Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Když cena rozhoduje - recenze Samsungu SGH-C130

Pokud chce výrobce dosáhnout co možná nejnižší ceny, musí zákonitě scházet funkční výbava. Samsung u modelu SGH-C130 dokázal najít vhodný kompromis, který bude většině uživatelů vyhovovat. Navíc nešetřil na elegantním vzhledu a kompaktních rozměrech.

Povedený desing SGH-C130 | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Samsung C130 vychází z úspěšné low-endové řady, která započala svoji cestu před více jak třemi lety. Samsung se v té době zaměřoval na vyšší třídu a vůbec nehleděl na spořivější skupinu zákazníků.

Teprve C100 skloubil kvalitní design a výbavu těch nejlepších kousků za únosnou cenu. Dnes recenzovaný C130 má podobný záměr, svými funkcemi se však v dnešní době nedá vůbec srovnávat s dražšími modely výrobce. Zato v kategorii low-endů hraje prim a souboj s konkurencí lehce zvládá.

Za cenu pohybující se okolo dvou tisíc existuje pouze několik přístrojů, které se můžou pochlubit Javou, relativně velkou pamětí, MMS či podporou GPRS. Existuje ale i celá řada vlastností, které z tabulek zkrátka nevyčtete a Samsung C130 v tomto ohledu trochu klame tělem.


Katalog mobilů:

Samsung C130 Nokia 2310 Sony Ericsson J230i

Katalog mobilů: Samsung SGH-C130 a jeho nejvážnější konkurenti, Nokia 2310 nebo Sony Ericsson J230i, kteří už svým designem neohromí.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Stylový telefon nižší třídy, jemuž nechybí z funkční výbavy téměř nic podstatného.


Design – černá dělá divy

Zkrátka Samsung zvolil univerzální způsob, jak z obyčejného telefonu udělat šviháka z lepší společnosti. K černému lemování displeje a stejně na uhel černé klávesnici stačí přidat stříbrné okraje a stříbrný kryt baterie. To vše perfektně sedí na místě a nikde nic nevrže.

Ve spodní části přístroje se nachází konektor pro handsfree sluchátka a zdířka pro nabíječku. Oba dva otvory jsou opatřeny záslepkou, kterou nemůžete úplně odejmout, čímž se předchází případné ztrátě.

Od poloviny klávesnice je navíc tělo telefonu mírně zúženo. K lepší ergonomii držení tento fakt výrazně nepomáhá a jedná se o pouhý efekt na oko. To však u Samsungu C130 vůbec nevadí, protože se svými rozměry 102 × 44 × 14 mm a hmotností 85 gramů, se řadí do skupiny velmi malých, lehkých telefonů a padne přesně do ruky.

Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Klávesnice a ovládání – pouze pro útlé prstíky

Samotnou klávesnici už takovou chválou bohužel zasypávat nebudeme. Jen těžko se na ní hledají jakékoli výstupky, o které by šel nějakým způsobem zapřít palec. Téměř minimální jsou i mezery mezi jednotlivými tlačítky a pokud právě nebudete řešit problém s klouzajícím palcem, můžete si být jisti, že omylem stisknete klidně dvě klávesy naráz. Staré pořekadlo však praví, že se dá zvyknout na všechno, a i u novinky se ten správný grif naučíte.

Naštěstí se podobný nedostatek příliš netýká čtyřsměrného tlačítka a dvou kontextových kláves pod displejem. Klasickou sestavu ještě doplňuje červené a zelené sluchátko a korekční tlačítko. Opakuje se často vytýkaná vlastnost středního potvrzovacího tlačítka, které vás z pohotovostní obrazovky přenese rovnou do wapového prohlížeče a okamžitě začne navazovat spojení.

Trochu jsme byli překvapeni, že jsme na boku telefonu nenalezli žádná tlačítka pro regulaci hlasitosti a veškeré nastavování je potřeba provádět skrze nabídky telefonu, které se nijak neodlišují od standardů Samsungu. Hlavní menu tvoří matice devíti ikon a další položky jsou již pouze textové. Klávesové zkratky je možno přiřadit pouze jednotlivým směrům čtyřsměrného tlačítka.

Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130


Displej – v low-endech září

Ačkoliv je displej pasivní (technologie CSTN), tudíž jeho čitelnost na přímém slunečním světle není nikterak oslnivá, svým rozlišením 128x128 se ve třídě low-endů neztratí. Rovněž 65 tisíc barev a hlavně relativně věrné podání barev dělá z Samsungu C130 hrozbu pro všechny soupeře. Podsvícení klávesnice je dostatečné a má čistě bílou barvu.

Baterie – solidní výdrž

Není potřeba snad zdůrazňovat, že udávaných 12 dní v pohotovostním režimu by telefon v žádném případě nepřežil. Skutečnost je v tomto případě o něco lepší než u podobně nadsazených hodnot u konkurenčních telefonů. Do věčných lovišť se odporoučí C130 zhruba po pěti až šesti dnech s deseti minutami telefonování za den a několika odeslanými SMS. Připomínáme, že telefony při testech na noc nevypínáme.

Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130


Telefonní seznam a zprávy – podpora MMS potěší

Do telefonního seznamu se vejde až tisíc položek ovšem s tím, že každé další uložené číslo nebo email zabere další místo z celkové paměti. K jednotlivým kontaktům nejde přiřadit vlastní obrázek ani melodie pro příchozí hovor nebo SMS. Toto zastřešují teprve skupiny, u kterých lze vše výše zmíněné nastavit. Bohužel již si neporadí s hromadným rozesíláním SMS nebo filtrováním volání.

