Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Ze dvou levných nokií je lepší ta levnější. Test Nokií G11 a G21

  1:08
Nokie G11 a G21 představené letos na veletrhu MWC v Barceloně jsou cenově nejdostupnějšími modely, které značka aktuálně v Česku nabízí. Přitom nejde o smartphony s extrémními kompromisy ve výbavě, naopak některé jejich prvky jsou i velmi moderní. Ale ústupky se najdou a ve výsledku bude většině zákazníků dávat větší smysl levnější model.
Nokia G11 a G21

Nokia G11 a G21 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Nokia se obecně po svém návratu na trh smartphonů soustředí především na cenově dostupné smartphony a modely G11 a G21 patří v jejím portfoliu k těm nejdostupnějším. Přesto jsou to moderní smartphony, které mají ve výbavě prvky jako USB-C konektor, vyšší obnovovací frekvenci displeje nebo velkou baterii s relativně svižným nabíjením. Ovšem najdeme u nich i některé ústupky. Nejsou sice úplně nepříjemné, ale občas zamrzí.

Důležité je, že výbava obou modelů je až na drobné detaily v podstatě shodná. Ale rozdíl v ceně je vlastně docela značný: zatímco Nokia G11 stojí asi 3 500 korun, typ G21 vyjde na 4 500 korun. A to už je docela výrazný příplatek.

V čem se shodují a v čem jsou jiné?

Základ výbavy obou modelů je opravdu shodný. Oba mají 6,5" IPS displej s rozlišením 720 × 1 600 pixelů a zvýšenou obnovovací frekvencí (90 Hz), pohání je procesor Unisoc T606, běží v nich Android 11 a mají baterii s kapacitou 5 050 mAh a 18W nabíjením. Dále mají plastové tělo, čtečku otisků prstů v bočním tlačítku nebo třeba hybridní Dual-SIM slot. Nechybí ani 3,5mm jack pro sluchátka (a možnost poslechu FM rádia). Zatímco u některých dražších modelů vyřadila Nokia z balení nabíječku, tady ji zákazník dostane.

Plusy a mínusy

Proč koupit:

  • Rozumná cena (G11)
  • Elegantní vzhled
  • USB-C, 3,5mm jack

Proč nekoupit:

  • Mizerná čitelnost displeje na slunci
  • Nižší výkon
  • Obecně spíš podprůměrný foťák

Kdy? V prodeji

Za kolik? 3 500 Kč (G11), 4 500 Kč (G21)

Rozdíly jsou v zásadě jen dva: v kapacitě pamětí a u foťáku. Nokia G11 má 32 GB uživatelské paměti a 3 GB RAM, G21 pak 64 GB uživatelské paměti a 4 GB RAM. Fotoaparát je pak u G11 třináctimegapixelový, zatímco u modelu G21 má rozlišení 50 megapixelů. Třeba selfie foťáky (8 megapixelů) a doplňkové makro a bokeh snímače (2 megapixely) jsou ovšem opět shodné. Toť vše.

A opravdu má tedy větší smysl levnější model?

Vzhledem k drobným rozdílům ve výbavě rozhodně ano. Malý rozdíl v RAM většinou nemá uživatel šanci poznat, upřímně, Unisoc T606 není žádný hvězdný procesor a ani Nokia G11 ani G21 nejsou kdovíjak rychlé smartphony. Umí fungovat plynule, ale zadrhávání není nic úplně neobvyklého, trocha RAM navíc u modelu G21 nikomu nervy neušetří. Větší porci uživatelské paměti snadno levněji doplníte microSD kartou, byť u G11 bude její koupě asi nutností. Po čerstvém startu má totiž telefon volných pro uživatele jen asi 20 GB paměti, zatímco typ G21 nabídne 48 GB (ale jak to, že u něj „zmizí“ 16 GB zatímco u G11 „jen“ 12, to nechápeme), to je docela málo. No a pak je tu foťák: zjednodušeně řečeno, těch 50 megapixelů u G21 nic moc nepřináší.

Jak to? Jak telefony fotí?

