Čínské firmy drtí svět smartphonů. Huawei se dostal na dostřel Samsungu

  0:18aktualizováno  0:18
Přestože si Samsung nadále drží pozici největšího prodejce smartphonů, jeho náskok před druhým v řadě se postupně snižuje. Podle analýzy společnosti CounterPoint research ve třetím kvartálu Huawei na vedoucí Samsung ztrácel jen pět procent.

Galaxy S9+ se letos zařadil mezi nejlepší smartphony | foto: mobil.iDnes.cz, Ondřej Martinů,  Mobil.iDNES.cz

Celkem se v uplynulém čtvrtletí prodalo 380 milionů smartphonů, což znamená meziroční pokles o pět procent. Nejhůř se smartphony prodávaly v Latinské Americe, kde trh meziročně poklesl o sedm procent. 

Jediným trhem, kde se prodává stále více smartphonů, je Indie, kde odbyt dosáhl dosavadního maxima a region se stal druhým největším odbytištěm chytrých telefonů. Dosavadní druhé Spojené státy byly odsunuty na pomyslnou bronzovou pozici. Nejvíce smartphonů se prodalo v Číně, ovšem i tam odbyt pozvolna klesá, a to již páté čtvrtletí v řadě.

Téměř osmdesát procent prodaných smartphonů vzešlo z výroby deseti největších značek, zbylou pětinu, tedy asi 76 milionů telefonů, si mezi sebou rozdělilo více než šest set menších značek.

MHD Global skokanem roku

Přestože se MHD Global (Nokia) zatím neprobojoval mezi velké výrobce, oproti loňsku prodala firma o 73 procent smartphonů více.

Samsung zůstává s 19 procenty největším prodejcem, ovšem jeho tržní podíl se už čtvrtý kvartál po sobě snižuje. Výrobci se dařilo v Indii, kde v uplynulém čtvrtletí prodal historicky největší objem chytrých telefonů.

Přestože může pětiprocentní náskok před Huaweiem působit dostatečně, v absolutních číslech to znamená, že Samsung prodal jen o 19 milionů smartphonů více. Pro současnou jedničku není dobrá zpráva ani meziroční 33procentní růst, který Huawei zaznamenal. 

Tržní podíl jednotlivých výrobců za Q3/2018 (data: Counterpoint)

Huawei se na druhou příčku probojoval poprvé letos za druhý kvartál a bude zajímavé sledovat, zda si v závěru roku pozice s Applem opět neprohodí, jako tomu bylo loni. Americký gigant má nyní dvanáctiprocentní podíl.

Čtvrté místo si dělí Oppo a Xiaomi shodně s devítiprocentním tržním podílem. V těsném závěsu s osmi procenty je Vivo, které stejně jako Oppo a OnePlus patří do koncernu BBK Electronics.

V první pětce jsou tedy aktuálně čtyři čínské značky, které v součtu prodaly 40 procent všech v uvažovaném období prodaných smartphonů (152 milionů kusů).

Samsungu se nejvíce daří v Evropě a Latinské Americe

Samsung je sice jedničkou v celkovém součtu, ovšem v některých regionech se mu tolik nedaří. Paradoxně nejhůře dopadl v Asii, která čítá i jeho domovský trh, kde získal desetiprocentní tržní podíl. Na špici je tam Oppo s šestnácti procenty, v těsném závěsu jsou Huawei a Vivo (oba shodně 15 %).

V Severní Americe vede Apple s bezmála čtyřicetiprocentním dílem. Samsung je s poměrně velkým odstupem druhý. Překvapivé je vzhledem ke globálnímu umístění třetí místo pro LG, kterému náleží 17 procent tamního trhu. Neméně zajímavá je čtvrtá pozice Lenova, s osmi procenty je to jediný čínský výrobce v první pětce, kterou uzavírá Alcatel. 

Tržní podíly jednotlivých výrobců za Q3/2018 v Evropě, Latinské Americe a EMEA...
Tržní podíly jednotlivých výrobců za Q3/2018 v Asii a Severní Americe (data:...

Bezmála třetinu trhu Samsung drží v Evropě, kde si navíc před Huaweiem udržuje dostatečný náskok. Ten naopak mírně vede před Applem s 19 procenty. Xiaomi zatím uzmulo pouhá čtyři procenta, ovšem za rok může být jeho pozice, vzhledem k agresivní evropské expanzi, mnohem pevnější.

Baštou Samsungu zůstává i Latinská Amerika, kde drží 37 procent trhu a před druhým Lenovem s 15 procenty má obrovský náskok.

V oblasti EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) měl logo Samsungu každý čtvrtý prodaný smartphone, druhý byl Huawei s jedenácti procenty. Třetí a čtvrtou příčku obsadili nepříliš známí výrobci Tecno a iTel, pětku uzavírá Apple s pěti procenty.

 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Instagrameři nás otravují. Chceme plot, žádají obyvatelé ikonické ulice

Pařížská ulice Rue Crémieux

Obyvatelé malebné pařížské ulice Rue Crémieux už mají dost nadšenců sociální sítě Instagram, kteří kvůli zachycení té...

Babiš chce svléknout operátory. Mají prozradit reálné ceny mobilních dat

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři před odletem do USA. (5. března 2019)

Premiér Andrej Babiš jednal s mobilními operátory kvůli cenám mobilních dat. S jejich šéfy se dohodl, že mu do týdne...

Apple letos zklame i nejvěrnější. Nové iPhony mnoho nového nenabídnou

Apple iPhone XR a XS Max

Apple se potýká s výrazným zhoršením prodejů. Proto se všeobecně očekává, že nové iPhony budou v mnoha ohledech...

Data zdarma nedají prý kvůli zákazu. Nic jsme neomezili, brání se ČTÚ

Ilustrační snímek

Využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu nelze, protože nám to zakázal Český...

Další z rubriky

Samsung možná zkusí to, co konkurence zatím nedotáhla do zdárného konce

Designový koncept ohebného samsungu, který lze obtočit okolo zápěstí

Flexibilní displeje dávají mobilním výrobcům poměrně volné ruce při navrhování nových modelů. Skládací smartphony jsou...

Vylepšili mobil budoucnosti, který ještě ani není v prodeji

Designový koncept Samsung Galaxy Fold II

Model Galaxy Fold představil Samsung již dvacátého února, v prodeji ovšem tento první skládací smartphone ještě není....

Apple válcuje trh chytrých hodinek. Loni prodal každé druhé

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Zájem o chytré hodinky mezi uživateli stále roste. Jen za loňský rok jich výrobci prodali 45 milionů, o rovnou polovinu...

Najdete na iDNES.cz