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Editoru pro SMS zprávy nemáme téměř co vytknout. Zbývající znaky odpočítává již od počátku psaní a rozdělení na více částí oznámí vždy na konci zprávy. T9 píše bez diakritiky a nemusíte si tak dělat těžkou hlavu s nepříjemným zkracováním délky jedné SMSky. Pokud by snad někdo chtěl slovník T9 vypnout, musí tak učinit před každou zprávou. Naštěstí vás to bude stát pouze jediný stisk kontextové klávesy.

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

SGH-C130 si poradí i se zprávami MMS až do velikosti 50kB. Na jejich uložení máte v paměti telefonu vyhrazeno 700kB, o něž se kromě odeslaných a doručených MMS dělí i koncepty a šablony. Škoda, že telefon nedisponuje fotoaparátem, s kterým by MMS zprávy dostaly úplně jiný rozměr.

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Kalendář a další funkce - ani v kanceláři nezahálí

Trojice budíků sice dokáže vzbudit i při vypnutém telefonu, nezvládne už však být aktivní pouze některé dny v týdnu. Upozornění můžete však nastavovat i jednotlivým událostem v kalendáři, který se však drží tvrdošíjně toho, že týden začíná nedělí (nové vyšší modely výrobce již tímto neduhem netrpí, model C130 však zjevně vychází ze staršího hardwarového základu). V organizéru naleznete ještě seznam úkolů s možností nastavení priority, převodník měn a diktafon. Do něho nahrajete hlasové poznámky do paměti o velikosti 100kB. To odpovídá záznamu o délce zhruba minutu a půl.

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Samsung nezapomněl ani na zábavu a pro JAVA aplikace je vyhrazeno 512kB. Přímo v telefonu je předinstalována jediná hra, kterou je celkem kvalitní simulace golfu. Pro obrázky a melodie je vyhrazeno přes 600kB. Ty můžete nahrát z počítače pomocí datového kabelu nebo stahovat z WAPového prohlížeče. Samsung C130 podporuje datové přenosy GPRS ve třídě 8.

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Závěr – Fešák s dostatečnou výbavou 

Pokud se budeme pohybovat pouze v kategorii low-endů a cenu nastavíme na hranici dvou tisíc korun, nabízí nový Samsung výbornou funkční výbavu. Konkurence sice může oponovat integrovaným fotoaparátem či rádiem, ve většině případů už ale nedokáže zabalit telefon do tak pěkného a kompaktního balení. Řeč je třeba o Nokii 2310 nebo Sony Ericsson J230i.

Samsungu C130 se však nedá odpustit horší klávesnice a paměť, která je zbytečně řazena do různých sekcí a pokud zrovna holdujete hrám, jen těžko budete využívat o 200kB větší část vyhrazenou pro MMS. Tyto nevýhody však bohatě vynahradí výdrž baterie nebo na low-end kvalitní displej. Pokud za svůj nový telefon nechcete platit příliš velké peníze a starost o styl vám není rovněž cizí, pak je Samsung C130 jedním z vážných kandidátů.

Proč koupit?

  • kvalitní displej
  • výdrž baterie
  • malé rozměry a hmotnost

Proč nekoupit?

  • horší klávesnice
  • paměť telefonu není sdílená

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

2 090 Kč s DPH


  • Nejčtenější

Mohl to být snadný konec otravným hovorům. Zatím byl však odložen

Jedinou obranou proti nevyžádaným marketingovým hovorům i nadále zůstává nutnost vyjádřit nesouhlas spolu se...

Používáte ji také? Druhá aplikace pokořila rekordních 10 miliard stažení

Operační systém Android má dalšího aplikačního rekordmana v počtu stažení z obchodu Google Play. Aplikaci, jejíž počet...

Lidé si stěžují, že O2 zdražil tarif o 50 korun. Přidal za to 1 GB dat

Operátor O2 zdražil základní neomezený tarif o 50 korun. Některým zákazníkům změna ceny vadí. Samotný tarif Free+ Modrý...

Prodejní trhák, který je vyprodaný. Test Samsung Galaxy A52 a A52 5G

Modely Samsungu střední třídy tradičně patří k nejprodávanějším smartphonům na našem trhu. Loni tuto roli hrál model...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyplňte formulář. Každý navrátilec do Česka dostane SMS s výzvou

Češi vracející se ze zahraničí obdrží nově uvítací SMS, která je informuje o potřebě vyplnit Příjezdový formulář. SMS...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Zřejmě poloviční překvapení. Levnější bude jen jeden skládací samsung

Samsung 11. srpna představí nové rozkládací smartphony Fold 3 a Flip 3. Podoba je už dávno známá, zhruba i výbava....

Huawei potvrdil premiéru očekávané novinky. Výbava je stále záhadou

Huawei konečně představí dlouho očekávané modely řady P50. Jenže stále není jasné, jakými procesory budou telefony...

Prohlédněte si nový „základní“ smartphone pro geeky

Značka OnePlus nedávno uvedla na trh novinku v celkem čerstvé sérii Nord, která má posoužit jako nový základ nabídky....

Master Edition bude levnější alternativou k výhodnému Realme GT

Čínské značky se vyžívají ve speciálních edicích svých modelů. Většina se jich prodává jen v Číně, ale speciální edice...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...