Pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Tváří se jako drahá špička, přitom je dostupný. Test Realme X50 5G

aktualizováno  1:08
Donedávna u nás neznámá značka Realme bere český trh útokem. A jedním z důležitých nástrojů pro uchycení na našem trhu je novinka Realme X50 5G. Je to výrazně levnější sourozenec špičkového modelu, kterému ve výbavě zas tolik věcí nechybí a umí příjemně překvapit. A od sourozence je téměř k nerozeznání.

Realme X50 5G | foto: Luděk Vokáč, Mobil.iDNES.cz, Luděk Vokáč,  iDNES.cz

Pokud chcete smartphone, u kterého si mohou ostatní myslet, že je to nadupaný top model za více než dvacet tisíc korun, zkuste Realme X50 5G. V praxi to bude snaha trochu zbytečná, značka Realme a její modely se na českém trhu zatím spíše zabydlují a lidé ji moc neznají, nicméně zrovna Realme X50 5G by mohlo pomoci jméno značky rozšířit a to rozhodně v dobrém.

Na první pohled vypadá X50 5G jako dvakrát dražší typ X50 Pro 5G, rozdíly v designu jsou opravdu jen kosmetické. Ve skutečnosti je to po technické stránce spíš dvojče nového OnePlus Nord, oproti němu se chlubí ještě o něco výhodnější cenou. Ta se pohybuje okolo devíti tisíc korun, takže je to jeden z nejdostupnějších smartphonů s hardwarovou (ale u nás zatím ne softwarovou) podporou 5G sítí.

Co je to zač?

Realme je relativně mladá a velmi rychle rostoucí čínská značka, která se však snaží prosadit především na trzích mimo Čínu. Je to jedna z několika značek koncernu BBK Electronics, který patří k největším výrobcům smartphonů na světě a kromě Realme produkuje telefony značek Oppo, Vivo, OnePlus a nejnověji ještě iQOO. Realme v tomto mixu značek působí jako ta cenově nejagresivnější a její smartphony jdou hodně po krku třeba oblíbeným modelům Xiaomi. Právě na to by si Realme na českém trhu nejraději vyšláplo.

Model X50 5G by mu to mohl umožnit. Za 9 000 nabízí velmi dobrou výbavu na úrovni vyšší střední třídy a přitom nemá žádné zásadní nedostatky a ve výbavě nechybí nic podstatného. Špičkové Realme X50 Pro 5G, které má výkonný Snapdragon 865 a obří porci RAM (12 GB) s cenou pohybující se momentálně okolo 18 500 korun (při uvedení to ale bylo 21 tisíc) toho přitom v praxi mnohým zákazníkům nepřinese o tolik víc.

Jak ho proti sourozenci poznám?

Vlastně poměrně těžko, i když jeden detail tu je. Zatímco špičkové X50 Pro 5G má záda provedená v matném designu, sklo u levnějšího X50 5G je lesklé. Jinak jsou rozdíly nicotné, třeba v umístění LED blesku nebo přítomnosti tlačítka čtečky otisků prstů na pravém boku. X50 5G má oproti dražšímu sourozenci mírně větší displej, ale rozlišení 2 400 x 1 080 pixelů zůstává zachováno, takže je to kosmetická změna (6,57 oproti 6,44 palce).

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • příznivá cena
 • dobrý výkon
 • elegantní design
 • povedený fotoaparát
 • špičkový displej

Proč nekoupit?

 • nemá jack pro sluchátka
 • makro foťák do počtu
 • velké rozměry

Kdy? V prodeji

Za kolik? 8 999 Kč

Mimochodem, lesklá záda v námi testovaném zeleném provedení se sice docela upatlávají, ale barva to alespoň při prvním pohledu maskuje. Odstín zelené je relativně nezvyklý a telefon tak trochu vystupuje z davu, přitom nepůsobí nijak křiklavým dojmem.

