Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

  12:24aktualizováno  12:24
Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž přístup k vašim osobním datům a nikdo neví, jak s nimi nakládá a zda k nim nemají přístup ruské tajné služby. Autoři aplikace se snaží obvinění vyvrátit.

S aplikací FaceApp je možné cestovat v čase. Vaši nahranou fotografii totiž dovede s pomocí umělé inteligence upravit tak, že bude vypadat starší o desítky let. Zároveň má i další funkce: ukáže vás jak byste vypadali jako příslušník opačného pohlaví, změní vaši barvu vlasů, upraví váš úsměv a podobně. Jenže ačkoliv to všechno vypadá jako nevinná zábava, vaše osobní data mohou být v takovém případě ohrožena.

Ačkoliv už je aplikace dostupná od roku 2017, teprve teď se stala hitem, který lidé sdílí s hashtagem #faceappchallenge. Ukazují na sociálních sítích nejenom upravené fotky sebe samotných, ale také různých celebrit, což přispělo k ještě rychlejšímu rozšíření této aplikace. Některé celebrity pak rovnou aplikaci zkouší i samy.

17.července 2019 v 00:20, příspěvek archivován: 18.července 2019 v 10:33

Co se děje s mými daty? Je to slovo proti slovu

Postaršení obličeje je ústředním motivem této výzvy na sociálních sítích. Ale zatímco se tento nástroj rychle šíří, objevují se i obavy ohledně toho, jak aplikace nakládá s uživatelskými daty. Jde totiž o ruský startupový projekt a ke své funkcionalitě vyžaduje přístup k celé řadě osobních dat. Nikdo ovšem neví, jak s nimi nakládá dál.

Autoři totiž otevřeně přiznávají, že ke zpracování různých filtrů využívají vlastních serverů, tedy že vaše fotky se nejprve musí odeslat do Ruska, kde je nástroj zpracuje. Na tomto vzdáleném serveru mohou být vaše fotografie na krátkou dobu uloženy údajně proto, aby se zabránilo například tomu, že někdo zbytečně nahraje tu samou fotografii v krátkém čase dvakrát po sobě.

17.července 2019 v 17:51, příspěvek archivován: 18.července 2019 v 11:21

Jetlag. ‍♂️

Pokud se přihlásíte přes Facebook, aplikace o vás navíc zjistí i údaje, jako jsou e-mailová adresa nebo veřejné informace a fotografie na vašem profilu. Ze samotného telefonu si pak FaceApp vyžádá přístup k celé vaší galerii pořízených fotografií.

17.července 2019 v 06:55, příspěvek archivován: 18.července 2019 v 11:40

Omg @realDonaldTrump after his 20th year in office #faceappchallenge https://t.co/zEbglUtlhe

Server Gal Post však upozorňuje, že ke všem sebraným datům aplikace mohou mít přístup i další ruské subjekty. Společnost vlastnící FaceApp je totiž zaregistrována v Rusku a jako taková se musí řídit ruskými zákony. To znamená, že k jejím datům může mít přístup ruská tajná služba. Podle těchto zákonů mají navíc domácí internetové služby povinnost ukládat osobní data svých uživatelů.

16.července 2019 v 17:16, příspěvek archivován: 18.července 2019 v 11:09

Autoři FaceApp se těmto obviněním brání. Na dotaz serveru TechCrunch poskytli vyjádření, ve kterém například vysvětlují, že sebraná uživatelská data jako jsou fotografie nahrané do cloudu, odstraňují se do 48 hodin po nahrání a navíc si můžete přímo v aplikaci sami požádat o jejich odstranění. V aplikaci je dále možnost využívat její funkce i bez přihlášení, což prý podle tvůrců dělá 99 procent všech uživatelů. Zároveň se také hájí, že data nesdílí s žádnou třetí stranou.

Zmatení vyvolalo i chování aplikace na iPhonech, kde šlo z FaceApp nahrávat fotografie i poté, co jste jí odmítli přístup k vaší galerii. Ukázalo se však, že jde o běžnou funkci systému iOS, které takové chování dovoluje pod podmínkou, že uživatel vybere pouze konkrétní fotografie, které chce s aplikací sdílet, ale ne celou galerii jako takovou.

Podobně se choval i Facebook

Obavy z toho, jak se s daty z virální zábavy skutečně nakládá, vyvolal na začátku letošního roku internetový gigant Facebook. Lidé zde totiž v rámci výzvy „10 Year Challenge“ hromadně nahrávali svoje fotografie s porovnáním, jak vypadali před deseti lety a nyní.

Bezpečnostní experti ovšem upozorňovali, že taková data mohou být velice užitečná pro technologické firmy, které na jejich základě mohou vylepšit své algoritmy pro rozpoznávání lidských tváří. Naučí se totiž, jak rozpoznat v našich tvářích stárnutí, a my jim v tom bez našeho vědomí pomáháme tím, že jim ukazujeme hromadu relevantních materiálů.

Autor:

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Další z rubriky

Google ladí detaily, nový Android už je téměř hotový

Android Q Beta 6 na Google Pixel 3

Mezi podzimními novinkami najdeme kromě spousty nových smartphonů i novou verzi operačního systému Android. Ta se zatím...

Vyšperkovali očekávaný iPhone 11. Cena bere dech

Caviar iPhone 11

Být připraven se vyplácí. A to i v případě, že ve svém oboru nemáte téměř žádnou konkurenci. Kvůli úspěchu u náročné...

V obchodní válce neustoupíme. Ani kvůli zmírnění sankcí, řekl šéf Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Současné politické klima ve Washingtonu podle zakladatele a šéfa Huaweie Žena Čeng-feje nenahrává tomu, že by Spojené...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ S AJ - PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz