Samsung Galaxy A33 5G a Galaxy A53 5G

Samsung Galaxy A33 5G a Galaxy A53 5G | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Nemá cenu připlácet za novinku, foťák fotí stejně jako levnější modely

  • 1
Smartphony střední a vyšší střední třídy dnes mají opravdu dobré fotoaparáty a kvalita u nich výrazně roste. Loni třeba Samsung u modelů řady A52 jako jeden z mála nasadil do bitvy i optickou stabilizaci obrazu, která nebývá v dané třídě příliš obvyklá. V žebříčku DxO Mark tak zaznamenal solidní (byť ne konkurenci drtící) skóre. Letošní nástupce ovšem posun prakticky nepřináší.

Možná se to nedalo ani moc čekat, ale letošní Samsung Galaxy A53 se podle organizace DxO Mark v oblasti kvality fotoaparátu oproti svým předchůdcům v zásadě neposunul. Telefon získal v hodnocení DxO Mark celkové skóre 105 bodů, což je úplně shodný zisk jako u loňského „vylepšeného“ Galaxy A52s a jen o tři body víc než u původního Galaxy A52 5G. Za pozornost také stojí fakt, že 105 bodů získal v testu DxO Mark i levnější Samsung Galaxy A33, který má podle nás letos větší prodejní potenciál než dražší sourozenec.

Samsung Galaxy A33 5G a Galaxy A53 5G

Velké zlepšení oproti loňským modelům jsme u foťáku Galaxy A53 v podstatě ani očekávat nemohli. Hardware fotoaparátu je totiž shodný s tím u loňských modelů: je tu tedy hlavní 64megapixelový foťák s optickou stabilizací, dvanáctimegapixelový širokoúhlý snímač a pětimegapixelové snímače pro hloubku ostrosti a makro fotografii (makro do testu DxO Mark nijak nepromlouvá). Z pohledu foťáku tak může být rozdílem pouze odladění a to, co zvládá nový procesor Galaxy A53. Namísto loni používaných čipsetů Snapdragon má totiž letošní model vlastní procesor Samsung Exynos 1280. A zdá se, že u exynosů prostě mají vývojáři Samsungu s vyladěním kvality snímků větší práci, než u procesorů Snapdragon.

I proto tedy skóre letošního modelu znamená stagnaci. Že je foťák vyladěný trochu jinak, ukazuje detailnější pohled na skóre. Za fotografování totiž Galaxy A53 získal 111 bodů, zatímco A52s 113 bodů. A levnější A33 tu má skóre 112 bodů. Původní loňský A52 5G má za focení skóre 107 bodů.

U hodnocení zoomu vede možná trochu paradoxně loňský původní A52 5G se skóre 56 bodů, ostatní modely (proč, to nevíme, DxO Mark nezveřejnila u všech modelů detaily testu), výrazněji ztrácí. A53 má 48 bodů A52s 5G bodů 46 a A33 bodů 45. U videa vede letošní levnější A33, ten dostal 94 body, A53 má 93 body, A52s 5G 92 body a původní A52 5G pak bodů 90. Celkově je tedy skóre samsungů střední třídy loňské i letošní várky velmi vyvážené. Bohužel vzhledem k tomu, že u modelů Galaxy A52s 5G a letošního A33 DxO Mark neposkytuje detailní rozbor skóre, nemůžeme se podrobněji podívat na to, kde jsou silné a slabší stránky jednotlivých fotomobilů.

Toto porovnání můžeme provést jen u dvojice A53 a A52 5G a ukáže, že přeci jen v určitém posunu v kvalitě došlo. Zdá se, že Samsung prostě kladl u A53 u foťáku důraz na některé konkrétní disciplíny a jeho chování. Třeba v expozici, podání barev, artefaktů nebo v chování ostření jsou totiž rozdíly mezi letošním a loňským modelem minimální. Ale v oblasti kresby, šumu a noční fotografie si letošní model oproti tomu loňskému vede výrazně lépe.

V celkovém skóre tak loňský model tomu letošnímu přibližuje především výkon v oblasti zoomu, kde starší typ získal za kvalit snímků při přiblížení 64 body, zatímco letošní model má bodů 49. U širokoúhlého foťáku se skóre obrací, A53 má 47 bodů, A52 5G bodů 43. Je to nezvyklý výsledek, který ukazuje, že software loňského telefonu uměl prostě daleko lépe pracovat s digitálním zoomem, než u modelu letošního. Mimochodem, už u loňského „vylepšeného“ A52s 5G došlo k razantnímu poklesu kvality v případě zoomu, ovšem těžko říct proč.

Každopádně vzhledem k vyrovnaným výsledkům loňských i letošních „áčkových“ samsungů v textu DxO Mark to vypadá, že příliš nezáleží na tom, který z modelů fanoušci fotografování zvolí. Rozhodovat tedy může cena, která třeba u nás u loňského A52s 5G činí příjemných 8 499 korun. Sehnat se u nás dá i obyčejnější A52 bez 5G, ten ale testem DxO Mark neprošel a vzhledem k tomu, že má zase trochu jiný procesor, se mohou praktické výsledky lišit. Náš tehdejší test ale větší rozdíly v kvalitě foťáku neodhalil. Výprodejový A52 přitom momentálně v akci stoji 6 299 korun.

Z letošní sestavy je pak určitě výhodnější volbou Galaxy A33. I když má hlavní foťák s rozlišením 48 namísto 64 megapixelů a širokoúhlý s osmi namísto dvanácti megapixely, v praxi na své o megapixely bohatší sourozence nijak zásadně neztrácí (a ponechává si třeba i tu optickou stabilizaci obrazu). A stojí 8 999 korun, přičemž Samsung na něj teď nemá žádnou slevovou akci (na ostatní zmíněné modely ano). Model A53 vyjde oficiálně s květnovou slevou na 10 499 korun.