Drahá a svébytná špička, teď trochu víc než ostatní. Test Sony Xperia 1 V

  • 4
Loni přidalo Sony svému špičkovému smartphonu Xperia 1 IV fotoaparát s jedinečným optickým zoomem. U letošní novinky Xperia 1 V došlo u foťáku k další důležité hardwarové změně. Sony se trochu nečekaně inspirovalo u „mainstreamu“, přesto zůstává Xperia 1 V hodně svébytným smartphonem, který není pro každého.
Sony Xperia 1 V

Už řadu let má Sony svou poměrně jasnou a docela utkvělou představu o tom, jak mají špičkové smartphony vypadat. A upřímně, není to zrovna představa, která by se shodovala s vkusem většiny zákazníků. Sony to ovšem očividně nevadí, jde nadále vlastní cestou a své fanoušky si jeho špičkové modely Xperia 1 rozhodně najdou. A po právu, mají totiž řadu předností.

Ale také vlastně stále ty samé nedostatky, které u Sony musíme brát spíš prostě jako vlastnosti – značka s nimi jednoduše dlouhodobě nic nedělá, protože „to takto chtěla“. Zdálo se však, že u letošního modelu Xperia 1 V přeci jenom v Sony trochu prolomili ledy. Hlavní fotoaparát se po letech lpění na 12Mpix rozlišení vydal cestou rozlišení vyššího (v zásadě je to 48 megapixelů, víc podrobností zmíníme později) s tím, že fotoaparát tentokrát víc zapojuje softwarová kouzla, která tolik pomáhají zdokonalovat snímky u konkurence.

Jenže v Sony i tuto disciplínu pojali tak nějak po svém – to v lepším případě – nebo se prostě ukazuje, že softwarovou práci s fotkami nezvládají. Ale kdo ví, třeba prostě jen jdou postupnou cestou a výraznější posun v kvalitě fotek přijde až příští rok, až se s novou konfigurací foťáku naučí inženýři v Sony lépe zacházet. Celkově na nás totiž Xperia 1 V působí jako telefon, kterým vlastně už loni měla být Xperia 1 IV. To rozhodně neznamená, že je to špatný kousek, ale Sony by prostě neuškodilo víc naslouchat názorům a potřebám širší veřejnosti. Obzvlášť u toho fotoaparátu.

Takže foťák za nic nestojí?

Ne, tak to rozhodně není. Fotoaparát Sony Xperia 1 V má řadu předností a určité skupině uživatelů bude vyhovovat možná víc než u jiných smartphonů. Jenže tato skupina je zbytečně úzká a Sony si tak trochu odrazuje uživatele, kteří si žádají něco jiného. Přitom tento tvrdošíjný přístup je úplně zbytečný, jelikož by Sony mohlo bez problémů zachovat vlastnosti a výhody pro profesionální fotografy a zároveň nabídnout mainstreamem požadovanou podobu fotek.

Co tím máme na mysli? Inu, Sony letos použilo u hlavního fotoaparátu 52megapixelový snímač, ze kterého fyzicky dostává 48 megapixelů a z nich pak „skládá“ dvanáctimegapixelové snímky jako doposud. Právě ono skládání snímků z přebytku pixelů je u Sony novinkou, kterou už konkurence řeší delší dobu a naposledy se k ní se čtrnáctkovými iPhony přiklonil i Apple.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V

Ukázka zoomu ve dne: širokoúhlý objektiv, hlavní objektiv, 2× digitální zoom, plynulý optický zoom (3,5× a 5,6×) a digitální maximum 15,6×

Jenže tato technická novinka v zásadě nepřinesla v běžné kvalitě snímků takový posun, jaký mnozí (včetně nás) očekávali. Přitom jsou tu skutečně náznaky toho, že nejde o pouhou neschopnost inženýrů Sony, ale o určitý záměr. Sony totiž konečně zavedlo skutečný noční režim. Ten sice nejde zapnout „natvrdo“, dá se pouze vybrat jeho vypnutí nebo automatická aktivace, ale je to velký posun vpřed (u levnější Xperie 10 V režim ručně zapnout jde). A to i v kvalitě snímků, které působí vcelku přirozeně s tendencí mírného nádechu k červené barvě. Klasické noční scény ve městě mohou být i velmi působivé. Jenže potíž je v tom, že výsledky jsou hodně nekonzistentní: tři stisky spouště za sebou znamenají tří úplně odlišné snímky, často jak z hlediska barevnosti, tak třeba ostrosti. Uživatel si nakonec nejspíš povedený snímek vybere, ale konkurenti rozhodně v tomto ohledu podávají daleko lepší výkon. Vyloženě špatný je pak diodový blesk.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V

