Trh se smartphony se probudí a opět začne růst, tvrdí analytici

  0:09aktualizováno  0:09
Trh s chytrými telefony v posledních několika kvartálech zpomaluje. Brzy by se měl ovšem tento trend obrátit a v následujících třech letech trh bude pozvolna sílit. Vyplývá to ze zprávy analytiků společnosti IDC.

Celosvětové prodeje smartphonů mají v příštích třech letech opět růst | foto: Profimedia.cz

Minulý rok celkový objem prodaných smartphonů dosáhl čísla 1,47 miliardy kusů, letos to podle propočtů IDC bude o 50 milionů méně (1,42 miliardy). To znamená meziroční pokles prodejů o tři procenta. Trend slábnoucího odbytu by se však měl již v příštím roce obrátit. Měl by být o 2,6 procenta vyšší než letos a téměř tak dosáhnout loňských čísel.

Období mírného růstu by mělo pokračovat až do roku 2022, během kterého by všichni výrobci mohli prodat v součtu 1,57 miliardy kusů smartphonů. Největším odbytištěm chytrých telefonů je Čína, kde se loni prodalo celých 30 procent celkové produkce. I tento region však byl letos saturován. Očekává se totiž, že celkové prodeje oslabí o téměř devět procent. Pro následující rok analytici Číně připisují stagnaci, ovšem v dalších letech by se měl trh opět probudit a vykazovat růst.

Na poklesu prodejů čínských značek se jistým dílem promítlo i téměř tříměsíční embargo uvalené na výrobce ZTE. Firma, které se v USA docela daří, totiž nemohla nakupovat klíčové americké komponenty, především čipové sady Qualcomm a přístup neměla ani ke GMS licencím Androidu. Tato paralýza způsobila společnosti obrovské finanční škody.

Návrat k sílícím prodejům v příštím roce se očekává také ve Spojených státech, a to o přibližně dvě procenta. Již dnes je však jisté, že letošní výsledky loňských čísel nedosáhnou.

Z pohledu mobilních platforem si Android coby nejrozšířenější mobilní OS svůj obrovský náskok před iOS nejen udrží, má jej nadále zvyšovat. Zatímco letos se prodá 1,2 miliardy androidů, v roce 2022 to má být už 1,35 miliardy kusů. iOS v tomto období má také vůči letošním číslům mírně posílit, a to i na úkor ostatních platforem, jejichž podíl je už dnes téměř pod rozlišovací schopností.

Globální prodeje smartphonů v milionech kusů podle použitého OS v roce 2018 a 2022 (odhad)
Odbyt 2018Podíl 2018Meziroční změnaOdbyt 2022Podíl 2022Změna mezi 2017 a 2022
Android1 209,585,1 %-3,0 %1 357,086,2 %1,7 %
iOS210,414,8 %-2,5 %217,313,8 %0,1 %
ostatní0,60,0 %-72,2 %0,10,0 %-53,2 %
celkem1 420,6100,0 %-0,7 %1 574,4100,0 %1,4 %

Displeje se stále nafukují. Pomohla změna poměru stran

Ještě před několika lety jsme smartphony s úhlopříčkou nad 5,5 palce označovaly jako phablety. Tuto skupinu přerostlých smartphonů v roce 2011 definovala řada Galaxy Note od Samsungu. Dnes bychom tak museli pojmenovat drtivou většinu smartphonů střední i vyšší třídy. Nejběžnější úhlopříčka dosahuje šesti palců. Výraz phablet proto ze stránek technických serverů pozvolna mizí.

Letošní rok by ve znamení nástupu širokoúhlých displejů s poměrem stran 18:9 a vyšším. Dříve běžná proporce 16:9 prakticky zmizela a stala se výsadou buď úplně nejlevnějších přístrojů nebo několika málo zařízení z opačného konce cenového spektra (Sony Xperia XZ2 Premium).

Do výšky protažené displeje dovolují dále zvyšovat úhlopříčku, aniž by nepříjemně rostla šířka telefonu. To by u formátu 16:9 nebylo možné, šestipalcový displej s tímto poměrem stran by byl kvůli šířce pro většinu populace obtížně ovladatelný.

IDC uvádí, že smartphonů s displejem velikosti 5,5 palce nebo vyšší se letos prodá přes 947 milionů kusů, tedy přesná třetina celkového uvažovaného objemu. 

Prodeje smartphonů dle velikosti displeje v letech 2017 - 2022

Loni přitom přístroje této velikostní kategorie představovaly jen 42,5procentní podíl celku, tedy 623 milionů kusů. Nárůst je tedy značný a má pokračovat i v budoucnu. V roce 2022 má kategorie velkých smartphonů trhu jasně dominovat s téměř 88procentním tržním podílem. Jejich odbyt má dosáhnout 1,38 miliardy kusů.

„Takzvaná normální velikost smartphonu se v posledních několika letech dramaticky posunula. Ve velkém nastupují přerostlé bezrámečkové smartphony a další velkou věcí bude příchod ohebných displejů,“ komentuje trend ředitelka výzkumu Melissa Chauová z IDC.

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Neuvěřitelné, Xiaomi levný super mobil Mi 9 ještě vylepší a zlevní

Prototyp chystaného top modelu Xiaomi Redmi

Xiaomi vyčlenilo modely Redmi do samostatné značky. Některé se už prodávají i v Česku. Nové značce však zatím chybí...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Společnost Huawei nadále odmítá, že by vůbec kdy byla čínskou vládou požádána o špionáž. Zdůrazňuje, že se na ničem...

Takto se vám změní Android, až si ho přepnete do tmavého režimu

Porovnání tmavého a světlého režimu v Androidu Q

Jednou z největších novinek chystaného Androidu 10 je tmavý režim, který bude podporován napříč systémem. V betaverzi,...

Luxusní značka vymyslela, k čemu je displej od výrobce ošklivého mobilu

Luxusní kabelka Louis Vuitton má v sobě zabudované dva ohebné displeje

Ohebné displeje jsou horkým zbožím, které chce proniknout hned do několika různých tříd produktů. Svou cestu si našel...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz