Král kompaktů malinko vypadává z role. Test Sony Xperia 5 V

  • 12
Sony Xperia 5 V je jedním z mála docela malých a špičkově vybavených smartphonů na trhu. Sony je tradičním zástupcem této kategorie, ovšem právě proto možná zarazí, že Xperia 5 V působí oproti předchozím generacím nejen jako pokrok, ale i ústupek. To pro Sony není úplně dobré, protože konkurence stále existuje.

Sony Xperia 5 V

Na poli kompaktních a nadupaných smartphonů má Sony bohatou historii. Xperia 5 V je už pátou generací v aktuální linii malých modelů se špičkovou výbavou, nicméně historie sahá v tomto ohledu daleko dál. I dál než k modelu Xperia Z1 Compact z roku 2014, to bude tedy dnes 10 let starý smartphone.

Malé a dobře vybavené telefony ale vyráběla firma ještě daleko dřív: podědila je po někdejším spojení s Ericssonem. Pamatujete třeba na Sony Ericsson Xperia Ray z roku 2011? Nebo až neuvěřitelně malé modely Xperia X10 mini a mini pro z roku 2010? To jsou skutečné kořeny kompaktních smartphonů s výbornou výbavou. Ježen se trochu zdá, že zatímco dříve byly kompaktní modely pro Sony důležité a svým způsobem prioritou, teď je to spíš jen takový doplněk.

Možná není divu, od malých špičkových smartphonů postupně většina výrobců tak nějak ustoupila a na trhu zbylo jen několik zástupců této kategorie. Jenže i když i u nich je často vidět, že výrobci mají jako prioritu nadupané smartphony s obřími displeji, málokde si můžeme stěžovat na nedostatečný pokrok. U Xperie 5 V to tak ale trochu je.

Co myslíte tím nedostatečným pokrokem?

Xperia 5 V dostala oproti předchozí generaci 5 IV samozřejmě „povinná“ vylepšení, jako novější procesor Snapdragon 8 Gen 2 oproti 8 Gen 1, jenže jinak nám přijdou ty meziroční inovace tak trochu „líné“. Ano, Xperia 5 V má poprvé v kompaktním těle fotoaparát s vyšším rozlišením, stejně jako „dospělá“ Xperia 1 V má nový hlavní foťák s rozlišením 48 megapixelů. Jenže praxe (o tom později) tu ukazuje, že Sony sem megapixely dalo vlastně z povinnosti a jednoznačný přínos podle nás nemají.

Otázkou je i samotné kompaktní pojetí telefonu. Není to žádné drama, ale Xperia 5 V je vlastně o něco větší než předchozí Xperia 5 IV i další předešlé generace. Míry telefonu jsou konkrétně 154 × 68 × 8,6 mm, předchozí generace vykazovala hodnoty 156 × 67 × 8,2 mm. Novinka je tedy mírně širší a tlustší, byť je nižší na výšku – jenže zrovna výška není pro držení v ruce a manipulaci s telefonem v tomto případě tak rozhodující.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • slot na karty a 3,5mm jack
  • kvalitní zpracování
  • displej bez rušivých prvků
  • výkon a výborné odladění
  • skvělý zvuk

Proč nekoupit?

  • fotoaparát spíš pro pokročilé uživatele
  • mírný nárůst rozměrů
  • poměr stran displeje není pro každého

Kdy? V prodeji

Za kolik? 19 990 Kč

Ano, milimetr navíc na šířku není žádná katastrofa a telefon stále padne do ruky dobře, ale předchozí model na tom byl maličko lépe a starší generace vlastně ještě o něco líp, protože jejich rámečky měly zaoblení. To tady jsou boky rovné, dokonce i bez drážkování, které má větší Xperia 1 V. Pro někoho tak může Xperia 5 V v ruce působit trochu moc ostře – ale to případně „zjemní“ pouzdro, které si stejně většina uživatelů pořídí (a které není součástí balení). Mírný nárůst rozměrů také znamená, že Xperia tak trochu sama „prokaučovala“ svůj náskok na konkurenty jako Apple iPhone 15, Asus Zenfone 10, Samsung Galaxy S23 nebo Google Pixel 8. Tito kompaktní soupeři jsou Sony blíž než kdy v minulosti.

