Monsieur II-p - miniaturní robot s Bluetooth

  • 10
Mobilní přístroje jsou stále menší a menší. Kam až se dá v miniaturizaci zajít? Miniaturního robota Monsieur II-P lze ovládat prostřednictvím Bluetooth mobilního telefonu a vyniká ještě několika dalšími drobnosti. V každém případě je suverénně nejmenší.

Již v roce 1993 představila společnost Epson miniaturního robota s názvem Monsieur. Ve své době se jednalo o skutečného prcka - vždyť jeho hmotnost jen o málo přesahovala dvacet gramů. Dnes, téměř po deseti letech, spatřil světlo světa další malinký robot patřící do stejné série EMRoS (Epson Micro Robot systém) - Monsieur II. A že je moderní, dokazuje také to, že je dokonale mobilní.

Důvod, proč si o robotech povídáme na stránkách časopisu věnovaného mobilním telefonům, je technologie použitá pro jeho ovládání. Jistě vás to již napadlo - tento miniaturní robotek lze skutečně ovládat prostřednictvím mobilního telefonu či přenosného počítače vybaveného Bluetooth připojení.

Ovládání nejrůznějších zařízení prostřednictvím Bluetooth připojení není ničím novým a na internetu můžte nalézt již několik řešení těchto spojení - ať již se jedná o ovládání linuxového počítače přes mobilní telefon nebo třeba kontrolu osvětlení vaší domácnosti. Také na letošním CeBITu byly na stánku společnosti Sony Ericsson k vidění malá autíčka, která bylo možno prohánět po závodní dráze prostřednictvím mobilních telefonů vybavených Bluetooth čipem.

Právě malinký Monsieur II je nejmenší ovládaný robot na světě a očekává se, že tento titul obdrží oficiálně na květnové výstavě ROBODEX 2003 v Yokohamě. Monsieur II se pohybuje rychlostí 150 milimetrů za sekundu (starší bratříček Monsieur dosáhl rychlosti pouze 10 milimetrů za sekundu), přičemž o pohon se stará lineární elektromotor o velikosti 0.4 x 0.4 milimetrů. O napájení tohoto dvanáctigramového prcka se starají tři zinkové baterie dodávající napětí 1.7 voltů.

Z již zmiňovaných dvanácti gramů tvoří celých 4,3 gramů baterie a dva gramy kapota; jednoduchou matematikou tedy zjistíme, že skutečná váha samotného robotka je neuvěřitelných 5.7 gramů. Celkový objem tohoto přístrojku je 7.8 krychlových centimetrů.

Miniaturizace jde kupředu mílovými kroky, a přestože praktické využití podobných miniaturních robotků v podstatě neexistuje, technologie a dovednosti získané jejich stavbou a vývojem bude zcela jistě možné využít v některé jiné - a bezesporu užitečnější - oblasti lidského konání. Sice se hned tak nedočkáme lékařských nanorobotů ovládaných modrozubými mobilními telefony, ale za deset či dvacet let?