Ukázka zoomu v noci ve stejném rozsahu jako ve dne

Podobně nekonzistentní pak je Xperia 1 V i v dalších situacích. V dobrém světle někdy telefon nezvládne správně zpracovat kontrasty a výsledkem jsou extrémně temné stíny i přepálená obloha, na další stisk spouště je však najednou vše v pořádku. Takové chování pak ještě umocňuje pošmourné počasí, kdy jakoby telefon nevěděl, co má pořádně dělat. Některé snímky jsou algoritmy „vyžehlené“ a bez kontrastu, jindy zase dojde na tmavší podání bez detailů ve stínech a světlých částech snímků.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V

Ukázka zoomu v interiéru, tentokrát širokoúhlý a hlavní objektiv, pak plynulý optický zoom (3,5 a 5,6) a následně digitální zoom 10× a 15,6×

A co teleobjektiv?

To, že u Sony umí s množstvím megapixelů z nového čipu pracovat, přitom ukazuje zoom. A to i ten digitální. Xperia 1 V ho nabízí do hodnoty 15,6násobného přiblížení. Konkurence umí mnohdy podstatně víc, ale většinou stejně zoom není za hranicí desetinásobného přiblížení moc použitelný. A v těchto mezích funguje digitální zoom Xperie 1 V překvapivě dobře. Onen optický zoom s plynule měnitelným ohniskem v rozmezí 3,5 až 5,2násobného přiblížení pak funguje v podstatě stejně jako loni. A přijde nám, že zoom je z hlediska konzistence kvality snímků lepší než hlavní foťák.

Hardware je tu stejný, pomáhá jen novější procesor Snapdragon 8 Gen 2, díky kterému tu určitý posun v kvalitě vpřed je. Nicméně nadále platí, že je tento zoom spíš taková technická vychytávka, která nemá dvakrát praktický význam – rozsah je vlastně příliš malý na to, aby si uživatel možnost plynule zoomovat užil, konkurence pak za použití softwarových kouzel dosahuje v odpovídajícím přiblížení minimálně stejné kvality snímků. Dodejme, že tady je snímač dvanáctimegapixelový, stejně jako je tomu u širokoúhlého fotoaparátu, který je kvalitativně řekněme průměrný a dovede být v kvalitě stejně nestálý jako hlavní fotoaparát.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 V

Noční focení v interiéru, stejná scéna s umělým osvětlením a s bleskem

Sony tak podle nás u letošního modelu promarnilo příležitost přiblížit fotoaparát mainstreamovému zákazníkovi. Ten si sice žádá snímky, ze kterých třeba profesionální fotografové nadšení být nemusí (příliš živé a syté barvy, nepřirozeně prosvětlené stíny), jenže takový je prostě trend. Přitom Sony mohlo s novým čipem zapracovat na mainstreamovém zpracování snímků a snadno ponechat ony tradiční možnosti pro zkušené fotografy a profíky: v aplikaci je pro ně řada režimů, na které běžný uživatel nejspíš ani nesáhne a které se skutečně do divokého zpracování snímků nepouští a ponechávají prostor pro kreativitu fotografa jak při samotném focení, tak při následném zpracování.

Aby to nevyznělo jen jako příliš velká kritika: když se Xperia 1 V „trefí“, stojí snímky opravdu za to a snesou srovnání s tou nejlepší špičkou. Mají sice trochu svůj charakter, bývají možná tmavší a méně „živé“ než u konkurence, ale na druhou stranu jsou z tohoto hlediska třeba i lepším základem pro další jejich zpracování.

Zajímavé. A co ten zbytek?

Jasně, toto není jen recenze fotoaparátu, na druhou stranu ten je u Sony Xperia 1 V oproti loňskému modelu tou hlavní změnou. Jinak prošel přístroj změnami spíše kosmetickými. Uvnitř je již zmíněný aktuální špičkový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, drobných úprav se dočkal i design telefonu. Ten stále ctí minimalistický styl s ostrými hranami bez jakýchkoli „moderních“ výstřelků. Hliníkový rám telefonu má nově elegantní podélné drážkování, záda dostala vroubkovanou texturu. Celek je tak velmi příjemný na omak, skvěle padne do ruky a dobře se v ní drží, neklouže. A přitom se třeba také neupatlává, k čemuž u loňského modelu docházelo.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • výtečné zpracování a design
  • skvělý displej
  • dobrá výdrž baterie
  • padne dobře do ruky
  • špičkový výkon
  • microSD i 3,5mm jack

Proč nekoupit?