Zároveň se zmenšil velikostní odstup mezi oběma vlajkovými loděmi Sony: Xperia 1 V měří na šířku 71 mm, tedy o tří víc a pořád výrazně méně než spousta jiných špičkových smartphonů. Přitom úhlopříčka displeje u Xperie 5 V stále zůstává na hodnotě 6,1 palce, tedy stejné míře jako u předchozích generací. Displej na nás vesměs působí stejně jako u loňského modelu, i papírové parametry jsou shodné: je to OLED panel s obnovovací frekvencí až 120 Hz (ale není to LTPO panel s plynulou regulací od 1 Hz), podporou HDR10 a rozlišením 2 520 × 1 080 pixelů. Displej se nám líbí, to že má jednoduché tvary bez průřezů, výřezů a zaoblení, je velmi příjemné. Na druhou stranu jeho protáhlá podoba nemusí být každému po chuti. Videí ve formátu 21:9, což je poměr stran displeje, je málo a zbytečné černé okraje okolo videa navozují myšlenky o plýtvání ještě víc než u většího modelu. Ale třeba při čtení textu je podlouhlý displej skvělý. A čitelnost na přímém slunci je obstojná, ale konkurence opět umí být i o kousek lepší.

A jaké má přednosti?

Ty poměrně tradiční. Je tu třeba praktická čtečka otisků prstů v bočním vypínacím tlačítku, odolnost podle IP68 a slot na SIM a paměťovou kartu je přístupný bez speciálního nástroje. Pochvalu si zaslouží i přítomnost 3,5mm jacku, a celkově dobré zvukové schopnosti – zvuk je kvalitní po drátě, bezdrátově nebo z hlasitých stereo reproduktorů. To vše jsou ovšem klady, které mají kompaktní i větší špičkové xperie už po generace. Pochválit musíme i luxusní zpracování a slícování, v tom je Sony opět špička, líbí se nám i letošní paleta barev modelu.

Ale ocenili bychom i nějaký další pokrok. Sony stále slibuje dvě aktualizace generace systému, takže Xperia 5 V dostane s jistotou Android 15, ale soupeři už mají často lepší podporu. Je fajn, že má telefon bezdrátové dobíjení, ale to drátové „zamrzlo“ na výkonu 30 W, i tady by byl třeba prostor ke zlepšení. Mimochodem, výdrž baterie je opravdu dobrá, i v menším těle je totiž baterie s kapacitou hodně solidních 5 000 mAh, a tak nejsou výjimkou ani dva perné dny na jedno nabití.

O to víc by potěšilo rychlejší nabíjení, které by umožnilo telefon částečně dobít během několika minut a uživatel by se o výdrž skutečně nemusel starat. Mimochodem, jak při nabíjení, tak při plném výkonu se telefon nijak přehnaně nezahřívá, teplotní management má očividně Sony vyřešeno lépe než mnoho soupeřů. Samotný výkon telefonu je špičkový a Xperia 5 V se rozhodně nikde nezadrhává, je skvěle plynulá.

Pochvalu si zaslouží i detail v podobě precizních a příjemných vibrací, i to je ale něco, co není u této generace novinkou. Naopak bychom u prémiového telefonu ocenili víc než 128 GB vnitřní paměti. Ano, Sony, na rozdíl od konkurentů, dává možnost paměť rozšířit microSD kartami, ale 128 GB je u prémiového smartphonu opravdu naprosté minimum.

Jaký je fotoaparát?

Xperia 5 V si uřízla trochu ostudu v testu fotoaparátů organizace DxO Mark. V celkovém hodnocení si totiž odnesla 118 bodů, zatímco předchozí Xperia 5 IV má bodů 119. Oboje je pak skóre výrazně zaostávající za tím, co získávají jiné špičkové smartphony. Jenže dívat se jen na výsledky testu DxO Mark je v tomto případě ošemetné, což ukazují i naše zkušenosti.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 V

Ukázka rozsahu fotoaparátu v exteriéru: širokoúhlý, hlavní, 2× digitální a 4× digitální přiblížení

Předně je potřeba říci, že letošní malá xperia má dvojitý fotoaparát místo trojitého. To se zdá být jako krok zpět a DxO Mark to tak ve svém hodnocení i vidí, právě zásadní rozdíl v hodnocení zoomu způsobil onu ztrátu v celkovém skóre. Jenže DxO Mark hodnotí zoom velmi komplexně v celém možném rozsahu, kde pak rozhodně platí, že je starší model univerzálnější. Ale záleží na tom, jak nakonec zoom uživatel používá. Letošní Xperia 5 V má totiž hlavní čip s rozlišením 48 megapixelů namísto dosavadních 12 u předchozích generací, a tak je třeba zhruba dvojnásobné přiblížení překvapivě kvalitní. Loňská Xperia 5 IV měla zhruba 2,5násobný fyzický zoom s 12megapixelovým snímačem a tady je kvalita skutečně téměř srovnatelná. Dovolíme si tvrdit, že v řadě případů zhruba do dvojnásobného přiblížení novější model vede. Pak ale začíná ztrácet, i když zoom obecně není tou nejlepší parketou malých xperií.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 V

Rozsah fotoaparátu v interiéru (širokoúhlý, hlavní, 2× a 4× digitální zoom) a ukázka focení v noci s bleskem a pod umělým osvětlením

