Za tenký designový skvost si pořádně připlatíte. Test Honoru Magic V2

  • 3
Je to telefon, který vám vyrazí dech. A to jak parádním designem, tak cenou. Honor Magic V2 je asi nejhezčí ohebný mobil a tablet v jednom, musíte být ovšem ochotni za něj dát skoro 50 tisíc korun.
Honor Magic V2

Ohebné telefony se docela pěkně rozdělily na dvě kategorie. Máme tu menší „véčka“ s velikostí běžného smartphonu a možností jej ohnout v půli a pak větší tablety, které lze složit do velikosti pořád trochu přerostlého smartphonu. Jako hezky kompaktní jsme zatím označovali pouze onu první kategorii, u té druhé jsme se většinou nad rozměry moc nepozastavovali a pokud ano, tak jsme doporučovali prostornější kapsy. Honor Magic V2 ovšem ukazuje, že už i osmipalcový tablet se vám do kapsy vejde stejně dobře jako běžný smartphone.

A je to právě Honor, kdo se navíc snaží trochu čeřit vodu na českém trhu s ohebnými mobily, kterému opravdu drtivě dominuje Samsung. Jak se však v dnešním testu dozvíte, není to ani tak cenová, jako spíš designová konkurence. Model Magic V2 je totiž prakticky nejdražší telefon na českém trhu. Pro koho je tedy taková věc určena a má smysl nad tímto telefonem oproti zavedené řadě „foldů“ od Samsungu uvažovat?

Co je tak unikátního na designu?

Pokud vám dosavadní ohebné telefony přišly až zbytečně robustní, Honor Magic V2 tento dojem umí změnit. „V pase“ má totiž jen 9,9 milimetru, což je v této kategorii rekordní hodnota. Běžné smartphony v krytu jsou totiž tlustší a v kapse tak zkrátka nepoznáte rozdíl. Ani tak se nedá tento telefon označit jako vyloženě kompaktní, má pořád docela velké rozměry, co se výšky a šířky týče, ovšem už se zároveň nijak výrazně neliší od běžného smartphonu.

Pokud telefon rozevřete, bude to se 4,7 mm v nejužším místě pravděpodobně jeden z vůbec nejtenčích smartphonů či tabletů, který jste kdy měli v ruce. Na druhou stranu je v tu chvíli trochu na místě se bát s telefonem jakkoliv hruběji zacházet, jelikož mu chybí ona typická robustnost takových zařízení, ale zážitek je to zkrátka naprosto jedinečný.

Honor Magic V2
Honor Magic V2

Honor Magic V2 je zároveň i na poměry kategorie celkem lehký, jeho hmotnost je 231 gram. Příjemná jsou také záda (v zavřeném stavu) s imitací kůže, jinak je telefon pokrytý kovem (pant) a sklem (čelo). Mimochodem, co se pantu týče, tak výrobce jej konstrukčně zjednodušil, aby předešel poruchám a zároveň zachoval schopnost držet v různém úhlu otevření. Je to fajn, někteří konkurenti totiž právě v tomto ohledu museli dělat kompromisy, aby dosáhli tenkého profilu.

Mezera mezi polovinami těla v zavřeném stavu už je minulostí a jsme rádi, že tak rychle vymizela. Nejenže telefon díky tomu vypadá lépe, ale ani nehrozí vniknutí i malých částic na plochy vnitřního ohebného displeje. Bohužel zrovna Honor Magic V2 nemá jinak žádný stupeň krytí, proto je důležité dbát na to, aby nepřišel do styku s různými sypkými materiály (typicky pískem), ani s vodou.

Co displeje?

Hlavní (vnitřní, ohebný) displej modelu Model Magic V2 má úhlopříčku 7,92 palce a rozlišení 2 344 × 2 156 pixelů. Je to OLED panel a jeho maximální obnovovací frekvence je 120 Hz. Drobná rýha táhnoucí se středem obrazovky v místě ohybu je pořád na svém místě, a byť se ji výrobci mobilů pořád snaží víc a víc zahladit, pořád tu je a asi ještě nějakou dobu bude. Není to ovšem nic, na co by se nedalo zvyknout. V displeji je také selfie kamerka, čtečku otisků pak najdete v bočním tlačítku.

