Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. srpna 2021 Dominik

Eurotel DataPhone II - vzhůru do světa (2)

Ve druhé části naší recenze se zaměříme zejména na softwarovou výbavu. Taky se podíváme, co přístroj umí a jak se s ním telefonuje.

 

V první části recenze jsme popisovali vzhled přístroje, dodávané příslušenství a podobně. Dnes se budeme bavit o tom, co přístroj umí, jaký software k němu Eurotel přibaluje, ale také jak se přístroj uplatňuje jako telefon.

Po prvním zapnutí komunikátoru Eurotel Dataphone II zjistíte, že jeho prostředí je v angličtině. Češtinu si musíte doinstalovat z přiloženého CD. Dále z CD můžete nainstalovat prostředí od Eurotelu, které vám vše nastaví tak, jak má být. Dataphone II od Eurotelu je méně softwarově vybavený než MDA II od T-mobilu. Chybí mu GPRS monitor a prohlížeč prezentací. Jinak vše ostatní je u obou modelů identické. Tak se pojďme podívat co komunikátor nabízí.

Today obrazovka vypadá velmi podobně, jako u jiných kapesních počítačů. Navíc zde přibyly dva další řádky a to: první, který vás informuje o příchozích MMS zprávách a druhý, který ukazuje, zda bluetooth sluchátko je aktivní. V nastavení můžete libovolné položky, které méně nebo vůbec nepoužíváte skrýt.

 

    

 

Fotoaparát

Fotoaparát můžete aktivovat postraní klávesou na komunikátoru, nebo jej můžete spustit přes nabídku Start. Fotoaparát pořizuje fotky v maximálním rozlišení 640 x 480. Na denním světle pořízené fotky jsou dobře prokreslené, ale se zvyšujícím se šerem  se kvalita fotek rapidně snižuje. Můžete také fotit kompozice do předefinovaných rámečků. Kamera má několik nastavení. Než budete fotit, tak si můžete nastavit režim denního světla, umělého světla, ostrého světla nebo slabého světla. Také můžete použít efekty, jako jsou odstíny šedé, sépie,modrá a také negativ. Foťák neumí jenom fotografovat, ale také pořizovat video snímky. Video dokáže snímat v nejvyšším rozlišení 320 x 240. Vzhledem k rozlišení s foťákem profi fotky rozhodně nepořídíte, ale nějaké momentky, které pošlete například formou MMS určitě ano, poslouží dobře i jako obrazový zápisník, který máte stále po ruce.

 

    

    

    

 

 

Jak na obrázky

Nafocené fotky fotoaparátem, nebo jakékoli jiné fotky a obrázky, které máte nahrané v přístroji, můžete prohlížet dvěma způsoby. A to programem Album a prohlížečem obrázků. Prohlížeč obrázků nevyužijete jako hromadné prohlížení fotek, jelikož mezi fotkami nemůžete D-padem nebo stylusem posunovat. Musíte vždy fotku ukončit křížkem a zase si vybrat další. Využijete jej spíše pro drobnou úpravu fotek jako například ořezávání, zesvětlování a další. Programem album můžete prohlížet i hodně fotek, a nemusíte přitom nic mačkat. Dá se tam spustit přehrávání, takže se vám budou fotky po 3 vteřinách posunovat.

 

    

 

Kontakty

Ke svým kontaktům si můžete přidat libovolný počet čísel, emailu, poznámek, ale také fotku. Při přiřazování fotky ke kontaktům bude využívat program Foto kontakty. Když jej spustíte tak se vám zobrazí seznam kontaktů, vyberete kontakt, ke kterému chcete přiřadit foto, klepněte na něj a v dolní liště dáte přidat foto. Poté dáte procházet a vyberete fotku či obrázek, který chcete k dané osobě přiřadit. Dále máte několik možností nastavení. Můžete použít šablonu, nebo necháte pouze samotnou fotku. Pokud ponecháte samotnou fotku, tak můžete měnit velikost a pozici fotky. Nahoře můžete dát náhled, který vám ukáže jak to bude vypadat, když vám někdo zavolá (zobrazí se bublina s fotkou, jménem a číslem). Pod položkou volby se nachází pokročilejší nastavení jako je barva pozadí, velikost a typ písma, a další. Výše jsem vzpomněl, že můžete použít šablonu k zobrazení fotky. Šablon je celkem 6, a další si můžete vytvořit sami nebo stáhnout z internetu. Jak fotka vypadá, při použití šablony můžete vidět na obrázcích. Dále si v tomto programu můžete zvolit profil -  panel vytáčení. To znamená, že nebudete volat kontakt podle jména v adresáři, ale podle fotky. Na vaší obrazovce se zobrazí indexové fotky, a vy jen poklepete na fotku a zvolíte, které číslo se bude vytáčet (mobilní telefon, domů, práce ...).

