Nokia odstartovala svojí módní kolekci s jedním véčkem, vysouvákem a dvěma přístroji s klasickou konstrukcí. Očividně to bylo málo a zákazníci si žádají další modely. V případě modelu 7100 Supernova se však nemůžeme těšit na vyměňování krytů nebo podobné barevné kreace, kdy například model 7610 disponoval schopností dynamicky měnit vzhled uživatelského prostředí podle svého okolí.
Nokia 7100 tak zdědila po svých ne o moc starších bratříčcích pouze postupně čím dál tím více známé jméno a trochu vyšší cenu. Za cenu pohybující se lehce pod třemi tisíci by tak měl každý právo očekávat i na low-end poměrně slušnou výbavu a zejména kvalitní provedení.
Katalog mobilů:
Kolegové ze série Supernova odlišujících se svými konstrukcemi - Nokia 7310, 7610 a dnes recenzovaný model 7100.
Kapitoly recenze:
Stručná charakteristika: Povedený vysouvací telefon s pěkným designem a solidní výdrží baterie. Vzhledem ke svojí ceně by však mohl nabídnout lepší funkční výbavu.
Vzhled a konstrukce – za levný peníz málo muziky
Zmínka o starším modelu 7610 v úvodu nebyla samoúčelná. Dnes recenzovaný přístroj se jí podobá možná více, než by se mohlo na první pohled zdát. Stačí si odmyslet chromovanou část okolo navigačních kláves a další třpytivé kovy po celém těle přístroje a zbude vám právě model 7100.
Jeho vzhled není tak „in“ jako u stájového kolegy, ale přesto nepostrádá jistou zajímavost. O pozornost se postará i zadní kryt, který je kompletně v barvě a dává zapomenout temnější přední straně. Za zmínku stojí i lehce vyvýšená oblast okolo reproduktoru a prakticky jediná chromovaná část obklopující čočku fotoaparátu.
Šetření se však neprojevilo pouze na vzhledu, ale především na použitých materiálech a kvalitě konstrukce. Zadní kryt tak při pohybu do stran či silnějším stisku výrazně vrže a plast přímo nedosedá na část okolo baterie. Nejspíše za to může princip odendávání krytu, o nějž se stará posuvný jezdec na vrchní straně přístroje. Otisky prstů na čelní lesklé straně již patří k folkloru. Na druhou stranu se zdá být čelní strana o něco méně náchylná na škrábance než u jiných přístrojů.
Posledním pohyblivým prvkem je mechanismus otevírání klávesnice, kde vývojáři neponechali nic náhodě a pracuje se s ním výtečně. Jenom si musíte zvyknout zapírat palec výhradně do čtverce, který tvoří čtyř směrné tlačítko. Lehce vyšší je hmotnost 105 gramů a rozměry činí přijatelných 98 x 48 x 15 mm (tyto míry jsou naprosto identické jako u modelu 7610).
Klávesnice a ovládání – téměř ideál
Hlavní ovládací část přístroje tvoří tradiční sestava dvou navigačních tlačítek a zeleného a červeného sluchátka. Bezchybný je i zdvih čtyř směrné klávesy nad okolní povrch a především střední potvrzovací tlačítko, s nímž si ještě před rokem nevěděla Nokia příliš rady. Na bocích přístroje naleznete pouze spoušť fotoaparátu. Jinými slovy se musíte rozloučit s takovými stálicemi jako je vypínací tlačítko a dvojice pro regulaci hlasitosti.
Každé z tlačítek alfanumerické klávesnice tvoří drobné stříšky a jednotlivé klávesy od sebe jasně rozeznáte. Odezva je velmi jasná a následuje za ní i znatelné cvaknutí. Jediným problémem může být větší úsilí, které musíte vynaložit ke stisku jednotlivých tlačítek. Tipujeme však, že časem se přístroj tohoto nešvaru zbaví a klávesy se trochu „opotřebují“.
Prakticky už nemá smysl popisovat uživatelské prostředí Series 40, s nímž se setkáváme v téměř nezměněné podobě po již velmi dlouhou dobu. Pro bližší informace se podívejte do starších recenzí. Telegraficky jenom zopakujeme, že po funkční stránce se téměř blíží chytřejší Series 60 a není tak příliš vhodné pro začínající uživatele.
Displej a výdrž baterie – výtečný výkon
Rozlišení QVGA (240x320 pixelů) je v nejnižší třídě vidět stále častěji. Bohužel to platí prozatím pro ty nejdražší mobily, které v této kategorii naleznete. Jedním z nich je i model 7100, který k tomu přihazuje podporu 65 tisíc barev a relativně slušnou čitelnost na přímém slunečním světle.
U tohoto modelu nás oslnila i výdrž baterie a telefonovat jsme vydrželi prakticky celý týden. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a zhruba dvou hodinách poslechu rádia. Dokonce i na třídu low-endů jde o velmi solidní výsledek a konečně je vidět, proč má telefon pár gramů nadváhy.
Telefonní seznam a zprávy – stále výtečně
Už je asi zbytečné opakovat, že v uživatelském prostředí Series 40 zůstává i v této sekci vše při starém. K telefonním kontaktům tak můžete přidávat nepřeberné množství údajů, libovolně je třídit a samozřejmě synchronizovat s počítačem. Díky nerozšířitelné paměti s kapacitou 4MB si však příliš neužijete vlastní vyzváněcí tóny ve formátu MP3.
Beze změn je i prostředí pro psaní SMS zpráv, které snadno umožňuje proměnit standardní zprávu na MMS. Nechybí odpočítávání již napsaných znaků, a přestože slovník T9 píše s diakritikou, nedochází ke zkrácení ani o jediné písmenko. K dispozici je i jednoduchý emailový klient.
Organizátor a zábava – prostor pro zlepšování
Jakkoliv mohla předchozí část vyznít pozitivně, v organizaci času a multimédiích je model 7100 resp. prostředí Series 40 trochu pozadu. Přestože nabízí povedený kalendář, už neumožňuje nastavit více jak jeden budík. Výsledek navíc kazí jednoduchým úkolovníkem a poznámkami. Samozřejmě lze něco dohnat Java aplikacemi, ale přímo integrované řešení by bylo lepší. Stále se sice pohybujeme v kategorii low-endů, ale některým jiným výrobcům se podařilo tyto nedostatky již odstranit.
Děs a hrůza přichází s multimédii a v kategorii lehce pod tři tisíce pomalu začíná být paměťová karta prakticky standardem, což Nokia příliš nebere v potaz. Podobně se dá hovořit i o FM rádiu, které v případě modelu 7100 nepodporuje RDS. Příliš radosti vám neudělá ani integrovaný fotoaparát s rozlišením 1,3Mpix. Ten se totiž v některých situacích nemůže rovnat ani s více jak o rok staršími fotoaparáty s polovičním rozlišením.
Nokia 7100 bohužel není tou vytouženou variantou stylového telefonu, který toho navíc hodně umí za drobný peníz. Jeho solidní vzhled se mu rozhodně nedá upřít a stejně tak základní funkčnost jako je například výtečné psaní zpráv a propracovaný telefonní seznam. Nesmí se zapomínat ani na v dnešní době skoro neuvěřitelnou výdrž baterie. Pokud se však začněte zajímat o multimediální funkce, Nokia 7100 vás bohužel zklame.
Za necelé tři tisíce se dá pořídit daleko více zajímavých kousků s výtečným poměrem cena/výkon. Mezi takové patří třeba Sony Ericsson G502 či W302 a konzervativní stájový kolega Nokia 3110 Classic. Trochu extravagance nabízí třeba Motorola Rokr EM25. Mimochodem všechny výše zmíněné telefony nabízejí paměťové karty. Zkrátka tak nezbývá, než se v případě modelu 7100 Supernova rozhodnout, jestli styl dostane přednost.
Proč koupit? |
|
Proč nekoupit? |
|
Kdy? |
V prodeji |
Za kolik? |
2 899 Kč s DPH |