  • nekonzistentní foťák
  • vysoká cena
  • bez kabelu i nabíječky v balení

Kdy? V prodeji

Za kolik? 33 990 Kč

Sony se nadále drží „nudloidního“ formátu displeje 21:9, díky tomu je Xperia 1 V štíhlá. Míry jsou 165 × 71 × 8,3 mm, hmotnost 187 gramů. Displej je nadále bez jakýchkoli rušivých výstřelků – není tu zahnutí, ani průřez v displeji, zaoblení v rozích je jen droboulinké. Panel s úhlopříčkou 6,5 palce má špičkové rozlišení 1 644 × 3 840 pixelů a je jednoduše fantastický – to navzdory tomu, že ve většině režimu běží na nižší rozlišení, to maximální zapíná jen třeba při přehrávání videa.

Ještě něco se vám líbí?

Ano, jsou tu i další příjemné detaily. Sony nadále u svého špičkového smartphonu zachovává slot na paměťové karty microSD, základem je tu 256 GB uživatelské paměti a velkorysá porce 12 GB RAM. Připlácet za variantu s 512 GB paměti tedy nemá moc význam (RAM má stejnou). Dál je tu 3,5mm jack pro sluchátka a Sony se opět chlubí špičkovou kvalitou zvuku, který telefon produkuje (a to nejen skrze jack, ale třeba i hlasité reproduktory nebo do bezdrátových sluchátek).

Sony Xperia 1 V

Dál se můžeme opakovat i v drobnostech, jako jsou velmi příjemné, jemné a v různých situacích odlišné vibrace telefonu. Čtečka otisků prstů na boku je praktická a rychlá. Jenže ano, toto všechno vlastně uměl už předchůdce (včetně toho špičkového displeje) a letos tu k žádnému posunu v podstatě nedošlo. Nic zásadně nového se nekoná ani u výdrže baterie, dál je tu akumulátor s kapacitou 5 000 mAh se schopností nabíjet se výkonem 30 W a také bezdrátové dobíjení s možností dobíjení jiných zařízení.

Mám si ji pořídit?

Xperia 1 V je nadále špičkový a opravdu hodně nadupaný smartphone, který jde svou cestou. A to nejen u foťáku, kde přeci jen konkurenci trochu dotáhl. Ale stále v určitých oblastech ztrácí. Dál je tu nicméně parádní displej netypického poměru stran, lpění na alespoň drobných rámečcích nad a pod ním tak, aby se nahoru vešla třeba čelní kamera a displej nemusel mít výřez. Sony je své i designem, který nikdo v podstatě nekopíruje, většina konkurence má oblejší tvary. To vše jsou vlastnosti, které mohou někomu imponovat. Nám třeba imponují. Špičková sony jsou při běžném používání až překvapivě příjemnými smartphony – možná trochu „ze staré školy“, ale svým způsobem působí i trochu futuristicky.

Xperia 1 V na nás ovšem působí trochu tak, že taková přesně měla být loňská Xperia 1 IV a letošní kousek mohl být prostě jen vyladěnější, třeba z hlediska toho foťáku (rychlost a výkon systému jsou tu opět dokonalé, v tom Sony těžko hledá konkurenci). Pak je otázkou, jestli si zájemce o takový telefon dovede ospravedlnit vysokou cenu. Novinka stojí 34 000 korun, což je o tisíc korun méně, než kolik stál v době uvedení loňský model. To je fajn, ale pořád stojí výrazně víc než řada konkurentů. Dodejme, že v balení chybí nabíječka i kabel, či jakékoli další příslušenství.

Základní iPhone 14 Pro koupíte už za 33 490 korun, jenže to budete mít jen 128 GB nerozšiřitelné paměti. Verze s 256 GB stojí 36 990 korun. A kdo chce větší displej modelu Pro Max, musí připlácet ještě víc. Samsung Galaxy S23 Ultra začíná na 28 209 korunách (má 256 GB paměti) a různé bonusy ho dovedou ještě zlevnit. Lákavou volbou může být také „domácí“ konkurence, konkrétně právě představená Xperia 5 V. To je menší sourozenec modelu 1 V s téměř totožnou výbavou, ve které jen chybí zoomový objektiv a telefon dostal nižší rozlišení displeje, které pomůže výdrži baterie. Žhavá novinka vstoupí do prodeje v říjnu za cenu 24 990 korun.

Každý týden nový telefon! Vyhrajte skládací novinku Samsung Galaxy Z Flip5

Jmenovat bychom mohli i další levnější konkurenty, nicméně se domníváme, že zákazníci, kteří uvažují o špičkovém sony, budou v případě, že ještě zvažují i zařízení jiných značek, přemýšlet jen o těch tradičních prémiových. Ve světle této konkurence tak může Xperia 1 V dávat smysl možná i více zákazníkům, než kolik si ji ve skutečnosti koupí. Avšak Sony si za to může tak trochu samo tím, že alespoň v některých ohledech nedovede těmto potenciálním zákazníkům svůj telefon víc přiblížit (aniž by musel ztratit svůj charakter).


Test - recenze