Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zvládáte řídit bez hands-free? OK, ale...

Umíte bez problémů držet v jedné ruce telefon a v druhé volant? Nechcete si pořizovat hands-free sadu? Asi už víte, že překračujete zákon; poslední vědecké výzkumy vám ale napůl dávají za pravdu.

Člověk není schopen se plně soustředit na provádění dvou na sobě nezávislých úkonů. To, co všichni zdravým rozumem dávno víme (naše babičky říkávaly, že "mu to jde, jako když sere a maluje"), nyní dostává solidní vědecký podklad. Ten může postavit na hlavu zákony, které zakazují řidičům za jízdy telefonovat bez použití sady hands-free.

Výsledky minulý týden zveřejněné studie neuropsychologa Marcela Justa z amerického Pittsburghu naznačují, že lidský mozek není schopen stoprocentně zvládat více úkolů, které vyžadují byť i nevelkou dávku soustředění. Kapacita lidského mozku je omezená, tvrdí Justova studie, která jako první využila snímky mozkové činnosti získané magnetickou rezonancí (MR) ke srovnání, co se děje v naší hlavě, když vykonáváme dva úkoly najednou.

Když se lidé například snaží řídit vůz v hustém provozu a přitom mluvit, mozková činnost se nezdvojnásobí a množství mozkové činnosti věnované každému z úkolů se snižuje. Výsledkem je, že lidé vykonávající dva úkoly současně nedělají ani jeden z nich tak dobře, jako kdyby se věnovali jen jednomu.

Doktor Just využil možnosti, která se neuropsychologům nabídla teprve nedávno - totiž zmapovat pomocí magnetické rezonance jednotlivé oblasti mozku zapojené do poznávacích úkolů, jako je zpracovávání informací, chápání odstavců, formulování postupu, plánování více kroků dopředu či posouzení stupně nejistoty. Když lidé vykonávají tyto duševní úkony, dokáží přístroje snímající mozkovou činnost zjistit, které části jejich mozku jsou právě nejaktivnější. Vzhledem k tomu, že aktivní mozkové buňky se víc okysličují, je možné je vidět jako "žhavá" místa na pozadí méně aktivních mozkových buněk.

Jako zrnko rýže

Aktivní oblasti se měří ve voxelech, částečkách mozkové tkáně velikosti přibližně zrnka rýže. Když některá část mozku zvlášť usilovně pracuje, stoupá množství "rozzářených" voxelů. Předchozí výzkum přitom prokázal, že jednotlivé části mozku dokáží dělat dva úkoly zároveň - například sledovat dva objekty. V tom případě je odpovídající část mozku aktivována víc, než když se člověk dívá jen na jednu věc, uvádí doktor Just.

Jeho studie si proto dala za cíl zjistit, zda mozek zareaguje stejným způsobem i v případě, že bude člověk dělat současně dva zcela odlišné úkoly vyžadující aktivaci rozdílných částí mozku. Ke zjištění odpovědi zvolil dva úkoly - jedenáct dobrovolníků nejprve poslouchalo tvrzení typu "pyramidy sloužily jako hrobky a patří mezi sedm divů světa" a mělo posoudit, zda jsou pravdivá. Poté jim byly ukázány dva trojrozměrné obrazce, které si měli v duchu představit otočené, aby mohli zjistit, zda jsou totožné. Nakonec měli dobrovolníci, jejichž mozek byl celou dobu snímán za pomoci magnetické rezonance, splnit oba úkoly současně se stejným stupněm pozornosti.

Mozek zvládá jen jeden úkol stoprocentně

Vědci potvrdili, že oba tyto úkoly aktivovaly rozdílné části mozku a při obou shodně naměřili 37 voxelů. Když však dobrovolníci vykonávali oba zadané úkoly současně, neaktivoval se součet, tedy 74 voxelů, nýbrž jen 42 voxelů mozkové aktivity. Pri bližším zkoumání vědci zjistili, že činnost mozku vyvolaná představou rotujícího objektu se snížila o 29 procent, když přitom dotyčný poslouchal a snažil se pochopit jednotlivá tvrzení, a mozková činnost vyvolaná posloucháním klesla o 53 procent, pokud přitom dobrovolníkovou hlavou běžel i trojrozměrný obrazec. Jadrné rčení našich babiček z úvodu článku (pro později narozené - znamená, že kritizovaná osoba jedná velmi pomalu)  je přitom pravdivější, než bychom čekali; ačkoli celková přesnost, s níž zkoumané osoby úkoly prováděly, při současném provádění obou úkolů nijak nepoklesla, trvalo jim o něco déle splnit každý úkol.

Kdyby byly zadané úkoly složitější, klesla by výkonnost ještě víc. Zdá se tedy, že mozek má své limity a může dělat jen určité množství úkolů najednou, soudí Just. "Nemůžete mozkem jen tak prohánět nové věci a čekat, že se s tím nějak vyrovná. Pokud je průběžně procvičován, může být výkonnější při řešení několika úkolů současně, ale výkonnost není nikdy tak dobrá, jako když se člověk věnuje jen jednomu z nich."

Hands-free nic neřeší

Každý z nás má zkušenosti s tím, když dělá dvě a více věcí najednou, například s řízením automobilu a současným mluvením se spolujezdcem (odkaz na babiččino tvrzení opět platí). Řízení i mluvení se v takovém případě může zautomatizovat a nevyžaduje príliš velkou mozkovou aktivitu. Ale jakmile se situace zkomplikuje - vypukne hádka nebo zače pršet - přeruší pravděpodobně okamžitě zkušený řidič rozhovor a věnuje se jen řízení. Rozdíl mezi rozhovorem se spolujezdcem a telefonováním je ale v tom, že zatímco spolujezdec vidí změněné podmínky na silnici a pravděpodobne sám zmlkne, osoba na telefonu nic netuší a bude mluvit dál.

A tady přichází na řadu problém použití hlasitého odposlechu. Zákonodárci mnoha států, Českou republiku nevyjímaje, se domnívali, že nebezpečí odstranili tím, že řidičům zakázali držet v ruce telefon. Zdá se však, že nainstalování hands-free sad do automobilu nijak neřeší problém mozku, který se nedokáže stejně intenzivně věnovat více rozdílným úkolům zároveň. A vzhledem k tomu, že není možné přikázat v automobilech naprosté ticho, měli by se lidé alespoň dozvědět, že jejich mozek má své hranice, píše - logicky správně - ve svém komentáři na dané téma americký list The New York Times.

Autor:
  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

S předchůdcem ušetříte, novinka je ovšem o něco praktičtější

3. května 2024  7:02

S modelem Magic5 Pro loni Honor příjemně překvapil, když nabídl skutečně nadupaný smartphone bez...

Jak jsme hledali ztracený iPhone bez dat. Vyzkoušejte tyto finty

3. května 2024

Premium Ztracený mobilní telefon je vždy nepříjemnost, nicméně výrobci a autoři operačních systémů dnes...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

V tomto centru monitorují kybernetické hrozby. Ty nejhorší řeší v třetí řadě

2. května 2024

Na první pohled to zde vypadá jako v jakémkoli jiném řídicím centru. Ze spousty monitorů na...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...