Výkonný mobil za obstojnou cenu oblečený v kůži. Test Poco X6 Pro

  • 4
Model Poco X6 Pro zaujme především propojením stylu a vysokého výkonu. Telefon sice v nabídce této značky patří k těm dražším, nicméně v rámci kategorie výkonných telefonů je to rozhodně jedna z těch zajímavějších nabídek.
Poco X6 Pro

Značka Poco vyniká především ve střední třídě, byť jí není cizí ani ta vyšší střední. Telefony výrobce, který formálně spadá pod Xiaomi, mají však být primárně vnímány jako dostupnější alternativa třeba i k „hlavní“ produktové řadě Xiaomi. Hlavní zájem značky je pak oslovovat především mladé uživatele, kteří hledí na dobrý poměr ceny a výkonu telefonu.

Poco X6 Pro si tuto výzvu vzalo k srdci a snaží se oslovit především ty zájemce, kteří jsou ochotni si trochu připlatit. Telefon je totiž už v podstatě jednou nohou ve vyšší střední třídě, byť je tu docela znatelný cenový rozdíl mezi dvěma dostupnými paměťovými variantami. Tak či onak nabídne opravdu výkonný čip, jenže bude to k přesvědčení zákazníka stačit? Na to si odpovíme v dnešní recenzi.

Bude se mi líbit?

Ačkoliv je značka orientovaná na mladé uživatele, kteří mohou brát telefon i jako vyjádření osobního vkusu a hledět tak na design, ve výsledku je to pořád aspekt, na kterém výrobce spíše rád šetří. Model X6 Pro se však trochu vymyká normě, i když jen částečně. Ano, pořád je to designově celkem nenápadný mobil, s plastem na bocích i zádech. Ovšem to platí pouze v případě, když si vyberete šedou nebo černou variantu.

Zatímco v těchto zmíněných barvách můžete mobil s klidem obalit krytem a o jeho design se nestarat, v případě žluté varianty by to byla skoro až škoda. Žluté Poco X6 Pro má totiž na zádech namísto plastu „eko kůži“, přesněji řečeno silikonovou imitaci kůže. Telefon však najednou vypadá na pohled o dost zajímavěji a v ruce působí příjemněji, prémiověji. Pokud vám na designu nesejde, běžte s klidným svědomím do tmavé barevné varianty. Ale žlutou byste neměli přehlédnout v případě, že chcete telefonem byť jen trochu zaujmout. Cenový rozdíl mezi barevnými provedeními totiž není žádný.

Poco X6 Pro
Poco X6 Pro

Poco X6 Pro je jinak spíše větší telefon, jeho rozměry jsou 160,5 × 74,3 × 8,3 mm a hmotnost 190 gramů. Boky jsou ploché, zajímavý detail u žluté varianty je rovněž i stejně barevné tlačítko pro aktivaci displeje. Modul s fotoaparáty se roztahuje téměř přes celou šířku zad, ovšem s takovým nápadem už přišlo vícero mobilů před pokem.

Xiaomi letos začalo i levnější telefony vybavovat zvýšenou odolností proti vodě a prachu, model X6 Pro si však vystačí se stupněm krytí IP54, tedy odolností proti prachu a cákající vodě. I to je lepší než nic.

Co displej?

Xiaomi u spousty svých mobilů střední a vyšší střední třídy využívá jeden a ten samý displej, a tak se nám dojmy začínají v poslední době trochu opakovat. I u modelu Poco X6 Pro tedy najdete AMOLED panel s úhlopříčkou 6,67 palce a rozlišením 1 220 × 2 712 pixelů. V displeji je průstřel pro čelní fotoaparát (16 Mpix, světelnost f/2,4) a také se zde schovává čtečka otisků prstů. Rámečky okolo něj jsou příjemně tenké ze všech stran.

Poco X6 Pro
Poco X6 Pro

Telefon dále nabídne obnovovací frekvenci 120Hz, což je takový standard a nakonec docela dobrý maximální jas 1 800 nitů. Obrazovku chrání tvrzené sklo Gorilla Glass 5. Marně si lámeme hlavu, co displeji telefonu vytknout. Ano, mohla by tu být klidně ještě o trochu vyšší obnovovací frekvence nebo jemnější rozlišení, ale rozdíly by nejspíše většina z nás při běžném používání nepoznala. Displej je tedy zcela v pořádku.

Jaká je výbava?

Poco si jako šampiona pro model X6 Pro vybralo výkonný čip Dimensity 8300 Ultra. Je to jeden z těch opravdu výkonných od výrobce MediaTek a co se hrubého výkonu týče, tak jen asi o 10 % zaostává za loňským superčipem od Qualcommu, Snapdragonem 8 Gen 2. V kategorii telefonů do deseti tisíc korun díky tomu patří Poco X6 Pro k těm opravdu hodně výkonným mašinám.

Telefon v podstatě utáhne úplně všechno, od náročných her ve vysoké snímkové frekvenci až po střih videa a další náročné aplikace. Na českém trhu se setkáte pouze se dvěma paměťovými variantami, a to s 8 nebo 12 GB operační paměti a 256 nebo 512 GB místa pro data. Zejména 12/512GB model je už opravdu něco, co vám nabídne dostatek prostoru pro vaše data na dlouhou dobu dopředu. Díky tomu vás ani nemusí moc mrzet chybějící slot na paměťovou kartu.

