TELeKONOM: Bitva o budoucnost Telecomu se rozjela naplno...

... když vláda se rozhodla s firmou vstoupit na americkou burzu a menšinový spolumajitel - konsorcium TelSource - oznámil, že již nebude jednat ve shodě s Fondem národního majetku; v Rusku by během prosince měly přibýt dva miliony uživatelů mobilů; novou mluvčí GTS se stala dosavadní marketingová ředitelka firmy.

PRAHA - Konsorcium TelSource, které tvoří firmy KPN a Swisscom, nebude od prosince jako akcionář Telecomu jednat ve shodě s majoritním vlastníkem, kterým je Fond národního majetku. Včera to řekl mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha s tím, že TelSource má nadále na hlasovacích právech podíl 26,99 procenta, který odpovídá jeho akciovému podílu ve společnosti. 

TelSource začal v úterý nabízet své akcie finančním investorům. Ti mohou nyní podávat svoje závazné nabídky, podle kterých konsorcium stanoví cenu prodávaných akcií. Hodnota podílu se podle ceny burze pohybuje kolem 21 miliard Kč. FNM a TelSource zároveň začátkem tohoto týdne ukončily dohodu o společném prodeji, která jim zaručovala možnost podílet se na prodeji akcií druhou stranou. Smlouva, která měla vypršet v polovině roku 2005, zapříčinila neúspěch loňského pokusu o prodej 51 procent státu v Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC.

TelSource získalo podíl v Telecomu v roce 1995 za 1,32 miliardy dolarů a dalších 131 milionů USD ve formě vložených služeb. Konsorcium mělo ve firmě statut strategického partnera, který měl významný vliv na provozní činnost firmy a v budoucnu měl ovládnout většinu Telecomu. Od roku 2001 působilo jako běžný menšinový akcionář, který však jednal ve shodě s FNM.

PRAHA - Český Telecom umožní nákup svých akcií a globálních depozitních certifikátů (GDR), jež v zahraničí zastupují akcie, americkým investorům. Rozhodlo o tom v úterý představenstvo firmy s tím, že toto opatření umožní rozšíření investorské komunity a podporuje obchodování s cennými papíry společnosti. Akcie Telecomu se nyní obchodují na pražské a GDR na londýnské burze.

Rozhodnutí souvisí s úterní nabídkou konsorcia TelSource, které je tvořeno firmami KPN a Swisscom, na prodej svých 27 procent akcií Telecomu tuzemským i zahraničním finančním investorům. Ti mohou do čtvrtka podávat svoje závazné nabídky, podle kterých konsorcium stanoví cenu prodávaných akcií. Zájem o akcie byl podle sdělení TelSource dosud povzbudivý. Hodnota podílu se podle ceny burze pohybuje kolem 22 miliard Kč. 

Současná cena akcií Českého Telecomu na burze je podle analytiků hluboce podhodnocená a neodpovídá hodnotě společnosti. Akcie včera po úterním propadu o 7,4 procenta posílily o 3,3 procenta na 252 Kč. Podle Tomáše Gaťka z Atlantik FT je přitom takzvaná vnitřní hodnota firmy bez diskontu za minoritní podíly nad 400 korunami za akcii. "Proto akcie považujeme za atraktivní k nákupu," dodal.

Cenu, za kterou bude TelSource akcie investorům upisovat, odhadují analytici kolem 240 korun. Znamená to zhruba devítiprocentní snížení proti tržní ceně před zahájením prodeje. Se snížením ceny do deseti procent přitom ekonomové počítali.

Vláda chce státní 51procentní podíl v Telecomu privatizovat do konce roku 2005. Návrh způsobu a harmonogramu privatizace firmy by měla vláda dostat v brzké době, uvedla mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

MOSKVA - Počet uživatelů mobilních telefonů v Rusku se během prosince zvýší o dva miliony osob, oznámila včera konzultační společnost AC&M. Firma dodala, že na konci prosince by se tak měl počet uživatelů téměř zdvojnásobit na 35,5 milionu ze zhruba 18 milionů osob v závěru loňského roku.

Společnost dále uvedla, že v listopadu se počet uživatelů zvýšil o 1,6 milionu osob. Mobilní telefon tak na konci listopadu používalo 23,1 procenta ruské populace. Na růstu počtu uživatelů se v listopadu nejvíce podíleli dva největší ruští mobilní operátoři Mobile TeleSystems a Vimpelcom, z nichž každý získal 36 procent z celkového počtu nových  klientů.

Ruská trojka MegaFon se na celkovém růstu počtu nových zákazníků podílela 14 procenty. Společnost Mobile TeleSystems, která je podporována německým telekomunikačním gigantem Deutsche Telekom, nyní kontroluje 38 procent ruského trhu. Tržní podíl firmy Vimpelcom, za níž stojí norský Telenor, dosáhl 31 procent a podíl společnosti MegaFon, jejímž hlavním akcionářem je skandinávská TeliaSonera, činil sedm procent, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Novou mluvčí telekomunikační firmy GTS je od prosince marketingová ředitelka Tereza Vránková. Ve funkci vystřídala Barboru Komínkovou, která ze společnosti odešla, uvedla firma. 

Vránková (29) nastoupila do GTS na post marketingové ředitelky v listopadu. Před tím pracovala jako zástupkyně generálního ředitele a členka představenstva cestovní kanceláře Fischer. Vystudovala VŠE v Praze, obor mezinárodní obchod. V současné době dokončuje magisterské studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věcí na Karlově univerzitě. 

GTS působí na českém trhu od roku 1991 a poskytuje telekomunikační a internetové služby. S ročním obratem 2,4 miliardy korun je největším konkurentem Českého Telecomu. V srpnu 2002 středoevropskou divizi GTS převzala společnost Antel Holdings.