Hlavní 48megapixelový foťák se stabilizací obrazu pak fotí velmi dobře, ale prostě jinak než většina konkurence. Sony se nežene za tak extrémním zpracováním obrazu, skládáním snímků, prosvětlování scén za každou cenu a podobně. Podání je přirozené, svým způsobem v tomto ohledu tak trochu ze staré školy. To rozhodně není špatně, ale Xperia prostě v tomto ohledu není pro každého. Kdo chce líbivé snímky po každém zmáčknutí spouště, musí se poohlédnout jinde. A v tom je právě promeškaná příležitost Sony – i v plně automatickém režimu, kdy by výrobce mohl nabídnout podobná kouzla, jako konkurence, fotí Xperia 5 V „po svém“. To je podle nás promarněná příležitost. V Sony přeci mohli dát běžnému uživateli to, co si žádá a v dalších fotografických režimech, kterých má Xperia ve své fotoaplikaci přehršel, pak uspokojit náročnější fotografy, kteří ocení přirozenější snímek s dalšími možnostmi postprocesingu. Ty jsou mimochodem v případě focení do RAW formátu bohatší než u většiny soupeřů, ze snímků se prostě „dá vytáhnout víc“.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 5 V

Noční snímky (širokoúhlý, hlavní a 2× digitální) a pokus o makro fotografii

Trochu horší je to u širokoúhlého foťáku, který očividně zachytí méně detailů a při zhoršení světelných podmínek začíná poměrně rychle nastupovat šum. Navíc jsme Sony vždy chválili za vyvážené barevné podání snímků napříč objektivy, ale tady to platí jen za dne a za dobrých podmínek. Jakmile se světelné podmínky odchýlí od ideálu, začíná širokoúhlý foťák vytvářet snímky, které prostě působí jinak než ty z hlavního fotoaparátu. A i když má širokoúhlý automatické ostření, nedá se použít na makro snímky, protože ostřící vzdálenost je příliš velká.

Mám si ji pořídit?

Máme trochu pocit, že Sony u svých smartphonů tak trochu usnulo na vavřínech. Firma se sice snaží přinášet inovace v oblasti fotoaparátů, ale ty mají v praxi zatím jen malý význam a zbytek přístrojů se možná neposouvá tak, jak bychom očekávali a jak to umí konkurence. Ano, Xperia 5 V má stále řadu tradičních předností kompaktních modelů této značky (skvělý zvuk, kvalitní zpracování a voděodolnost, sloty a konektory, vyladěný výkon a software nebo displej bez rušivých prvků), jenže ty si v pohodě užijete i u některého ze starších modelů.

Jestli má Xperia 5 V nadchnout především fotoaparátem, tak to se jí nedaří. Pořád však asi platí, že s cenou 19 990 korun je to výhodnější koupě než větší Xperia 1 V, která stojí 25 990 korun, a navíc má vlastně jen teleobjektiv s plynulým zoomem a větší displej s vyšším rozlišením. Ale už to není tak jednoznačné jako u předchozích generací. Štěstím pro Xperii 5 V je fakt, že po nedávném zlevnění vlastně není nijak dražší než starší Xperia 5 IV, která už není ani moc k sehnání.

Ono zlevnění staví Xperii 5 V i do zajímavé pozice vůči konkurenci. Zatímco donedávna dovedlo být Sony i dražší než konkurenční iPhone, teď je naopak levnější. Základní iPhone 15 stojí 23 990 korun a upřímně, v řadě ohledů je to univerzálnější smartphone než kompaktní Sony. Jenže nenabídne třeba takový zvuk a možnosti rozšíření, na druhou stranu jeho displej i foťák budou pro běžného uživatele daleko lákavější než tyto prvky u Sony.

Základní Samsung Galaxy S23 vyjde na 20 990 korun, ale to je oficiální cenovka, která u Samsungu mnohdy neplatí: stačí počkat na nějakou akci, však S23 už za chvíli bude výprodejové zboží, zkraje příštího roku přijde nová generace. Na zhruba stejné peníze vyjde Google Pixel 8, který ale už malinko opouští oblast těch nejkompaktnějších smartphonů, jeho foťák je ovšem doslova protikladem tomu od Sony: přirozenost ustupuje líbivosti a fascinujícím softwarovým kouzlům, musíme ale uznat, že to jde Pixelu velmi dobře.

Lákavou alternativou ke všem výše uvedeným kouskům je pak Asus Zenfone 10, který ve verzi se 128 GB paměti vyjde na 17 490 korun a s dvojnásobnou porcí jen o tisícovku dráž. Je to nejkompaktnější kousek ze všech soupeřů a i když si téměř v žádném ohledu nehraje na to, že chce být nejlepší, celek je až překvapivě vyvážený a dobře funkční.


Test - recenze