 999 korun. Jaký je tedy náš verdikt?

Xiaomi Mi 11 je bezesporu nejdostupnějším modelem z této trojice. Do karet mu hraje výborný displej, skvělý výkon a také si rychlé nabíjení (s nabíječkou v balení), naopak nevýhodou pro něj je fakt, že mu zcela chybí optický zoom u fotoaparátu. Oproti dvěma konkurentům pak ztrácí i v tom, že není utěsněný proti prachu a vodě.

Samsung Galaxy S21+ je naopak nejdražší, což mu souboj celkem ztěžuje. Má nižší rozlišení displeje než konkurenti, na procesor v testu vyšlo poslední místo. Baterii má sice největší, zato se ale nejpomaleji nabíjí a ještě ani v balení nedostanete adaptér. Na druhou stranu se nám ale subjektivně jeho pořízené fotky líbí nejvíce a má nejpevnější konstrukci (Gorilla Glass Victus na obou stranách). Opomenout nejde ani bohatá softwarová výbava.

OnePlus 9 Pro je v podstatě onou zlatou střední cestou, a to nejen cenově, výkonem nebo kapacitou baterie. Jeho fotoaparát má skvělý širokoúhlý režim, opravdu parádní je pak rychlost nabíjení. Čistý software si také nemůžeme vynachválit. Bonusem je pak i utěsnění proti prachu a vodě a nebo rychlá nabíječka v balení.

Kdo podle vás souboj top modelů vyhrál?

Který smartphone se vám zamlouvá nejvíce?

celkem hlasů: 1441
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 28. dubna 2021. Anketa je uzavřena.