Vyplatí se ušetřit?

V podstatě ano. Realme X50 5G je momentálně jeden z nejatraktivnějších smartphonů vyšší střední třídy. Na rozdíl třeba od modelů řady Xiaomi Mi Note 10 nabízí potenciál budoucího využití 5G a přitom je levnější. Základem hardwaru je tu Snapdragon 765G a 6 GB RAM, což je v dnešní době takový zlatý střední standard u cenově dostupnějších 5G smartphonů. X50 mezi nimi patří k nejlevnějším, což mu samo o sobě dává výhodu.

Ve výbavě pak nechybí nic podstatného, snad jen absence 3,5mm konektoru pro sluchátka není v této třídě zatím moc obvyklá, ale i v tom kopíruje model svého špičkového sourozence. Co se dalších ústupků ve výbavě týče, ty jsou snesitelné: zmíněná čtečka na boku je vlastně praktičtější a rychlejší než čtečka v displeji u dražšího modelu, displej je typu IPS, takže uživatel přichází o always-on funkci, ale jsou tu jiná lákadla.

Always-on nahradí třeba funkce poklepání na displej, která obrazovku probudí a oznámení ukáže. Aplikace se dají spouštět z vypnuté obrazovky nakreslením gesta, ta si může uživatel nastavit a aplikacím libovolně přiřadit. Největším lákadlem je ale obnovovací frekvence displeje: ta totiž může dosahovat až 120 Hz a není to žádný trik, skutečně jde o takovou obnovovací frekvenci. Veškeré dění na obrazovce tak působí velmi plynule. Díky solidnímu hardwaru rozhodně nemá X50 5G nedostatek výkonu, takže z tohoto hlediska budou spokojeni i náročnější uživatelé.

Uživatelská paměť má kapacitu 128 GB, nelze ji však rozšířit pomocí microSD karet, to je další (snesitelný) ústupek. Oproti absolutní špičce je také trochu „osekán“ fotoaparát, ale i ten podává solidní výkony.

Jak fotí?

Vlastně dobře, ale sestava čtyř čoček fotoaparátu je tu opět zbytečný marketingový trik. Dvoumegapixelový modul pro hloubku ostrosti a makro snímač se stejným počtem pixelů jsou jen legrácky do počtu, v praxi především ten druhý neposlouží vůbec k ničemu. Osmimegapixelový širokoúhlý snímač už je na tom lépe, světelnost optiky f/2.3 sice nedovoluje pořizovat kdovíjak úchvatné širokoúhlé snímky v horším světle, ale v dané kategorii je výkon víceméně obvyklý.

Fotografie pořízená smartphonem Realme X50 5G
Fotografie pořízená smartphonem Realme X50 5G
Fotografie pořízená smartphonem Realme X50 5G
Fotografie pořízená smartphonem Realme X50 5G
Fotografie pořízená smartphonem Realme X50 5G
Fotografie pořízená smartphonem Realme X50 5G
Fotografie pořízená smartphonem Realme X50 5G
Fotografie pořízená smartphonem Realme X50 5G
Fotografie pořízená smartphonem Realme X50 5G

Hlavní fotoaparát má fyzické rozlišení 48 megapixelů a s využitím pixel-binningu vytváří dvanáctimegapixelové snímky. Optickou stabilizaci nečekejme, ale světelnost f/1.8 umožňuje pořizovat povedené fotografie i v noci a jiných horších světelných podmínkách. Velmi dobře funguje plně manuální režim s možností expozice až 32 sekund, je tu i speciální noční režim, který prosvětlí snímky pořizované z ruky. Hlavní foťák svou kvalitou výrazně převyšuje zbytek fotografické sestavy telefonu a i vzhledem k ceně lze díky němu Realme X50 5G doporučit.