Poco X6 Pro
Poco X6 Pro

Samozřejmostí ve výbavě je připojení 5G a placení mobilem přes NFC. Poco opět sáhlo i po infraportu jako náhradě za dálkové ovládání. Ve výbavě jsou také stereoreproduktory. Fyzickou konektorovou výbavu zastupuje pouze USB-C, sluchátkový jack zde chybí. Do telefonu se vejdou dvě SIM.

Po softwarové stránce se můžete těšit na operační systém Android 14 s grafickou nadstavbou HyperOS. Nového systému se není třeba vůbec bát, Xiaomi sjednocuje celou svou nabídku pod tento nový název, je to však v podstatě stále staré dobré MIUI s drobnými vylepšeními. Další budou postupem času přicházet, Poco slibuje aktualizaci na tři další verze systému Android, vydrží tedy až do Androidu 17.

Co s HyperOS vůbec nezmizelo, je aplikační balast. Model X6 Pro vás zasype spoustou nevyžádaných aplikací v základní výbavě. V telefonu tak najdete nainstalované sociální sítě LinkedIn, TikTok či Facebook, aplikaci Netflixu a Spotify, nákupní portál Amazon a Aliexpress, službu Booking, odkaz na komunitní fóra, herní režim, osm zbytečných her a hromadu nástrojů jako kompas či skener nebo službu pro sdílení souborů.

Co baterie?

I v případě baterie sáhlo Poco po tom, co dobře funguje u spousty jiných podobných mobilů. Baterie telefonu má tedy pěknou kapacitu 5 000 mAh a podporuje nabíjení pouze kabelem, se slušným výkonem 67 W. V balení dostanete příslušný adaptér i kabel.

Poco X6 Pro – obsah balení (67W adaptér, USB-C kabel, kryt)

Co se výdrže telefonu týče, ani velká baterie vás nejspíše nezachrání před tím, abyste po náročném využívání, jako je například hraní her, nehledali nabíječku v podstatě každý den. Když však telefon budete trochu šetřit, bude reálné se dostat i někam ke dvěma dnům výdrže na jedno nabití. Navíc 67W nabíjení pak přispěje k tomu, že budete mít telefon plně nabitý asi za 45 minut. Deset minut v nabíječce pak postačí k nabití asi třetiny kapacity.

Jak fotí?

Když mobil vybavíte vysokým výkonem a zároveň chcete srazit jeho cenu, pak stejně jako Poco nejspíše budete šetřit vedle materiálového zpracování hlavně na foťáku. Přitom se u modelu X6 Pro nedá vyloženě říci, že by jej výrobce nějak odbyl, ovšem zároveň prostě asi nikoho parametry moc neoslní.

Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro

Dobře si vede především hlavní 64Mpix senzor, který je navíc opatřený optickou stabilizací a má světelnost f/1,7. K dispozici je pak ještě 8Mpix širokoúhlý foťák a 2Mpix makrokamerka. Telefon umí natáčet video v rozlišení až 4K při 30 snímcích za sekundu, případně Full HD při 60 snímcích za sekundu.

Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Poco X6 Pro

Fotit každopádně budete především hlavním senzorem, který díky optické stabilizaci zvládne i trochu méně světla, ani tak ovšem nečekejte zázraky. 64 Mpix se v základu spojuje do 16Mpix rozlišení, možné je rovněž i lehce digitálně zoomovat jen s lehkou ztrátou kvality. Hlavní snímač hodnotíme jako dostatečný na běžné focení za denního světla a momentky. Širokoúhlý fotoaparát zde je už spíše do počtu, na něj bychom se příliš nespoléhali.

Mám si Poco X6 Pro pořídit?

Telefon se na český trh dostal začátkem letošního roku a aktuálně jej zakoupíte za 8 490 korun v případě 8/256GB verze, za 12/512GB paměťovou variantu pak zaplatíte 9 990 korun. Jak už jsme naznačili, s touto cenou jde už spíše o vyšší střední třídu, ovšem výbava jí celkem odpovídá.

Poco X6 Pro lze rozhodně pochválit za skvělý výkon, Dimensity 8300 Ultra opravdu není žádné ořezávátko a kdo potřebuje výkonný telefon, zde je na správné adrese. Zároveň se nám celkem líbila i ona žlutá paměťová verze s napodobeninou kůže na zádech, která telefonu dodávala šmrnc a skoro by nám bylo až líto ji schovat pod krytem. Baterie telefonu je rovněž slušná a k displeji také nemáme výhrady.

Kompromis je tedy znát především na fotoaparátu, který odpovídá spíše levnějším telefonům a rovněž zde scházejí některé prvky, které specificky Xiaomi již pouští i do levnějších telefonů: třeba vyšší odolnost proti vodě a prachu nebo eSIM. Na druhou stranu ovšem věříme, že v nějaké blízké slevové akci půjde na všechny tyto neduhy snadno zapomenout.

Přesně výše zmíněné neduhy napravuje třeba model Xiaomi Redmi Note 13 Pro+. Nabídne odolnost proti vodě, eSIM a ještě navíc i rychlejší nabíjení a jemnější rozlišení hlavního fotoaparátu. Jen výkon má nižší (čip Dimensity 7200). A za 10 tisíc korun navíc dostanete jen 8/256GB variantu paměti. Pro lepší foťák bychom pak šli za Pixelem 7a, který ovšem za 10 tisíc nabídne méně výkonu a 8/128GB paměť a navíc nejde ani o oficiální prodej v Česku, byť jej prodává celá řada obchodů. Jinak se však obstojný konkurent se špičkovým výkonem k modelu Poco X6 Pro hledá docela těžko.


Test - recenze