Trh se smartphony se probudí a opět začne růst, tvrdí analytici

  0:09aktualizováno  0:09
Trh s chytrými telefony v posledních několika kvartálech zpomaluje. Brzy by se měl ovšem tento trend obrátit a v následujících třech letech trh bude pozvolna sílit. Vyplývá to ze zprávy analytiků společnosti IDC.

Celosvětové prodeje smartphonů mají v příštích třech letech opět růst | foto: Profimedia.cz

Minulý rok celkový objem prodaných smartphonů dosáhl čísla 1,47 miliardy kusů, letos to podle propočtů IDC bude o 50 milionů méně (1,42 miliardy). To znamená meziroční pokles prodejů o tři procenta. Trend slábnoucího odbytu by se však měl již v příštím roce obrátit. Měl by být o 2,6 procenta vyšší než letos a téměř tak dosáhnout loňských čísel.

Období mírného růstu by mělo pokračovat až do roku 2022, během kterého by všichni výrobci mohli prodat v součtu 1,57 miliardy kusů smartphonů. Největším odbytištěm chytrých telefonů je Čína, kde se loni prodalo celých 30 procent celkové produkce. I tento region však byl letos saturován. Očekává se totiž, že celkové prodeje oslabí o téměř devět procent. Pro následující rok analytici Číně připisují stagnaci, ovšem v dalších letech by se měl trh opět probudit a vykazovat růst.

Na poklesu prodejů čínských značek se jistým dílem promítlo i téměř tříměsíční embargo uvalené na výrobce ZTE. Firma, které se v USA docela daří, totiž nemohla nakupovat klíčové americké komponenty, především čipové sady Qualcomm a přístup neměla ani ke GMS licencím Androidu. Tato paralýza způsobila společnosti obrovské finanční škody.

Návrat k sílícím prodejům v příštím roce se očekává také ve Spojených státech, a to o přibližně dvě procenta. Již dnes je však jisté, že letošní výsledky loňských čísel nedosáhnou.

Z pohledu mobilních platforem si Android coby nejrozšířenější mobilní OS svůj obrovský náskok před iOS nejen udrží, má jej nadále zvyšovat. Zatímco letos se prodá 1,2 miliardy androidů, v roce 2022 to má být už 1,35 miliardy kusů. iOS v tomto období má také vůči letošním číslům mírně posílit, a to i na úkor ostatních platforem, jejichž podíl je už dnes téměř pod rozlišovací schopností.

Globální prodeje smartphonů v milionech kusů podle použitého OS v roce 2018 a 2022 (odhad)
Odbyt 2018Podíl 2018Meziroční změnaOdbyt 2022Podíl 2022Změna mezi 2017 a 2022
Android1 209,585,1 %-3,0 %1 357,086,2 %1,7 %
iOS210,414,8 %-2,5 %217,313,8 %0,1 %
ostatní0,60,0 %-72,2 %0,10,0 %-53,2 %
celkem1 420,6100,0 %-0,7 %1 574,4100,0 %1,4 %

Displeje se stále nafukují. Pomohla změna poměru stran

Ještě před několika lety jsme smartphony s úhlopříčkou nad 5,5 palce označovaly jako phablety. Tuto skupinu přerostlých smartphonů v roce 2011 definovala řada Galaxy Note od Samsungu. Dnes bychom tak museli pojmenovat drtivou většinu smartphonů střední i vyšší třídy. Nejběžnější úhlopříčka dosahuje šesti palců. Výraz phablet proto ze stránek technických serverů pozvolna mizí.

Letošní rok by ve znamení nástupu širokoúhlých displejů s poměrem stran 18:9 a vyšším. Dříve běžná proporce 16:9 prakticky zmizela a stala se výsadou buď úplně nejlevnějších přístrojů nebo několika málo zařízení z opačného konce cenového spektra (Sony Xperia XZ2 Premium).

Do výšky protažené displeje dovolují dále zvyšovat úhlopříčku, aniž by nepříjemně rostla šířka telefonu. To by u formátu 16:9 nebylo možné, šestipalcový displej s tímto poměrem stran by byl kvůli šířce pro většinu populace obtížně ovladatelný.

IDC uvádí, že smartphonů s displejem velikosti 5,5 palce nebo vyšší se letos prodá přes 947 milionů kusů, tedy přesná třetina celkového uvažovaného objemu. 

Prodeje smartphonů dle velikosti displeje v letech 2017 - 2022

Loni přitom přístroje této velikostní kategorie představovaly jen 42,5procentní podíl celku, tedy 623 milionů kusů. Nárůst je tedy značný a má pokračovat i v budoucnu. V roce 2022 má kategorie velkých smartphonů trhu jasně dominovat s téměř 88procentním tržním podílem. Jejich odbyt má dosáhnout 1,38 miliardy kusů.

„Takzvaná normální velikost smartphonu se v posledních několika letech dramaticky posunula. Ve velkém nastupují přerostlé bezrámečkové smartphony a další velkou věcí bude příchod ohebných displejů,“ komentuje trend ředitelka výzkumu Melissa Chauová z IDC.

 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Další z rubriky

Jeho děti nečetly textovky. Tak vymyslel aplikaci, kterou nejde ignorovat

Ilustrační snímek

Tuto situaci zná spousta rodičů. Napíšou textovou zprávu potomkovi, ale odpověď nepřichází. Přitom však ví, že mobil...

Příští velká věc: ohavný vzorek ukázal ohýbací budoucnost mobilů

Ohebný smartphone Royole FlexPai

Veletrh CES poprvé ukázal, co dokážou ohebné displeje. Sice zatím na vzorku, který vypadá otřesně a nikdo soudný si ho...

Xiaomi otevřelo největší obchod v Evropě. Nechalo ho „vykrást“

Největší Mi Store otevřelo Xiaomi na pařížské třídě Champs-Élysées

Čínská společnost Xiaomi pokračuje v expanzi na starý kontinent. V pátek 18. ledna totiž na nejrušnější pařížské třídě...

Najdete na iDNES.cz