Honor Magic V2

Honor ovšem paradoxně udělal vnější obrazovku tak dobrou, že se vám moc často ani nebude chtít mobil otevírat. Tenké rámečky okolo displeje a docela obvyklá 6,4palcová úhlopříčka společně s tenkým profilem mobilu občas navnadí dojem, že ohebné zařízení v ruce vůbec nemáte. Rozlišení vnějšího displeje je jinak Full HD+ a také jde o OLED panel s obnovovací frekvencí 120 Hz. I zde je v průstřelu displeje 16Mpix kamerka a displej kryje vlastní typ tvrzeného skla, tzv. NanoCrystal 2.0.

Honor Magic V2
Honor Magic V2

Telefon se jinak v podstatě na veškerou běžnou práci dá používat v zavřeném stavu a otevírat jej lze tedy jen v případě, že chcete mít třeba náhled fotek na větším displeji, sledovat film či seriál a podobně. Schválně jsme i několikrát zkusili dát Magic V2 někomu bez komentáře do ruky a sledovat, jak dlouho bude vůbec trvat, než dotyčnému dojde, že je to ohebný model. A lidé to opravdu moc rychle nepoznávali.

Jaká je výbava a výkon?

Jelikož Honor představil telefon už v polovině loňského roku a na český trh se dostal až s poměrně velkým časovým odstupem, je logicky osazen i loňským čipem Snapdragon 8 Gen 2. Procesor doplňuje štědrých 16 GB operační paměti a dále je k dispozici celých 512 GB prostoru pro vaše data. Paměťová konfigurace na českém trhu je jedna jediná, ve světě můžete telefon potkat ve více verzích. Se zmíněným čipem se však rozhodně nedostatku výkonu bát nemusíte.

Model Magic V2 pojme dvě SIM, místo na paměťovou kartu však celkem logicky vzhledem k úspoře místa uvnitř těla nenajdete. To samé platí i o sluchátkovém jacku, je tu pouze USB-C port. V bezdrátové konektivitě najdete kromě 5G i NFC pro mobilní platby. Čtečku v bočním tlačítku jsme již zmínili a nezbývá, než dodat, že se naopak našlo místo na infračervený senzor.

Honor Magic V2
Honor Magic V2

Telefon jsme celkem dlouho testovali s nehotovým firmwarem, proto nám na test vyladěné verze nezbylo už moc času, nicméně faktem je, že aktuálně v něm najdete systém Android 13 s grafickou nadstavbou Magic OS 7.2. Co se uživatelského rozhraní týče, je vidět, že si softwaroví vývojáři Honoru dali záležet s funkcemi pro menší i větší obrazovku, ale to samé se už nedá říci o aplikacích třetích stran. Často se tak stane, že to, co na vnějším displeji vypadá v pořádku, se na vnitřní obrazovce neumí správně zobrazit. Zde bude muset Honor zkrátka ještě dost věcí odladit.

Co baterie?

Možná vás napadlo, že když má telefon tak tenoučké tělo, tak se do něj určitě nemohla vejít velká baterie. To jste ovšem na (příjemném) omylu. Baterie, která je rozdělena na dvě části a nachází se tedy v obou polovinách telefonu, má totiž velice slušnou kapacitu 5 000 mAh. Její tloušťka je přitom pouhých 2,7 mm. Nabíjení je pak pouze drátové s maximálním výkonem 66 W. Telefon dokonce pomocí kabelu zvládne reverzně nabít jiné zařízení.

K telefonu dostanete v balení také speciální kryt se stojánkem

Co se výdrže týče, je to jako obvykle dost subjektivní disciplína. Když budete šetřiví, může se vám telefon odměnit i dvoudenní výdrží, jinak počítejte spíše se dnem až dnem a něco. To obzvlášť v případě, že vás bude ke sledování filmů nebo hraní her svádět ona větší vnitřní obrazovka.

