Tón budíku připomínající alarm zaručeně probere, ale podle vědců i výrazně ovlivní vaše rozpoložení v následujících hodinách. Ilustrační snímek

Tón budíku připomínající alarm zaručeně probere, ale podle vědců i výrazně ovlivní vaše rozpoložení v následujících hodinách. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Býváte ráno nevrlí? Možná za to mohou mobily a nevhodné melodie

  • 22
Mobil není jen komunikačním prostředkem, pravděpodobně je i tím, co vás probouzí do nového dne. Často nahrazuje klasické stolní či digitální budíky. Má totiž nespornou výhodu, možnost zvolit si melodii podle vlastního uvážení. Avšak pozor, špatně vybraný tón možná ovlivňuje vaše rozpoložení. A to až na několik hodin.

Vytrhne-li vás cokoli z tvrdého spánku, pak jistě nebudete hýřit dobrou náladou a pravděpodobně budete poté nevrlí. Podobný dopad na vás podle studie vědců z melbournské RMIT univerzity může mít i tón, který se v nastavený čas ozve z mobilu. Zatímco melodické tóny zlepšují úroveň naší bdělosti, tak ty vysoké typu alarmu připomínající třeba dobu radiobudíků na ranním rozpoložení zaručeně nepřidají.

Podle vedoucího výzkumu Stuarta McFarlanea je ranní pocit vyčerpanosti v našem čtyřiadvacetihodinovém světě vážným problémem. U některých profesí je totiž nutné, aby dotyčný mohl naplno fungovat již krátce po probuzení. Jako příklad uvedl záchranářské profese či lidi pracující na směny. Tedy třeba i řidiče dálkových autobusových linek či piloty.

McFarlane upozorňuje, že je velmi důležité probudit se správně. V opačném případě se to může podepsat na výkonnosti. A to nejen nárazově. „Váš pracovní výkon může být snížen na dobu až čtyř hodin,“ podotkl s tím, že se kvůli tomu zvyšuje i riziko nehody.

Pokud jste se doposud domnívali, že právě vysoký tón alarmu je tím nejvhodnějším způsobem, který vás dokáže zaručeně probrat a dostat z postele, tak podle melbournských vědců to není zrovna vhodný způsob, jak se nastartovat do nového dne. „Naše data odhalila, že klíčovým prvkem mohou být melodické budíky,“ uvedl McFarlane.

Každý z padesáti respondentů online průzkumu měl totiž uvést, jaký typ zvuku ho probudil, a podělit se o to, jak se po probuzení cítí. Je zjevné, že nešlo o žádný rozsáhlý průzkum, nicméně podle McFarlanea v něm hodlají vědci pokračovat. Nově se budou snažit lépe porozumět kombinaci melodie a rytmu, respektive budou hledat nejvhodnější způsob probouzení se mobilem.

Už nyní je nicméně přesvědčen, že volba tónu budíku v mobilu je rozhodující pro naše celodenní rozpoložení a naši výkonnost. Pro některé profese jde podle něj přitom o naprosto klíčovou záležitost. „Zvuk, který si vyberete, může mít značné důsledky,“ dodal s odkazem na profese, u nichž je vyžadována maximální soustředěnost a jsou náchylné na chyby spojené s únavou. 

Spoluautor Adrian Dyer tvrdí, že výzkum by měl přispět k nalezení vhodného nastavení zařízení, kterým by bylo dosaženo správného způsobu probuzení. „Tvrdé“ pípnutí podle něj může výrazně narušit mozkovou aktivitu při probuzení.

„Dokonce i astronauti NASA hlásí, že setrvačnost spánku ovlivňuje jejich výkon na Mezinárodní vesmírné stanici,“ vysvětlil Dyer důležitost výzkumu, jehož výsledky mohou být potenciálním přínosem pro mnoho oborů. Díky technologickému pokroku by pak bylo možné správný způsob probuzení ponechat i na umělé inteligenci.

Jaký tón budíku v mobilu používáte?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 2. dubna 2020. Anketa je uzavřena.

Vysoký (alarm)
Vysoký (alarm) 0
Melodický
Melodický 0