V Rusku chtěli prodávat smartphony jen se softwarem z vládního seznamu

  0:09aktualizováno  0:09
Jen den po předložení byly v Rusku staženy návrhy zákonů o nutnosti prodávat elektroniku pouze s vládou schváleným softwarem. Návrh zákonů přednesl náměstek Dumy Sergej Žigarev. Očekává se však, že aktivita na tomto poli bude pokračovat.

Moskevský Kreml | foto: Profimedia.cz

Předloženy byly hned tři zákony, které by zakázaly v Rusku prodej zařízení, aniž by předem neměla nainstalované aplikace z vládního seznamu. Týkat se to mělo smartphonů, počítačů nebo chytrých televizí. Ruský software měl být nainstalován ve výchozím nastavení.

Ovšem návrh zákonů okamžitě způsobil negativní reakce. A to u samotných ruských výrobců a prodejců elektronických zařízení. Stejně byl kritizován uživateli. Jednoduše bylo poukázáno, že splnění takových nařízení je nemožné.

V současné době si tedy mohou dodavatelé smartphonů a dalších zařízení oddychnout. Ale myšlenka předinstalovaného ruského softwaru bude nadále podporovaná. S tímto nařízením počítal ruský antimonopolní úřad už začátkem letošního roku.

Příslušné ministerstvo má podobný návrh stále v přípravě. Podle zatím stažených návrhů zákonů by hrozily prodejcům postihy za prodej smartphonů a dalších zařízení bez softwaru z vládního seznamu až do výše milionu rublů. V přepočtu tedy až 360 tisíc korun.

Ruská vláda už před časem vyhlásila vývoj vlastního systému pro smartphony. Chce tím omezit závislost na západních technologiích a firmách. Ovšem jako základ ruského národního systému posloužil finský systém Sailfish OS.

Ruským státem většinově vlastněná největší telekomunikační společnost na tamním trhu Rostelecom už pojmenovala nový systém Aurora OS. Aurora prý proto, aby šlo pro Rusko o snadno zapamatovatelný název. Myšlen je však v tomto směru význam slova úsvit (vycházející ovšem z antické mytologie), a ne loď známá z Říjnové revoluce.

Problémem je však vývoj aplikací, kterých pro zcela nový systém bude nedostatek. Ohledně systému Aurora OS, který má základ ještě v Nokií zavrženém systému MeeGo, se spekuluje, že by měl posloužit čínské firmě Huawei jako plán B v případě nemožnosti využívat služby Googlu.

Autor:

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Další z rubriky

Google ladí detaily, nový Android už je téměř hotový

Android Q Beta 6 na Google Pixel 3

Mezi podzimními novinkami najdeme kromě spousty nových smartphonů i novou verzi operačního systému Android. Ta se zatím...

Huawei může dělat mobily další tři měsíce. Budoucnost je stále nejistá

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

V květnu americké ministerstvo obchodu zmírnilo obchodní restrikce vůči čínskému Huaweii, tříměsíční výjimka končí v...

V obchodní válce neustoupíme. Ani kvůli zmírnění sankcí, řekl šéf Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Současné politické klima ve Washingtonu podle zakladatele a šéfa Huaweie Žena Čeng-feje nenahrává tomu, že by Spojené...

Najdete na iDNES.cz