Jak honor fotí?

Dalším prvkem výbavy, u kterého byste si mohli říkat, že kvůli tenkému tělu bude třeba dělat kompromisy, je fotoaparát. Ani tady však nemusí být obavy úplně na místě. Honor Magic V2 totiž pořád našel dost místa na plnohodnotnou fotovýbavu hodnou prémiové kategorie. Těšit se tak můžete na trojici snímačů.

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2

Hlavní a širokoúhlý snímač mají shodné 50Mpix rozlišení, teleobjektiv má rozlišení 20 Mpix. U hlavního je světelnost f/1,9 a nechybí samozřejmě ani optická stabilizace či laserové ostření. Širokoúhlý senzor zase nabídne světelnost f/2,0 a teleobjektiv pak světelnost f/2,4, optickou stabilizaci a 2,5násobné přiblížení obrazu.

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2

Hlavní senzor na nás rozhodně zapůsobil, dovede pořídit hezké fotky i za horších světelných podmínek, má dobré zpracování barev i ostré detaily. S úbytkem světla si už o něco hůř poradí přiblížený i širokoúhlý senzor, pořád je to ovšem v rámci toho, co očekáváte od prémiové kategorie smartphonů, byť bychom dodali, že spíše na té levnější straně škály.

Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2
Fotografie pořízená smartphonem Honor Magic V2

Honor v tomto ohledu opravdu nezklamal, a byť platí to, že u ohebného telefonu pořád není na místě očekávat naprostou špičku mezi fotomobily, umí se jí alespoň obstojně přiblížit. Optická stabilizace na dvou senzorech tomu hodně pomáhá, softwarové triky s pořízenými fotkami jakbysmet.

Mám si jej pořídit?

Během testování telefonu jsme byli zastoupením Honoru docela dlouho drženi v nejistotě ohledně ceny. Poměrně dlouho jsme si tedy mohli namlouvat, že pokud ještě výrobce nasadí nějakou agresivní cenu, půjde o naprosto perfektní nabídku. Náš optimistický tip se pohyboval okolo hranice 35 tisíc korun, v takovém případě by Honor naprosto rozmetal jakoukoliv konkurenci. Jenže finální cena je o dost vyšší: 48 990 korun.

Je vlastně až tak vysoká, že pokud dáme stranou neoficiální dovoz nejvyšší paměťové konfigurace modelu Pixel Fold od Googlu, je to ten úplně nejdražší mobil na českém trhu. A to počítáme i ty nejnabušenější konfigurace posledních iPhonů. Honor vám sice k zařízení dá docela hodnotný dárek, OLED verzi herní konzole Nintendo Switch, takže pokud náhodou v tu chvíli pokukujete i po tomto zařízení, cena v podstatě činí jen něco málo přes 40 tisíc korun, ovšem byla by to už docela velká náhoda.

Honor tak ve výsledku musíme pochválit hlavně po stránce konstrukce, která se opravdu povedla. I vedle moderních samsungů působí honor jako zařízení o generací dál, ovšem naopak v softwaru, jeho vyladěnosti a podpoře aplikací třetích stran je na tom spíš hůře. Telefon má jinak parádní výbavu, hezké displeje i překvapivě velkou baterii, ovšem cena za toto zařízení je opravdu nemilosrdná.

Ve výsledku musíte být tedy opravdu skalním fanouškem s bezedným rozpočtem, aby pro vás měl model Magic V2 smysl. Pokud vás očaroval stejně jako nás, asi není co řešit, nicméně faktem zůstává, že se najdou i rozumnější volby. Třeba Pixel Fold i Samsung Galaxy Z Fold 5 mají navíc třeba odolnost proti vodě a odladěné systémy. Honor Magic V2 má na své straně hlavně onen design a konstrukci a je pak hlavně na vás, čemu dáte přednost.