Displej je malý, příště si koupím smartphone s větším, tvrdí zákazníci

  8:01aktualizováno  16. května 15:27
Poptávka po chytrých telefonech s velkými displeji roste a téměř každý uživatel v budoucnu sáhne po přístroji s ještě větším displejem, než má jeho stávající. Vyplývá to z analýzy společnosti Strategy Analytics.

Displeje smartphonů se zvětšují. Pro dnešní špičku je 5" standard | foto: http://gadgetronica.s3.amazonaws.com/

Výsledky studie potvrdily, že ideální velikost displeje smartphonu v očích uživatelů roste. Zatímco ve druhé polovině roku 2011 u respondentů zvítězila diagonála 4,3 palce, loni ve stejném období už dotázaní nejvíce preferovali smartphone s 4,5palcovým displejem. Při nákupu by přitom vybírali mezi přístroji s úhlopříčkou 4,2 až 4,7 palce.

Internet na mobilu zdarma

Na velký displej patří internet. Získejte ho zdarma s předplacenou kartou MOBIL.CZ

Není překvapením, že muži dávají přednost větším displejům než ženy. Nicméně obě skupiny dotázaných se shodly, že jejich další telefon bude mít větší displej, než současný přístroj.

Zároveň se ukázalo, že nemalý vliv při výběru příštího smartphonu má značka toho současného. Nicméně hru s obřími displeji samozřejmě rozjeli všichni velcí hráči mobilního byznysu, a tak jsou rozdíly ve velikostech telefonů i displejů malé.

Současné top modely, s výjimkou iPhonu, tak dnes mají úhlopříčku displeje blízkou pěti palcům. Hodnota okolo 4,6 palce a nižší je pak poznávacím znamením přístroje vyšší třídy. Naopak čtyřpalcové panely, které ještě před třemi lety znamenaly úplnou špičku, se zabydlely i v cenové kategorii okolo 4 tisíc korun. Výše uvedené platí zejména pro telefony s operačním systémem Android, které dnes mobilnímu trhu dominují.

Výsledky ankety a především trend, kdy vrůstá obliba mobilů a phabletů, jejichž úhlopříčky jsou mezi 5,5 a 6,3 palce, ukazují, že spotřebitelé na hru výrobců přistoupili. A velké, dříve obtížně akceptovatelné smartphony jednoduše přijali.

Větší displej do menšího těla, ale má to svoji hranici

Výrobci úhlopříčku displejů sice zvětšují, ale zároveň se zmenšují okraje okolo displeje, a tak jsou dnes schopni do stejně velkého těla naroubovat citelně větší panel než dříve.

Ukázkovým příkladem je Dell Streak Mini 5, který před třemi lety přišel s nezvykle velkým pětipalcovým displejem. Byl to opravdu neohrabaný přístroj s rozměry 152,9 × 79,1 × 10 mm (120,9 cm³) a hmotností 220 gramů. Galaxy S 4 má dnes, tři roky od uvedení Dellu, displej stejně velký, ovšem jeho rozměry jsou 136,6 × 69,8 × 7,9 mm (75,3 cm³) a hmotnost je pak nižší o více než 40 procent.

Viceprezident Stategy Analytics Kevin Nolan v souvislosti se stále většími displeji upozorňuje, že by se výrobci také měli zamýšlet nad tím, jak budou uživatelé taková zařízení používat. Zatímco u telefonu s úhlopříčkou do 4 palců není s ovládáním jednou rukou problém, u úhlopříček nad 4,5 palce už u většiny populace komplikace s komfortní obsluhou nastávají.

Nolan je přesvědčen, že by na to měli výrobci pamatovat a uživatelské rozhraní uzpůsobit tak, aby klíčové funkce byly snadno dostupné i při ovládání jednou rukou.

Nejčtenější

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Krutá pomsta za nadměrné používání mobilu. Dceři v noci načernila oči

Ilustrační snímek

Zamezit dětem v přístupu k moderním technologiím je téměř nemožné. Rodiče tak třeba trápí, kolik času potomci tráví nad...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Má dva displeje a výkonnější procesor než Note 10. Stojí přitom polovinu

Nubia Z20

Loni čínská Nubia uvedla na trh vskutku netradiční smartphone s displejem i na zádech. Nyní tato někdejší luxusní...

Další z rubriky

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Proti proudu. Skládací Lenovo coby neotřelý návrat zapomenuté konstrukce

Lenovo si nechalo patentovat skládací smartphone véčkové konstrukce opatřené...

Skládací smartphony jsou pro mobilní výrobce stále výstřelem do tmy. Osloví uživatele provedení s displejem vně...

Komu se povede „hacknout“ iPhone, tomu Apple vyplatí milion dolarů

iPhone XS Max

Apple výrazně zvýšil odměny pro hackery, kteří umějí vypátrat slabiny v jeho mobilním operačním systému iOS. Pokud se...

Najdete na iDNES.cz