Přichází nový senzor otisků prstů. Ultrazvukový a bezpečnější

  0:09aktualizováno  0:09
Qualcomm na nedávném summitu Snapdragon Technology představil řadu novinek v čele s novým čipsetem Snapdragon 855. Zajímavou technologií, která se již brzy objeví u vrcholných smartphonů, je také nový typ snímače otisků prstů jménem 3D Sonic Sensor.

Qualcomm představil několik novinek a mezi nimi i snímač otisků prstů 3D Sonic sensor | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Snímač otisků prstů coby autorizační nástroj dostal do povědomí uživatelů Apple před pěti lety. Tehdy jím vybavil iPhone 5s a nutno říci, že na rozdíl od některých dřívějších pokusů jiných výrobců šlo o zcela spolehlivé a bezpečné řešení. Začalo postupně velmi rychle nahrazovat do té doby běžné ruční zadávání hesel nebo vykreslování obrazců na displeji.

Tomuto typu kapacitního snímače začal velmi pozvolna sekundovat optický typ, který lze umístit pod displej. Musí jít o dražší OLED panel, přes který je „vidět“. Takový senzor ve smartphonu jako první do prodeje uvedla značka Vivo v podání modelu X20 Plus UD. Čínská značka ze skupiny BBK Electronics na řešení, oficiálně prezentovaném v rámci letošního CESu, spolupracovala s firmou Synaptics.

Qualcomm teď přichází s novým ultrazvukovým typem, kterému říká 3D Sonic Sensor. Důvodem, proč někteří zejména čínští rivalové už senzor pod displejem mají, ale světová jednička Samsung dosud ne, je právě vyčkávání jihokorejského giganta na tento nový typ.

Podle Qualcommu bude senzor připraven ke komerčnímu nasazení během první poloviny příštího roku a není náhoda, že jím bude vybaven i chystaný Galaxy S10. Zřejmě pouze vyšší varianty telefonu, neboť se základním je dosud spojován kapacitní snímač, umístěný na boku po vzoru dřívějších (a možná i budoucích) xperií od Sony.

Ultrazvukový snímač slibuje větší bezpečí

Optický snímač pod displejem sejme plochý otisk prstu a při pokusu o odemčení následně srovnává přiložený prst s uloženými daty. Pokud se předtím uložený a přiložený otisk shodují, dojde k odemčení telefonu. Snímač pracuje pouze s dvojrozměrným obrazem.

Naproti tomu ultrazvukový umí načíst a následně srovnávat trojrozměrný otisk včetně hloubek pórů. Zjednodušeně řečeno, snímač posbírá a následně srovná mnohem větší množství dat, čímž pochopitelně roste míra bezpečnosti.

Nezávislé testování tohoto typu zatím neproběhly, avšak jen skutečnost, že pracuje v trojrozměrném prostoru. možnost snadného obelhání tohoto způsobu ověření dramaticky snižuje. Jestliže optický snímač otisků lze obejít přesným obrazem předtím načteného otisku, v případě ultrazvukového by již byl nutný prostorový otisk.

Není překvapivé, že nový snímač bude pro výrobce dražší, než je tomu u běžnějšího optického typu. Proto lze očekávat, že Samsung ponechá ultrazvukový senzor alespoň po nějakou dobu exkluzivně pro nejvyšší modelovou řadu a u nižších začne používat optický, také vestavěný v displeji. U telefonů střední a nižší třídy se ještě několik let budeme potkávat se stále nejběžnějším kapacitním typem senzoru. 

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Další z rubriky

Ničitel super-smartphonů už není levný. Ale má nejlepší displej i foťák

OnePlus 7 Pro 5G

Značka OnePlus představila svůj špičkový smartphone pro aktuální sezónu. Jmenuje se OnePlus 7 Pro a na rozdíl od...

Honor představil v hodně nešťastnou chvíli mistra focení ve tmě

Honor 20 a 20 Pro

Honor představil na konferenci v Londýně svůj top model pro druhou polovinu letošního roku. Je to jeden z...

V jednoduchosti je síla, vysvětluje Asus kompromisy špičkového modelu

Představení smartphonu Asus Zenfone 6

Asus u svého nového špičkového modelu Zenfone 6 dělá ve výbavě několik kompromisů, ale chlubí se, že je to ve prospěch...

Najdete na iDNES.cz