Nejmenší GSM telefon na světě? Zase Motorola!

aktualizováno 
Telefony z kategorie high-end jsou prestižní záležitostí každého výrobce mobilních telefonů. High-endové telefony nelámou rekordy v počtu prodaných kusů, ale ukazují na technologickou vyspělost výrobce. Motorola před časem poznala, jak chutná prvenství na pomyslném žebříčku nejmenšího a nejlehčího GSM telefonu. Nyní se na piedestal snaží vrátit!
Společnost Motorola by se ráda vrátila na výsluní mobilní komunikace, a proto tento týden představila svůj nový projekt, mobilní telefon Motorola CardPhone.

Rozměry i váha tohoto prototypu nemají v dnešním světě GSM telefonů konkurenci. CardPhone váží pouhých 47 gramů a jak název napovídá, jeho rozměry (86 x 54 x 5 mm) kopírují klasickou platební kartu. Titěrná velikost a váha nejsou ovšem na úkor funkčnosti. Telefon je třípásmový (triband), pracuje tedy v pásmech GSM 900/1800/1900, zvládá WAP a dokonce i paketový přenos dat GPRS. Telefon je možné ovládat i pomocí hlasových příkazů a lze do něj ukládat hlasové poznámky.

Membránová klávesnice má všechny standardní klávesy jako běžné GSM telefony. Sluchátko a anténu je možné podle potřeby otáčet až o 90°. Na oltář miniaturizace ovšem padla výdrž telefonu, se standardní baterií může uživatel tohoto kolibříka hovořit zhruba hodinu, popřípadě být na příjmu zhruba půl dne. Motorola CardPhone je zatím jen prototyp, takže v nejbližší době si z něj běžný zákazník nezavolá.

Motorola CardPhone s kreditní kartou

Motorola má v oblasti miniaturních mobilů dlouhou tradici. Již v roce 1996 představila mobilní telefon StarTac 85. V té době to byl revoluční přístroj, který porážel konkurenci na hlavu, jak rozměry a váhou, tak i cenou.

K krátké době se z StarTacu stala hvězda akčních filmů, bez tohoto telefonu se hrdina na plátně objevit nemohl. StarTac 85 byl první GSM telefon na světě, který svojí váhou prolomil směrem dolů bájnou hranici 100 gramů. Řada telefonů StarTac (70, 85, 130) patří i v dnešní době mezi to lepší, co můžete v bazaru s mobilními telefony koupit. O popularitě telefonů řady StarTac svědčí i nejnovější model, Motorola M6088, který je jako první z celé řady duální.

Dalším premiantem od firmy Motorola v soutěži o nejmenší a nejlehčí telefon je řada telefonů "V". V roce 1998, kdy byl první model (V3688) z této řady představen, způsobilo "véčko" stejné pozdvižení, jako jeho předchůdce StarTac. Rozvírací princip telefonu zůstal zachován, ale rozměry se výrazně zmenšily a i váhu se podařilo dostat o několik dalších gramů dolů. Výsledné rozměry 82 x 43 x 26 mm a váha 85 gramů znamenaly na jaře roku 1998 znovu nejvyšší stupínek v kategorii GSM telefonů.

Od dob StarTaců se ale situace na trhu výrazně změnila a konkurence začala Motorole významně šlapat na paty. Modelová řada telefonů V (V3688, V3690, V50, V51) se stále velmi dobře prodává, ale ani jeden z jejích představitelů se již nemůže pochlubit primátem nejmenšího či nejlehčího telefonu.

Dnešní premiant v kategorii váha je mobilní telefon relativně neznámé značky Sendo. Model D800 váží pouhých 68 gramů. V kategorii rozměrů je špička pole poměrně vyrovnaná, těžko určit, který z telefonů je nejmenší. Mezi nejlepší určitě patří Nokia 8210, Ericsson T28, Sony CMD Z5 a mnoho dalších.

Motorola CardPhone v ruce

Uvedením mobilního telefonu CardPhone společnost Motorola naznačila, jakým směrem se může vyvíjet budoucnost mobilních telefonů. Nyní již stačí jen počkat, kdy představí finální verzi svého projektu a znovu obsadí trůn nejmenších a nejlehčích mobilních telefonů.

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Další z rubriky

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Smartphone, který nás příjemně překvapil. Test Motoroly One Vision

Motorola One Vision

Motorola v minulosti dlouho ladila styl smartphonů, se kterým by chtěla na trhu zabodovat. A v případě modelu One...

Najdete na iDNES.cz