Motorola vsadila na Internet-in-the-Sky

Elektronický gigant Motorola požádal americký federální komunikační úřad FCC o udělení licence pro radiové pásmo satelitního přenosu. Plánuje vybudování satelitního systému umožňující širokopásmový multimediální přenos – tedy přenos obrazu, zvuku, videa i dat vysokými rychlostmi - 63 satelitů a pozemní kontrolní střediska. Přenosové rychlosti na pronajatých okruzích mají dosahovat až 155Mb/s – podle hloubky klientského účtu. Připojení přes malou krabičku symbolizující satelitní modem o rychlosti 128 kb/s se předpokládá za ceny obdobné s dnešními bezdrátovými přenosy.

Elektronický gigant Motorola požádal americký federální komunikační úřad FCC o udělení licence pro radiové pásmo satelitního přenosu. Žádost vypadá nevině, ale svět se začíná otřásat v rytmu castanět. Proč to všechno? Stojí radiové pásmo za ten rozruch?

Hovořme v číslech: 12.9 miliard. Hovořme v měně: dolary. Hovořme o účelu: utratit tuto sumu za vybudování satelitního systému umožňující širokopásmový multimediální přenos - tedy přenos obrazu, zvuku, videa i dat vysokými rychlostmi. Těch třináct miliard dolarů pohltí 63 satelitů a pozemní kontrolní střediska. Přenosové rychlosti na pronajatých okruzích mají dosahovat až 155Mb/s - podle hloubky klientského účtu. Připojení přes malou krabičku symbolizující satelitní modem o rychlosti 128 kb/s se předpokládá za ceny obdobné s dnešními bezdrátovými přenosy.

Ačkoliv Motorola nazvala svoji satelitní gigasíť Celestri, stále více se hovoří o "Internet in the sky" - osobně bych to přeložil spíše jako internet ve hvězdách - proč?

Jestliže někomu učinila aktivita Motoroly vrásky na čele, určitě to bylo konsorcium Teledesic. To je ve vlastnictví u nás málo známého Craig McCawa, pionýra mobilních telefonů, ale zejména Billa Gatese, prvního popularizátora Internetu ve hvězdách a majitele malé softwarové firmičky Microsoft, která mu poskytuje kapitál na splnění leckterých zajímavých idejí.

Není sporu o tom, že Teledesic není konkurencí nadšen, zejména proto, že Motorola patří k významným firmám v oboru - mimo jiné také staví svoji satelitní síť pro přenos telefonních hovorů i dat pod názvem Iridium. Ta ovšem není plánována pro vysokorychlostní přenos dat.

Zádrhel tu ovšem je - Teledesic také žádal o vydání licence pro radiové pásmo. Požádal si o ni v roce 1994 a dostal ji 14. května tohoto roku. Trochu to připomíná náš Telecom, jenž oplývá stejnou horlivostí, když má zařídit jednu telefonní linku, což?

Dá se tedy předpokládat, že Teledesic má tři roky náskok - to je ovšem náskok relativní. Motorola má ještě jako žhavé polínko v ohni svoje Iridium, které jí umožňuje aplikaci a vývoj technologií, na než by ostatní firmy musely čekat. A tak se ve středisku satelitních přenosů firmy Motorola v Illinoiském Schauburgu začíná tvrdě pracovat.

Teledesic plánuje vypustit 288 satelitů - již si rozmyslel svůj původní futuristický plán, jenž počítal s 840 satelity, nicméně pokrytí hodlá nabízet stejné. Start sítě Teledesicu se plánuje na rok 2002, telefonní síť Iridium se svými pomalými datovými přenosy se očekává příští rok.

Experti se ovšem shodují v jednom: obě firmy se na trhu uživí, neboť dostatek přenosové kapacity je tragický. V každém okamžiku probíhá najednou až 30 milionů telefonních hovorů a pevné linky nejsou na mnoha místech stále dostupné - jak Teledesic, tak Celestri mají trh otevřený.

Zda se Motorole otevře i nebe, je otázka, kterou zodpoví až FCC. Za jak dlouho, neví nikdo.