Satelitní navigace v automobilu - třetí díl

V předchozích dvou dílech jsme se zabývali hardwarem, zapojením, kabeláží a uchycením v automobilu. Dnes shrneme plusy a mínusy vlastní sestavy oproti továrním produktům, které nám nabízejí automobilky, a představíme vám software.

 

Rozhodujete se, zda si do svého automobilu pořídit satelitní navigaci? Jen je to příliš drahá sranda? Nebo by se vám to hodilo při práci, nebo pro usnadnění navigace v neznámých částech nejenom naší republiky a našich měst? Co si třeba pořídit Palm a GPS přijímač a vše spojit v úhledný celek? Nakonec můžete zjistit, že nám tento systém nabídne mnohem více informací než některá z průmyslových řešení, které nám inzerují samotné automobilky.

Podívejme se na výhody a nevýhody obou řešení:

 

Palm ve spojení s GPS přijímačem

Výhody

Nevýhody

  • Použití nejenom jako navigační nástroj, ale také jako kapesní počítač, diář, atp.
  • Update dat a mapových podkladů
  • Cena
  • Možnost snadné demontáže
  • Zabudování do automobilu
  • Způsob ovládání

 

Výrobcem nabízená satelitní navigace do vozu

Výhody

Nevýhody

  • Velká obrazovka / displej
  • Zabudování do palubní desky
  • Implementace ovládacích prvků
  • Cena
  • Update dat a mapových podkladů

 

 

Každé z řešení má své výhody i nevýhody. Velice sporným bodem může být nejenom způsob ovládání, ale také vyhledávání dat, tj. ulic, měst a spojení. To je u Palmu vzhledem k rozpoznávání písma mnohem intuitivnější a rychlejší než přes menu, knoflíky a pár tlačítek u navigační systému. Namítnete: softwarovou klávesnicí na dotykovém displeji ale nemají všechny. Palmy ano.

Dalším bodem je možnost ukradení vozu. Pokud si v držáku nezapomenete Palm, jistě nikdo nebude vědět o tom, že nějakou navigaci máte. Zloděj těžko pozná, co je to za kolébku, nebo kabel plandající ve voze… To se o zabudovaném řešení nedá říct. To se nikterak schovat nedá, pokud nemáte ovšem typ se zasunovacím displejem.

V řešení Palm + GPS vidím mnohostrannost použití a možnost nalézt si trasu, místo v mapě atp. kdykoliv a kdekoliv, nejenom v autě, ale např. při cestě výtahem do podzemních garáží, nebo cestou k autu, na jednání, nebo předtím, než vyrazím do neznámého terénu.

Mapové podklady

Důležitým prvkem jsou mapy a podklady Nejenom silniční a dálniční sítě, ale také uliční sítě ve velkých městech atp. Na naších stránkách jste se mohli dočíst o dvou systémech. Jeden je vektorový a druhý je rastrový. Každý má své plusy i mínusy. Přečíst si je můžete v následujících recenzích. Jedná se o systém firmy Tranis (PalmKiM) a systém firmy PLANstudio (GPS atlas).


PalmKim - mapa Prahy

PalmKim - mapa Krajská města

GPS Atlas - mapa ČR

GPS Atlas - mapa Prahy

 

V případě jakýchkoliv dotazů na systém propojení GPS s Palm a využití satelitní navigace v automobilu se neváhejte obrátit na můj email. Rád poskytnu poradenství a navrhnu, jaké řešení by vám mohlo vyhovovat. Bližší zapojení a specifikace poskytnu také na dotaz.

Témata: GPS, Palm, software