Snímač otisků prstů se do iPhonů vrátí v roce 2021. Schová se pod displej

  0:07aktualizováno  0:07
Přestože loňská generace iPhonů spoléhá výhradně na autorizaci pomocí Face ID a stejný způsob bude mít i ta letošní, se snímačem otisků prstů Apple neskončil nadobro. Analytik Ming-Chi Kuo uvádí, že za dva roky iPhony nabídnou oba typy biometrického ověření uživatele.

iPhone 8 Plus byl posledním modelem s Touch ID v tlačítku. | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Legendárního tlačítka s vestavěným snímačem otisků prstů se sice nedočkáme, přesto Apple na tento způsob autorizace rozhodně nerezignoval a systém dále vyvíjí.

Analytik Kuo ze společnosti TF International Securities uvádí, že výsledky pokračujícího vývoje Apple předvede v roce 2021. V tomto roce uvedené iPhony by měly mít oba biometrické systémy ověření, tedy jak pomocí otisku prstů, tak i skenováním tváře.

Dřívějšímu nasazení podle něj brání řada technických problémů, které by se však měly během následujících 18 měsíců vyřešit a výsledkem má být vysoce optimalizovaná technika.

O pokračujícím vývoji snímání otisků svědčí aktivita Applu v oblasti podávání patentů. Jde pochopitelně o snímač v displeji a nikoli konvenční plošku s vestavěným senzorem. Inženýři se zabývají především zajištěním minimální energetické spotřeby, řeší také velikosti a umístění snímací plochy nebo tloušťku celého modulu.

Kuo předpokládá, že v Applu tyto nástrahy překonají během příštího roku a v tom následujícím bude technika připravena ke komerčnímu nasazení. 

Apple a jeho systémy autorizace uživatele

Přestože Apple snímání otisků prstů u smartphonů nepoužil jako první, jeho systém Touch ID byl nepochybně přelomový. Snímač v home tlačítku, který si premiéru odbyl u iPhonu 5s, byl totiž přesným opakem senzorů, které jsme mohli vidět o několik let dřív u některých zařízení s Windows Mobile. Ty byly pomalé a nepříliš spolehlivé, naproti tomu Touch ID fungovalo velmi rychle a spolehlivě.

Najednou nebylo nutné pro odemčení systému zdlouhavě zadávat hesla nebo složitě vytyčovat geometrické obrazce. Stačilo přiložit prst, který předtím uživatel do systému naskenoval, a obrazovka se odemkla.

Touch ID v této podobě vydrželo až do roku 2017. Tehdy Apple uvedl dvojici iPhonů 8 a 8 Plus, poslední modely klasického designu s výraznými rámečky a tlačítkem pod displejem. Krátce nato přišel iPhone X s OLED displejem a systémem autorizace Face ID. To znamená, že otisky prstů nahradilo prostorové snímání obličeje, při kterém kamerový systém TrueDepth pomocí 300 tisíc bodů vytvoří trojrozměrnou obličejovou mapu, a tu následně srovnává s obličejem před kamerou a v případě shody telefon odemkne.

Inspirace u Qualcommu

Vestavěný snímač Applu by měl být variantou ultrazvukového senzoru z dílen Qualcommu, který využívají vyšší modely kolekce Galaxy S10 od Samsungu. Tento typ snímače je vůči optickému rychlejší a bezpečnější. Pracuje totiž ve 3D režimu a nikoli jen ve dvou rozměrech jako optické snímače (více v článku: Přichází nový senzor otisků prstů. Ultrazvukový a bezpečnější).

Schování snímače otisků pod displej není hlavní technologickou výzvou. Koneckonců to už před Applem dokázal zmíněný Qualcomm a ještě dříve Synaptics v kooperaci se značkou Vivo (více v článku: Zkusili jsme čtečku otisků prstů v displeji. Funguje přesně tak, jak má).

Primární je ustoupit displeji a všechny snímače v čele s fotoaparátem umístit pod něj. To se Applu vzhledem k rozměrům a složitosti současného TrueDepth modulu jen tak nepodaří. Ovšem analytik Kuo už dříve avizoval, že i na tomto v Cupertinu pracují a celý systém by se měl nejdříve zmenšit a následně zmizet pod displej (více v článku: Analytik: Apple u iPhonů příští rok zmenší výřez. Zmizí až později).

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Do Česka míří další supersmartphone. Od kdysi velmi populární značky

Lenovo Z6 Pro

Po delší odmlce se na český trh vrací mobily značky Lenovo. Od podzimu bude v prodeji i špičkový model Z6 Pro. Má...

Další z rubriky

V obchodní válce neustoupíme. Ani kvůli zmírnění sankcí, řekl šéf Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Současné politické klima ve Washingtonu podle zakladatele a šéfa Huaweie Žena Čeng-feje nenahrává tomu, že by Spojené...

Do premiéry iPhonu 11 chybí tři týdny. Datum opět prozradil screenshot

iPhone 11

Své letošní novinky představí Apple v úterý 10. září. Naznačuje to screenshot úvodní obrazovky objevený v nejnovější...

Fotomobily zvítězí, ale nikdy nebudou dost dobré, říká šéf firmy Zeiss

Nokia 9 PureView

Fotoaparáty v chytrých telefonech prošly v uplynulých letech ohromným vývojem a výrazně se posunula jejich kvalita. Šéf...

Najdete na iDNES.cz