Důvodem bude asi ten procesor. Na to, aby telefon zvládl z 50megapixelového čipu (s docela solidní optikou s f/1,8) vytvářet hezké dvanáctimegapixelové snímky (4 080 × 3 060 pixelů), totiž potřebuje nějaký ten výpočetní výkon. A toho tu prostě dostatek není. Při prvním spuštění a testování telefonů dokonce fotila Nokia G11 lépe než G21, teprve po aktualizaci softwaru se situace spíš vyrovnala, než obrátila. Třináctimegapixelový snímač levnějšího modelu tedy odvede téměř stejnou práci, procesor se s přepočtem fotek v tomto případě tak nenadře a výsledkem jsou snímky s rozlišením 4 160 × 3 120 pixelů.

Fotografie pořízená smartphonem Nokia G11
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G11
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G11
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G11
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G11
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G11

Fotografie pořízené smartphonem Nokia G11

Foťák G11 je pocitově malinko pohotovější a především dává jistější výsledky. G11 rychleji ostří, má však tendenci dávat scéně trochu teplejší tóny. Na druhou stranu G21 občas nezvládá úplně dobře kontrasty a snímky z telefony vypadají „vyžehlenější“, což je očividně zásah oné kombinace více pixelů v jeden. Hlavní snímač modelu G11 má malinko širší záběr, takže se toho na fotku vejde o trochu víc, což je vzhledem k absenci širokoúhlého foťáku také plus. Dvojnásobný digitální zoom možná přináší u G21 trochu více detailů, ale snímky při něm mohou občas být nečekaně podexponované.

Fotografie pořízená smartphonem Nokia G21
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G21
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G21
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G21
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G21
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G21

Fotografie pořízené smartphonem Nokia G21

Aby bylo jasno, ani foťák modelu G11 není žádnou hvězdou, směrem ke krajům snímků se tu projevuje sílící neostrost a celkově hodnotíme kvalitu spíš jako přijatelnou než kdovíjak lákavou. Ale v porovnání s G21, která z této dvojice očividně na foťák láká, jsou výsledky lepší. To v podstatě platí i v nočním režimu, kterým oba levné telefony disponují. Rozdíl mezi snímky v nočním a běžném režimu je minimální. Technicky vzato je fotoaparát modelu G21 opravdu o něco málo lepší, ale náskok je tak malý, že to nestojí za řeč a už vůbec ne za ten příplatek tisíc korun. Kvalita foťáků není předností ani jednoho z modelů, tak proč utrácet víc.

A co jinak, jsou to dobré smartphony?

Zejména Nokia G11 je ve své cenové kategorii konkurenceschopná. G21 nám opravdu smysl nedává, uživatel tu připlácí za horší foťák, to je poměrně hloupý příplatek. Je možné, že softwarovými updaty Nokia foťák odladí, ale na druhou stranu moc bychom na to nesázeli. Podpora aktualizací, která je tradiční předností smartphonů Nokia, tu je, ale je otázkou, jak moc budou programátoři značky řešit ladění funkcí. Spíš se budou věnovat potřebným bezpečnostním záplatám.

Mimochodem, oba telefony byly uvedeny už v době, kdy byl běžně dostupný Android 12, přesto mají dodnes Android 11. A slib aktualizací dvou generací systému je tak vlastně trochu směšný, protože Nokia G11 i G21 prostě jednou dostanou Android 13. Ano, mnohé levné telefony nedostanou ani tu jednu aktualizaci systému a také se prodávají se starší verzí Androidu, ale i tady je to vlastně taková trochu „falešná reklama“.

A ještě jednu výtku k telefonům máme, tentokrát z praktického používání. Od displejů s HD rozlišením nelze čekat kdovíjak špičkový obraz, ale ten je na danou katetgorii vcelku solidní, vyšší obnovovací frekvence snad i trochu pomáhá dojem zlepšit. Jenže pak je tu čitelnost na slunci: v některých situacích na displeji na sluníčku prostě nic neuvidíte, podsvícení je slabé.

Ale jinak jsou modely G11 a G21 fajn. Mají elegantní (byť plastové) tělo, na svou velikost padnou docela dobře do ruky a potěší některými detaily výbavy, jako jsou zmíněné USB-C konektor a 3,5mm jack. Je tu také pořádná baterie s kapacitou 5 050 mAh, která telefonu poměrně snadno dodá energii na dva dny výdrže. A kterou lze nabít výkonem 18 W, což je opět na danou třídu vcelku solidní.

Mám si některý z nich pořídit?