Selfie kamera je dvojitá: hlavní šestnáctimegapixelový snímač je tu doplněn druhým dvoumegapixelovým pro snímání hloubky ostrosti: rozmazání pozadí není dokonalé, ale funguje. Na druhou stranu je otázkou, jak často ho bude někdo používat a jestli by nebylo příjemnější nemít vepředu ten dvojitý průřez, který může sem tam působit rušivě.

Vadí vám ještě něco?

V zásadě ne, i když třeba na grafickou nadstavbu od Realme si stále trochu zvykáme a některé položky v menu hledáme. Realme UI je odklonem od čistého Androidu především v menu a v jeho uspořádání, nicméně nejde o tak dramatickou změnu, jako třeba u telefonů Xiaomi nebo Huawei, takže si nováčci zvyknou určitě rychleji.

Po hardwarové stránce platí, že X50 5G je už vzhledem k rozměrům 163,8 x 75,8 x 8,9 trochu větší kousek, nicméně rozměry prostě odpovídají úhlopříčce displeje: kdo chce velký panel, musí s nimi počítat. Možná je škoda, že značky v této třídě nenabídnou i kompaktnější alternativu, telefon s výbavou X50 5G s displejem třeba někde těsně pod šest palců by byl pro mnohé velmi lákavým ideálem.

Co se podpory 5G týče, ta je v našich končinách zatím jen teoretická. Po vložení SIM od operátora O2 se na místě s pokrytím u Realme signál 5G neobjeví, možnost práce v 5G sítích je v našem regionu v telefonu softwarově zamčena. Důvod je, že je potřeba fungování odladit s operátorem. Realme se o to prý snaží, ale vzhledem k tomu, že je 5G zatím u nás jen spíše experimentální záležitostí, to možná bude ještě trvat.

Jaká je výdrž baterie?

I ta je solidní, řekněme v jakémsi obvyklém průměru: den na jedno nabití není problém, dva dny už vyžadují se trochu uskromnit. Kapacita akumulátoru je 4 200 mAh. Příjemným prvkem výbavy je rychlé dobíjení s výkonem 30 W. Realme slibuje, že zhruba za půl hodiny se telefon z nuly dobije na 70 % kapacity a praxe tomu plus mínus odpovídá. Rychlá nabíječka je v balení s telefonem, takže ji nemusíte shánět zvlášť. V balení je i průhledné silikonové pouzdro – o další starost méně.

Mám si ho pořídit?

Realme X50 5G je smartphone, který na nás opravdu zapůsobil. Je cenově relativně dostupný, přitom má bohatou výbavu a některé ústupky v ní mu lze snadno odpustit. Není tu nic, co by mělo uživatele odradit, naopak displej s obnovovací frekvencí 120 Hz nebo kvalitní hlavní fotoaparát (zbytek už zaostává) jsou pádnými argumenty pro koupi. Stejně tak možná i ten potenciál podpory 5G – pokud to Realme vyřeší rychle, mohl by to být ideální kousek pro ty, kdo chtějí 5G okusit, ale nechtějí zbytečně utrácet.

Konkurence je více než dost, ale pokud budeme vybírat z modelů s potenciálem podpory 5G, výběr se trochu zúží. Zhruba devět tisíc korun, tedy zatím nejméně z 5G smartphonů společně právě s Realme, stojí třeba Motorola Moto G 5G Plus s velmi podobnou výbavou. Nejlevnější Samsung s podporou 5G, model A51 5G, stojí dvanáct tisíc, brzy však přijde i model A42 5G s cenou pod deset tisíc korun, ale také se slabším hardwarem, takže to nebude přímý konkurent Realme.

