Trh se smartphony se probudí a opět začne růst, tvrdí analytici

  0:09aktualizováno  0:09
Trh s chytrými telefony v posledních několika kvartálech zpomaluje. Brzy by se měl ovšem tento trend obrátit a v následujících třech letech trh bude pozvolna sílit. Vyplývá to ze zprávy analytiků společnosti IDC.

Celosvětové prodeje smartphonů mají v příštích třech letech opět růst | foto: Profimedia.cz

Minulý rok celkový objem prodaných smartphonů dosáhl čísla 1,47 miliardy kusů, letos to podle propočtů IDC bude o 50 milionů méně (1,42 miliardy). To znamená meziroční pokles prodejů o tři procenta. Trend slábnoucího odbytu by se však měl již v příštím roce obrátit. Měl by být o 2,6 procenta vyšší než letos a téměř tak dosáhnout loňských čísel.

Období mírného růstu by mělo pokračovat až do roku 2022, během kterého by všichni výrobci mohli prodat v součtu 1,57 miliardy kusů smartphonů. Největším odbytištěm chytrých telefonů je Čína, kde se loni prodalo celých 30 procent celkové produkce. I tento region však byl letos saturován. Očekává se totiž, že celkové prodeje oslabí o téměř devět procent. Pro následující rok analytici Číně připisují stagnaci, ovšem v dalších letech by se měl trh opět probudit a vykazovat růst.

Na poklesu prodejů čínských značek se jistým dílem promítlo i téměř tříměsíční embargo uvalené na výrobce ZTE. Firma, které se v USA docela daří, totiž nemohla nakupovat klíčové americké komponenty, především čipové sady Qualcomm a přístup neměla ani ke GMS licencím Androidu. Tato paralýza způsobila společnosti obrovské finanční škody.

Návrat k sílícím prodejům v příštím roce se očekává také ve Spojených státech, a to o přibližně dvě procenta. Již dnes je však jisté, že letošní výsledky loňských čísel nedosáhnou.

Z pohledu mobilních platforem si Android coby nejrozšířenější mobilní OS svůj obrovský náskok před iOS nejen udrží, má jej nadále zvyšovat. Zatímco letos se prodá 1,2 miliardy androidů, v roce 2022 to má být už 1,35 miliardy kusů. iOS v tomto období má také vůči letošním číslům mírně posílit, a to i na úkor ostatních platforem, jejichž podíl je už dnes téměř pod rozlišovací schopností.

Globální prodeje smartphonů v milionech kusů podle použitého OS v roce 2018 a 2022 (odhad)
Odbyt 2018Podíl 2018Meziroční změnaOdbyt 2022Podíl 2022Změna mezi 2017 a 2022
Android1 209,585,1 %-3,0 %1 357,086,2 %1,7 %
iOS210,414,8 %-2,5 %217,313,8 %0,1 %
ostatní0,60,0 %-72,2 %0,10,0 %-53,2 %
celkem1 420,6100,0 %-0,7 %1 574,4100,0 %1,4 %

Displeje se stále nafukují. Pomohla změna poměru stran

Ještě před několika lety jsme smartphony s úhlopříčkou nad 5,5 palce označovaly jako phablety. Tuto skupinu přerostlých smartphonů v roce 2011 definovala řada Galaxy Note od Samsungu. Dnes bychom tak museli pojmenovat drtivou většinu smartphonů střední i vyšší třídy. Nejběžnější úhlopříčka dosahuje šesti palců. Výraz phablet proto ze stránek technických serverů pozvolna mizí.

Letošní rok by ve znamení nástupu širokoúhlých displejů s poměrem stran 18:9 a vyšším. Dříve běžná proporce 16:9 prakticky zmizela a stala se výsadou buď úplně nejlevnějších přístrojů nebo několika málo zařízení z opačného konce cenového spektra (Sony Xperia XZ2 Premium).

Do výšky protažené displeje dovolují dále zvyšovat úhlopříčku, aniž by nepříjemně rostla šířka telefonu. To by u formátu 16:9 nebylo možné, šestipalcový displej s tímto poměrem stran by byl kvůli šířce pro většinu populace obtížně ovladatelný.

IDC uvádí, že smartphonů s displejem velikosti 5,5 palce nebo vyšší se letos prodá přes 947 milionů kusů, tedy přesná třetina celkového uvažovaného objemu. 

Prodeje smartphonů dle velikosti displeje v letech 2017 - 2022

Loni přitom přístroje této velikostní kategorie představovaly jen 42,5procentní podíl celku, tedy 623 milionů kusů. Nárůst je tedy značný a má pokračovat i v budoucnu. V roce 2022 má kategorie velkých smartphonů trhu jasně dominovat s téměř 88procentním tržním podílem. Jejich odbyt má dosáhnout 1,38 miliardy kusů.

„Takzvaná normální velikost smartphonu se v posledních několika letech dramaticky posunula. Ve velkém nastupují přerostlé bezrámečkové smartphony a další velkou věcí bude příchod ohebných displejů,“ komentuje trend ředitelka výzkumu Melissa Chauová z IDC.

 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Další z rubriky

Průstřel displeje mobilu nás dál baví. Kreativní tapety jsou skvělé

Tapety pro Samsung Galaxy S10 vtipně schovávající „průstřel“ displeje

Obrázky využívající dvojitého průstřelu displeje u nového Samsungu S10+ jsme vyhodnotili jako povedené, ovšem menší...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Toto jsou hlavní trendy smartphonů pro letošní rok. Dva už můžete mít

Samsung Galaxy S10 a Galaxy S10+

Podle zdrojů od výrobců komponentů pro smartphony budou letos klíčové tři trendy. A výrobci doufají, že tyto inovace...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz