Přichází nový senzor otisků prstů. Ultrazvukový a bezpečnější

  0:09aktualizováno  0:09
Qualcomm na nedávném summitu Snapdragon Technology představil řadu novinek v čele s novým čipsetem Snapdragon 855. Zajímavou technologií, která se již brzy objeví u vrcholných smartphonů, je také nový typ snímače otisků prstů jménem 3D Sonic Sensor.

Qualcomm představil několik novinek a mezi nimi i snímač otisků prstů 3D Sonic sensor | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Snímač otisků prstů coby autorizační nástroj dostal do povědomí uživatelů Apple před pěti lety. Tehdy jím vybavil iPhone 5s a nutno říci, že na rozdíl od některých dřívějších pokusů jiných výrobců šlo o zcela spolehlivé a bezpečné řešení. Začalo postupně velmi rychle nahrazovat do té doby běžné ruční zadávání hesel nebo vykreslování obrazců na displeji.

Tomuto typu kapacitního snímače začal velmi pozvolna sekundovat optický typ, který lze umístit pod displej. Musí jít o dražší OLED panel, přes který je „vidět“. Takový senzor ve smartphonu jako první do prodeje uvedla značka Vivo v podání modelu X20 Plus UD. Čínská značka ze skupiny BBK Electronics na řešení, oficiálně prezentovaném v rámci letošního CESu, spolupracovala s firmou Synaptics.

Qualcomm teď přichází s novým ultrazvukovým typem, kterému říká 3D Sonic Sensor. Důvodem, proč někteří zejména čínští rivalové už senzor pod displejem mají, ale světová jednička Samsung dosud ne, je právě vyčkávání jihokorejského giganta na tento nový typ.

Podle Qualcommu bude senzor připraven ke komerčnímu nasazení během první poloviny příštího roku a není náhoda, že jím bude vybaven i chystaný Galaxy S10. Zřejmě pouze vyšší varianty telefonu, neboť se základním je dosud spojován kapacitní snímač, umístěný na boku po vzoru dřívějších (a možná i budoucích) xperií od Sony.

Ultrazvukový snímač slibuje větší bezpečí

Optický snímač pod displejem sejme plochý otisk prstu a při pokusu o odemčení následně srovnává přiložený prst s uloženými daty. Pokud se předtím uložený a přiložený otisk shodují, dojde k odemčení telefonu. Snímač pracuje pouze s dvojrozměrným obrazem.

Naproti tomu ultrazvukový umí načíst a následně srovnávat trojrozměrný otisk včetně hloubek pórů. Zjednodušeně řečeno, snímač posbírá a následně srovná mnohem větší množství dat, čímž pochopitelně roste míra bezpečnosti.

Nezávislé testování tohoto typu zatím neproběhly, avšak jen skutečnost, že pracuje v trojrozměrném prostoru. možnost snadného obelhání tohoto způsobu ověření dramaticky snižuje. Jestliže optický snímač otisků lze obejít přesným obrazem předtím načteného otisku, v případě ultrazvukového by již byl nutný prostorový otisk.

Není překvapivé, že nový snímač bude pro výrobce dražší, než je tomu u běžnějšího optického typu. Proto lze očekávat, že Samsung ponechá ultrazvukový senzor alespoň po nějakou dobu exkluzivně pro nejvyšší modelovou řadu a u nižších začne používat optický, také vestavěný v displeji. U telefonů střední a nižší třídy se ještě několik let budeme potkávat se stále nejběžnějším kapacitním typem senzoru. 

 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Instagrameři nás otravují. Chceme plot, žádají obyvatelé ikonické ulice

Pařížská ulice Rue Crémieux

Obyvatelé malebné pařížské ulice Rue Crémieux už mají dost nadšenců sociální sítě Instagram, kteří kvůli zachycení té...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Data zdarma nedají prý kvůli zákazu. Nic jsme neomezili, brání se ČTÚ

Ilustrační snímek

Využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu nelze, protože nám to zakázal Český...

Další z rubriky

Apple letos zklame i nejvěrnější. Nové iPhony mnoho nového nenabídnou

Apple iPhone XR a XS Max

Apple se potýká s výrazným zhoršením prodejů. Proto se všeobecně očekává, že nové iPhony budou v mnoha ohledech...

Skutečně limitovaná edice. Červeného telefonu vyrobí jen pět tisíc kusů

BlackBerry Key2 Red Edition

Značka BlackBerry uvádí novinky velmi sporadicky a ani na nedávném barcelonském veletrhu MWC vlastně žádnou neuvedla. I...

Vyrobili obří baterii s integrovaným smartphonem a další šílenosti

Energizer Powermax P18K Pop

Značka Energizer je známá především z akumulátorů, ale díky licenci se objevuje i na chytrých telefonech francouzské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz