Těžko za ty peníze najdete lepší smartphone. Test Motoroly G54 Power

  • 27
Skvělý poměr ceny a výkonu nabídne model Motorola Moto G54 Power Edition. Přednostmi telefonu jsou především velká baterie, dostatek výkonu, štědrá paměťová verze a hlavně nízká cena. A k tomu i něco navíc, co konkurence nemá.

Motorola Moto G54 5G Power Edition

Dlouhodobě platí, že částka pět tisíc korun je mezi smartphony hranice, do které se ještě dají telefony označit jako vysoce dostupné, byť je třeba většinou počítat s několika kompromisy ve výbavě, někdy docela zásadními. Najdou se však i světlé výjimky, které nechtějí zákazníky připravit ani o výhody daleko dražších zařízení. Jednou takovou je nová motorola.

Model G54 Power Edition je dalším z řady modelů dbajících především na dobrou výdrž baterie díky její nadprůměrné kapacitě. Současně s tím však výrobce zařadil do výbavy celou řadu dalších prvků, u kterých se po přihlédnutí k ceně nestačíme divit. O co přesně jde, si popíšeme v dnešní recenzi.

Bude se mi telefon líbit?

Přiznejme si teď rovnou, že pokud může výrobce někde opravdu smysluplně ušetřit, pak je to design telefonu. Spousta z nás stejně mobily rychle obalí krytem a na jejich vzhledu a materiálovém zpracování nám pak vůbec nezáleží. Přesně to si uvědomuje i Motorola, jelikož model G54 Power Edition opravdu není žádný krasavec.

Mobil se snaží držet krok s dobou alespoň plochými boky, jinak však jeho vzhled působí v podstatě dost obyčejně. Zázraky nečekejte ani v případě použitých materiálů, zde je plast na bocích i na zádech. Fajn je ovšem to, že záda jsou matná a téměř vůbec se na nich nedrží otisky prstů. Modul s fotoaparáty je jinak poměrně malý a lehce vystupuje nad povrch.

Motorola Moto G54 5G Power Edition
Motorola Moto G54 5G Power Edition

Pokud máte rádi kompaktní mobily, možná vás model G54 Power Edition moc neosloví. Jde totiž o poměrně velké zařízení, jeho rozměry jsou 161,6 × 73,8 × 8,9 mm. Hmotnost 192 gramů je pak už v podstatě průměrná, telefon zřejmě zachránily právě ony plastové boky a záda, se sklem na zádech a kovem na bocích by byl asi už docela těžký. Výrobce pak navíc slibuje odolnost proti pocákání vodou, byť není podpořen žádnou oficiální certifikací.

Co displej?

Vůbec za nic se motorola nemusí stydět ani po stránce displeje. Telefon je vybaven displejem s úhlopříčkou 6,5 palce a rozlišením 1 080 × 2 400 pixelů. Jde o panel typu IPS, což by technicky někdo mohl brát jako kompromis, vzhledem k ceně chtít ještě AMOLED, by možná už bylo příliš. IPS v tomto případě pořád hezky zpracovává barvy a má slušný maximální jas.

Motorola Moto G54 5G Power Edition

Ve výbavě displeje dále nechybí ani rychlá 120Hz obnovovací frekvence či průstřel pro čelní 16Mpix selfie kamerku. Rámečky okolo displeje jsou o něco tlustší, hlavně je zde (na dnešní poměry) docela široká „brada“ pod displejem, ovšem pořád je to spíše designové rozhodnutí, které ve výsledku ušetřilo potřebné peníze, což se ve výbavě projeví pozitivně někde jinde.

Jaká je výbava a výkon?

Právě to, že výrobce šetřil na designu a lehce na displeji, dovolilo mít telefonu skutečně slušnou výbavu. Motorolu Moto G54 Power Edition pohání čip Dimensity 7020, což je jeden z novějších 5G čipů s dostatkem výkonu i na hraní her. Najdou se samozřejmě i výkonnější čipy střední třídy, ovšem tento čip je stále někde na úrovni konkurenčního Snapdragonu 695, což běžným uživatelům musí víc, než stačit.

Procesor dále doplňuje velice štědrých 12 GB operační paměti a také stejně tak štědrých 256 GB prostoru pro data. V této cenové kategorii je taková paměťová porce docela exotika, tyto paměťové varianty u konkurence najdete většinou až v mobilech o několik tisíc dražších, byť ceny rychle klesají. Uživatelské úložiště lze navíc rozšířit kartou microSD.

Konektorová výbava zahrnuje jak USB-C, tak sluchátkový jack, což je minimálně u levnějších modelů ještě pořád docela fajn věc. Čtečka otisků prstů se nachází v bočním tlačítku pro probouzení displeje. Opravdu zajímavá je pak přítomnost jistého prvku, který najdete stále převážně u prémiových mobilů.

Motorola Moto G54 5G Power Edition
Motorola Moto G54 5G Power Edition

Telefon má totiž fyzicky místo jen na jednu SIM a paměťovou kartu, i tak podporuje dual SIM režim. To proto, že druhá je typu eSIM, tedy zabudovaná v telefonu. Do něj se pak číslo napevno programuje operátorem. Virtuální eSIM je výborná pro cestovatele mimo Evropskou unii a levnější mobil s ní na trhu není. Další bezdrátová konektivita pak zahrnuje vedle 5G, wi-fi a Bluetooth 5.3 také NFC pro mobilní platby.

Motorola je dlouhodobě vhodná pro příznivce čistého systému Android, a nejinak je tomu i v případě modelu G54. Najdete zde totiž verzi 13 bez větších úprav, výjimkou je pár softwarových funkcí od Motoroly, jako typická pohybová gesta pro aktivaci fotoaparátu či svítilny. Po stránce aplikací zde nenajdete nic moc navíc nad rámec základní výbavy. Pár extra drobností navíc zastupují nástroj pro soukromé používání jednotlivých aplikací, herní režim, dvě nápomocné aplikace s nastaveními telefonu nebo optimalizaci zvuku Dolby Atmos.

Výrobce rovněž slibuje ještě dvě velké softwarové aktualizace, tedy na verze Androidu 14 a 15 a dále také celkem čtyři roky bezpečnostních aktualizací. Opět v cenové kategorii, kde se novinka pohybuje, nepříliš běžná záležitost.

Je výdrž opravdu dobrá?

U telefonů střední třídy stále platí, že baterie s kapacitou okolo 5 000 mAh je dobrá hodnota. Takové mobily mají při správném nenáročném využívání v kombinaci s nějakým úspornějším procesorem šanci vydržet klidně i několik dní v provozu a Motorola G54 Power Edition je přesně takovým mobilem, navíc s ještě vyšší kapacitou baterie 6 000 mAh. Průměrně nároční uživatelé se prakticky mohou spolehnout alespoň na dvou až třídenní výdrž, šetřivější klidně i na víc.

Motorola Moto G54 5G Power Edition – obsah balení

Velká baterie podporuje rychlé 33W nabíjení a přes kabel to funguje i reverzně, mobil tak můžete použít i jako záložní powerbanku pro jiná zařízení. Jen si dejte pozor na to, že v balení nenajdete nabíjecí adaptér, je tu pouze kabel (UBS-C – USB-C) a kryt. To je další způsob, jak výrobce ušetřil na výbavě telefonu.

Jak telefon fotí?

Na zádech vás čeká dvojice fotoaparátů. Ten hlavní má rozlišení 50 Mpix a světelnost f/1,8. Skvělou zprávou je, že jej výrobce i opticky stabilizoval. Znovu připomeneme, že mobilů s opticky stabilizovaným foťákem v této cenové kategorii moc není. Druhým do party je pak 8Mpix širokoúhlý senzor s úhlem záběru 119 stupňů, který lze využít i na focení makro fotek.

Fotografie pořízená smartphonem Motorola Moto G54 Power Edition
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Moto G54 Power Edition
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Moto G54 Power Edition
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Moto G54 Power Edition

Fotografie pořízené hlavním fotoaparátem hodnotíme jako vesměs slušné. Optická stabilizace pomáhá, jak to jen jde a oproti jiným modelům budete mít zcela jistě výhodu třeba při focení za zhoršených světelných podmínek, jinak ovšem je třeba stále počítat s tím, že má jisté hranice svých možností. V plném rozlišení fotografie snesou i sem tam nějaký ten ořez.

Fotografie pořízená smartphonem Motorola Moto G54 Power Edition
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Moto G54 Power Edition
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Moto G54 Power Edition
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Moto G54 Power Edition
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Moto G54 Power Edition
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Moto G54 Power Edition

Co se širokoúhlého fotoaparátu týče, na něm už jsou kompromisy celkem znát a pokud nebudete fotit za jasného dne, bude se kvalita fotek hodně rychle ztrácet. Párkrát jsme širokoúhlým foťákem zkoušeli fotit za zhoršených světelných podmínek a šum se objevuje opravdu ve velkém. Širokoúhlý foťák rovněž využijete také na focení makrofotek, opět je ideální mít na to dostatek světla.

Mám nad pořízením vůbec váhat?

Motorola Moto G54 Power Edition rozhodně není bezchybný telefon. Někomu bude nejspíš vadit poněkud obyčejný design, případně větší rozměry, než na jaké je zvyklý. Telefon v záplavě AMOLED displejů také pořád šetří a využívá horšího IPS a ačkoliv výrobce slibuje odolnost proti pocákání vodou, vlastně telefon žádný oficiální stupeň odolnosti nemá. Veškerá ostatní výbava a hlavně cena však další pochyby nad nákupem bez lítosti smetou ze stolu.

Telefon má zcela dostačující výkon, ohromnou baterii s nadprůměrnou výdrží, obstojný opticky stabilizovaný fotoaparát, prémiovou funkci v podobě eSIM a také velice štědrou paměťovou variantu 12/265 GB, přičemž nezapomíná ani na takové drobnosti jako třeba slot na paměťovou kartu nebo sluchátkový jack. To všechno za opravdu skvělých 4 999 korun. Taková nabídka prostě v této kategorii nemá konkurenta.

Opravdu těžko se hledají alternativy a pokaždé je tam nějaký znatelný kompromis. Třeba Xiaomi Redmi Note 12S sice má hezčí AMOLED displej (ovšem jen s 90Hz obnovovací frekvenci), ale chybí mu 5G čip, má menší baterii a jeho fotoaparát není opticky stabilizovaný. A ještě připlácíte tři stovky navíc. Nebo takový Honor Magic 5 Lite už má jak 120Hz AMOLED displej, tak 5G čip, nicméně pořád nabízí menší baterii, operační paměť a také je o tisícikorunu dražší.

Tady je prostě rozhodování úplně jasné, pokud chcete za pět tisíc ten nejlepší poměr ceny a výkonu a designově vám Motorola G54 Power Edition vyhovuje, není co dalšího řešit.