Huawei by mohl použít starý systém od Nokie v ruské národní úpravě

  16:02aktualizováno  16:02
Huawei je odříznut od služeb Googlu a jeho smartphony čeká velký propad prodejů, což připouští i samotná firma. Proto hodlá nasadit vlastní operační systém.

Nokia N9 z roku 2011 se systémem MeeGo. Z toho vyhází systém Sailfish. | foto: Nokia

Podle dostupných zpráv Huawei vyvíjí vlastní systém tajně už sedm let. Původně chtěl být jen soběstačný a mít zisky ze všech služeb spojených s používáním smartphonu. Pravděpodobnější však je, že se chtěl už dávno odpoutat od používání výrobků amerických čí západních společností.

To se naplno ukázalo nyní, kdy se Huawei dostal na černou listinu v rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou a je odstřižen od služeb společnosti Google. Google je tvůrce nejpoužívanějšího systému na světě a bez jeho služeb je Android pro většinu zákazníků nepoužitelný.

Huaweii tedy nezbývá, než to zkusit se svým několik let vyvíjeným systémem. Ovšem snadné to mít nebude. Nyní se očekává propad prodejů smartphonů Huawei až o šedesát procent. S vlastním systémem cesta zpět na výsluní snadná nebude. 

Vlastní systém se má v globální verzi jmenovat Ark OS, na domácím čínském trhu pak Hongmeng. Zatím o něm nemáme detailní informace. Podle některých informací má jít o upravený systém Sailfish od společnosti Jolla. 

Aby nás zápaďáci nešmírovali. Rusko chce vlastní systém pro mobily

Operační systém Sailfish pochází ze systému MeeGo, který vyvíjela původní finská Nokia a společnost Intel. Jejich plán však selhal a mimo komerčně neúspěšného smartphonu Nokia N9 a pouze pro vývojáře určené Nokie N950 se v dalším modelu už neobjevil.

Ovšem Huawei by měl používat „speciální“ verzi systému Sailfish určenou pro ruský trh. V roce 2015 totiž ruský ministr komunikací ohlásil plán soběstačnosti v rámci systému pro chytré telefony a omezení používání západních systémů Android od Googlu a iOS od Applu. 

Systém Sailfish, i když původem z Finska, se měl stát ruským národním systémem pro smartphony. V plánu bylo, aby nový systém používala polovina ruských uživatelů oproti současným 95 procentům uživatelů, kteří mají západní systémy. 

Pokud by Huawei použil ve svých chystaných smartphonech upravený systém Sailfish, tak by byla zaručena kompatibilita s aplikacemi pro Android. Ty systém Sailfish podporuje. Ovšem funkčnost aplikací nemusí být stoprocentní a distribuce samotných aplikací nebude jednoduchá. 

Na náročných trzích by to tak měl Huawei s upraveným systémem Sailfish těžké. Ale už zmiňovaná oficiální státní ruská strategie počítala s kooperací států označovaných jako BRICS. Ty zahrnují rozvojové trhy v Brazílii, Rusku, Indii, Číně a JAR. Tam by takové smartphony mohly mít šanci.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Za to může Trump. Honor výrazně snížil cenu novinky, je velmi výhodná

Honor 20

Honor 20 je nejnovější špičkový model značky. Představený byl už před měsícem a půl, jenže se zatím neprodává. Může za...

Další z rubriky

Kam schovalo Xiaomi přední fotoaparát? Prohlédněte si unikátní model

Xiaomi Mi 9T

V redakci právě testujeme nejnovější model od výrobce Xiaomi, Mi 9T. Je to elegantní a dobře vybavený smartphone s...

Cibule a česnek. Slavný japonský designér stvořil nový vzhled smartphonů

Realme X Master edition by Naoto Fukasawa

Levná značka Realme možná naznačuje další trend v designu chytrých telefonů. Vzhled zad nového dostupného modelu...

První v Česku. Výjimečná vlastnost Huaweie zde nebude fungovat

Huawei Mate 20X 5G

Mobilní sítě páté generace sice v Česku ještě nějakou chvíli fungovat nebudou, ale kdo chce, už se na jejich příchod...

Najdete na iDNES.cz