Velkým soupeřem je samozřejmě sourozenec OnePlus Nord, který je však se shodnou výbavou (ano, má „lepší“ AMOLED displej) nejméně o dva tisíce korun dražší. Xiaomi se zatím do levnějších 5G smartphonů nepouští, takže u něj je nejdostupnějším takto vybaveným kusem Poco F2 Pro s nadupanějším hardwarem (Snapdragon 865) a cenou od dvanácti tisíc, kdo chce ušetřit, může zkusit novinku Poco X3, která 5G nemá a má malinko slabší hardware než Realme, na druhou stranu cena bude pod sedm tisíc korun.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Je to po všech stránkách naprostá špička. Test Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro

Je to obrovská škoda. Huawei Mate 40 Pro je naprosto špičkový smartphone, který by za běžných...

Definitivní důkaz. Vyzkoušeli jsme, že Snapdragon je lepší než Exynos

Samsung Galaxy S20 FE a S20 FE 5G

Špičkový Samsung Galaxy S20 FE je ve variantě s podporou 5G lepším smartphonem než jeho 4G...

Motorola Razr 5G v testu: jednoduše vás uchvátí svým stylem

Motorola Razr 5G

Druhou generaci novodobé interpretace Motoroly Razr si zákazníci rozhodně nekupují kvůli nadupané...

Špičkový smartphone je trefou do černého. Test Samsung Galaxy S20 FE

Samsung Galaxy S20 FE a S20 FE 5G

Samsung má pro závěr letošního roku ve třídě špičkových smartphonů výraznou trefu do černého. Model...

Výjimečný telefon pro příznivce čistého stylu a výkonu. Test OnePlus 8T

OnePlus 8T

Už nás ani moc nepřekvapuje, že se výrobci OnePlus daří dělat kvalitní telefony schopné i přes...

První elektroškodovka je městský čipera. Při výletech dál nevěřte dojezdu

Citigoe iV

VIDEO První den školního roku představí Škoda svůj nový elektromobil. Velkému a mohutnému Enyaqu ovšem už...

Je to poslední opravdový zabiják. Test Xiaomi Poco F2 Pro

Poco F2 Pro od Xiaomi

Xiaomi Poco F2 Pro je smartphone vymírajícího rodu. Přístroje, které svou výbavou a výkonem...

 • Nejčtenější

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Samsungy S21 oficiálně: Vrací ploché displeje, berou nabíječku a paměťovky

Korejský Samsung oficiálně představil své nové špičkové smartphony pro letošní rok. Modely řady S21 jsou tři, stejně...

Xiaomi se dostalo na americkou černou listinu. Co to bude znamenat?

Administrativa končícího prezidenta USA Donalda Trumpa zařadila společnost Xiaomi na černou listinu. Na první pohled to...

Absolutní hit v oblasti poměru ceny a výbavy. Test Poco M3

Výrobce Xiaomi se svou značkou Poco opět ukazuje, že byste její modely rozhodně neměli přehlédnout. Smartphone Poco M3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi oznámilo nový cenový supertrhák. Dostane se i na český trh

Značka Redmi patřící pod křídla Xiaomi oznámila, že v únoru představí novou řadu modelů K40. Jednotlivé modely bude...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

 • Další z rubriky

Nezávislý Honor ukáže první smartphone po rozchodu s Huaweiem

Honor ukáže 18. ledna první smartphone od doby, kdy dceřinou značku Huawei prodal kvůli dopadům amerického embarga.

Samsungy S21 oficiálně: Vrací ploché displeje, berou nabíječku a paměťovky

Korejský Samsung oficiálně představil své nové špičkové smartphony pro letošní rok. Modely řady S21 jsou tři, stejně...

I jedna čočka stále stačí. Dostupný Pixel 4a má povedený fotoaparát

Kromě nejvybavenějšího Pixelu 5 prošel testem fotomobilů organizace DxO Mark s drobným zpožděním i nový cenově...

Má pořádné zpoždění, ale nová šestková nokia se už rýsuje

Nokia se po vzkříšení své značky dobře rozjela, ale následně se její růst poněkud zasekl. Dokazuje to dlouhé čekání na...

Advantage Consulting, s.r.o.
FMEA MODERÁTOR/-KA (50-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....