 

    

    

 

Internet

Eurotel Dataphone II budou mnozí z vás využívat zejména k mobilnímu internetu. Ale přístroj nefunguje pouze jako prohlížeč, ale funguje také jako modem, kterým můžete připojit k internetu svůj stolní počítač. K tomu slouží program Bezdrátový modem, který když spustíte, tak vám dá na výběr, jestli máte přístroj připojený přes Serial, Infračervený port, USB, anebo Bluetooth. Zvolíte tedy připojení, dáte spustit a na stolním počítači nastavíte správné vytáčení, a můžete surfovat. K internetu na komunikátoru se připojujete pomocí ikony, která se nachází v horní liště, a která vás mimo jiné informuje o stavu signálu. Při poklepání na ni se vám nabídnou možnosti: Vypnout vysílací část - ta slouží, pokud chcete mít telefon vypnutý, a využívat tak přístroj pouze jako kapesní počítač. Dále je tam Eurotel internet připojení. Ťuknutím na tenhle nápis se během chvilky připojíte k internetu. Pokud budete chtít ukončit připojení, stačí podržet 3 vteřiny tlačítko s červeným sluchátkem.

 

    

 

Posíláme MMS a SMS

Posílání a přijmutí MMS zpráv je velmi primitivní. Když chcete vytvořit MMS zprávu, tak v Today obrazovce klepnete na přečíst MMS zprávy, a dole zvolíte nová. Zobrazí se vám okno rozdělené na tři části. Do první části vložíte video nebo obrázek, do druhé napíšete text, a do třetí můžete vložit zvuk. Po vytvoření zprávy si ji můžete přehrát, ať víte, jak bude vypadat u příjemce. Když vám přijde MMS zpráva, tak po otevření se vám ihned automaticky přehraje.

Když vám přijde SMS zpráva, tak vám zobrazí bublina, která vás o tom informuje a vypíše obsah textovky. Jinak je uložená v inboxu zpráv v profilu SMS. Psaní SMS zpráv je také velmi jednoduché, dokonce máte k dispozici odpočítávání znaků. Při odesílání poklepete na volné pole příjemce se otevře adresář, ze kterého můžete přidat číslo.

 

    

 

Bluetooth

Přístroj je vybaven bezdrátovými přenosy bluetooth, které můžete zapnout klepnutím v pravém dolním rohu Today obrazovky. Při klepnutí na ikonu se vám ukážou tři možnosti výběru. Zapnout/vypnou/dostupný pro ostatní. Pokud budete chtít spárovat komunikátor s jiným zařízením, jako například mobil nebo počítač, tak dáte druhou záložku Spárovaná zařízení, a klepnete na Nový. Přístroj najde všechna zařízení, která jsou v dosahu, a se kterými se může spárovat.

 

 

Telefonování

Telefon spustíte buď přes nabídku start, nebo zmáčknete tlačítko se zeleným sluchátkem. Ukáže se vám nabídka s čísly, kterou budete využívat při volání. Když klepnete na ikonu Přehled, tak se vám ukážou poslední volaná čísla. Kontakt z adresáře vytočíte tak, že na něj v seznamu klepnete a zmáčknete tlačítko se zeleným sluchátkem. Pokud máte přístroj vypnutý, tak se sám automaticky zapne při příchozím hovoru.

 

    

    

 

Ostatní

V komunikátoru nechybí ani aplikace jako je Word, Excel, Kalkulátor a další programy, na které jsme zvyklí. Při přehrávání kontaktů ze SIM karty do Dataphonu použijete program Správce SIM, kde si pouze označíte kontakty, které chcete vložit do komunikátoru, a zvolíte možnost zkopírovat.

 

Závěr

Jedná se o opravdu dobře vybavený telefon a kapesní počítač v jednom. Díky velké paměti můžete do přístroje dát mnoho aplikací, fotek a komprimovaných videí. Pokud máte 23 tisíc a přemýšlíte o nějakém kapesním počítači a nějakém telefonu, tak proč nemít oboje a v jednom.

 

 

 

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme revoluční novinku: telefon s rolovacím displejem uchvátí

Už při prvních zprávách o ohebných displejích začali konstruktéři i uživatelé snít o telefonu s rolovacím displejem....

Získejte zdarma Samsung Galaxy S21 5G. Přečtěte si, jak na to

Premium Nejnovější modely řady Samsung Galaxy S vás spojí s celým světem, umožňují sdílet špičkové fotografie a videa, pyšní se...

Vyplňte formulář. Každý navrátilec do Česka dostane SMS s výzvou

Češi vracející se ze zahraničí obdrží nově uvítací SMS, která je informuje o potřebě vyplnit Příjezdový formulář. SMS...

Úplně obyčejný mobil ukrýval zlatý poklad. Přes celníky neprošel

Ve statisícovou záležitost proměnil muž obyčejný mobil. V jeho útrobách se totiž snažil do své vlasti propašovat stovky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Motorola má smartphonové žiletky. Od levného po výborně vybavený

Motorola představila novou řadu Edge. Tentokrát má tři zástupce včetně levnějšího modelu Lite. Vrcholný model Pro je...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme revoluční novinku: telefon s rolovacím displejem uchvátí

Už při prvních zprávách o ohebných displejích začali konstruktéři i uživatelé snít o telefonu s rolovacím displejem....

Ohrožený druh. Jacka najdete v těchto smartphonech

Sluchátkový konektor pomalu, ale jistě vymírá. Z prémiového segmentu už prakticky zmizel, při životě ho drží hlavně...

Nováček na trhu ukázal, že umí skvělé smartphony. Test Vivo X60 Pro

Vivo patří k největším světovým výrobcům smartphonů, na českém trhu se značka však teprve zabydluje. Její model X60 Pro...

Nokia ždímá další mobilní legendu, tentokrát manažerskou 6310

Společnost HMD Global, která vyrábí mobilní telefony se značkou Nokia, představila své další novinky. Je mezi nimi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...