Noki G21 určitě vynechte, ušetřete peníze a pokud se vám v této kategorii líbí zrovna Nokia, volte levnější typ G11. V praxi je vlastně lepší, těch pár ústupků nepoznáte. Ovšem v nejnižších cenových patrech je pořádně nabito. Takové velmi podobně vybavené Realme C21Y vyjde na méně než 3 000 korun, totéž platí pro Vivo Y01 s trochu schopnějším procesorem. Asi 3 300 korun stojí Realme C31 s nadějnějším (ale ne o moc) procesorem Unisoc T612, novinka na českém trhu, smartphone Tecno Spark 8T pak za 3 500 korun nabídne i Full HD displej. Další volbou může být Motorola E40, opět za zhruba 3 500 korun. Samsung by měl začít prodávat Galaxy A03 za necelé 4 000 korun, tady se platí za značku.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Vyzkoušeli jsme notebook s technologií, která zmizela před deseti lety

Acer Predator Helios 300

U televizorů skončilo „3D“ naprostým nezdarem, u notebooků se zdá dostává druhou šanci. Vyzkoušeli...

Drží se toho, co funguje. Test Samsungů Galaxy S23 a S23+

Samsung Galaxy S23 a Galaxy S23+

Přesně podle očekávání dostáváme i letos vedle krále nabídky Samsungu v podobě modelu Galaxy S23...

Nová videoslužba je teď skoro zadarmo, technicky však pokulhává

SkyShowtime

Dlouho očekávaná streamovací služba SkyShowtime je od valentýnského úterý dostupná českým divákům....

Větší posun v praxi než na papíře. Test Samsungu Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra

Letošní špičkové samsungy se od těch loňských na první pohled moc neliší, i podrobnější zkoumání...

Test T Phonu a T Phonu Pro: obři od operátora mají mouchy. I za korunu

T Phone a T Phone Pro

Telefony brandované operátorem bývaly běžnou součástí nabídky, dnes jsou, zejména v Česku, spíš...

Obracíte zoufalstvím oči v sloup? S novou funkcí to šéf nepozná

Uměle vytvořený pohled s trochou štěstí nepoznáte

VIDEO U videokonference je obtížné navazovat oční kontakt. Buď hledíte na monitor, a tedy stranou, nebo...

Prostě praktický a nadupaný prcek. Test Asusu Zenfone 9

Asus Zenfone 9

Malý a přitom skvěle vybavený smartphone je na trhu poměrně vzácností, v zásadě existuje jen...

  • Nejčtenější

To by nebyl Apple, aby to neudělal po svém. Přechod na nový konektor ztíží

Začátkem loňského října schválila Evropská unie nařízení zavádějící v členských státech jednotnou nabíječku. Na...

Kutil stvořil půlkilové monstrum. Nabíjí se neuvěřitelných sedm hodin

Zatímco mobilní výrobci se zaobírají tím, jak mobilním uživatelům ušetřit čas při nabíjení jejich přístrojů, tak jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kruhové tlačítko byl začátek. Z iPhonu možná zmizí další ikonický prvek

První iPhone bez ikonického tlačítka pod displejem představil Apple už před šesti lety. Následující rok jej nedostala...

Statistiky k pláči. Většina výrobců smartphonů je asi nechce vidět

Na chvilku se vžijte do majitelů mobilních značek nebo do jejich nejvyššího managementu. Všichni se snaží, každý rok...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nemůže fungovat, říkal každý, komu jsme mikro mobil ukázali

Umí v podstatě jen telefonovat, ale i tak je to zajímavá hračka. Miniaturní mobil si můžete dát do ucha nebo si ho...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Pekelně drahá skládačka. Huawei se vytáhl a ukazuje, že stále umí

Huawei pro domácí trh představil řadu novinek, na jejichž vrcholu stojí skládací model Mate X3. Extrémně tenký telefon...

Na trhu je týden a už je levnější o tisíc korun. Výbava je nový standard

Motorola G23 je typickým představitelem telefonu na pomezí low-endu a nižší střední třídy v roce 2023. Některé...

Rekordman ve výdrži baterie je tenký a skvěle padne do ruky

Nový smartphone Honor Magic 5 Lite je podle testů DxO Mark smartphonem s vynikající výdrží baterie, v žebříčku...

Sice kopírují design iPhonů, ale jsou skvěle vybavené a za super ceny

Prémiové čínské smartphony už dávno nejsou levné. Značka Meizu však s novou řadou 20 ukazuje, že i skvěle vybavené...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...