Malý telekomunikační slovník - dokončení

Dnes naposled vám přinášíme slovník základní telekomunikační terminalogie.
MExE - Mobile Station Application Execution Environment Bezdrátový protokol který je navržen pro začlenění do tzv. chytrých mobilních telefonů (smart mobile phones) a PDA asistentů. Jde o standardizovanou otevřenou architekturu pro mobilní stanice využívající Java Virtual Machine, obsahující mechanismus pro nahrávaní obsahu a aplikací a také prostředí ke spouštění těchto aplikací. (souv. WAP, WML)

IMEI - International Mobile Equipment Identity - Mezinárodní identifikace mobilní výbavy. 15 místné číslo ve tvaru:IMEI = aaaaaabbccccccd, kde A = TAC (Type Approval Code - kód schváleného typu), B =FAC (Final Assembly Code - konečný montážní kód), C = SNR (Seriál NumbeR - sériové číslo), D = SP (SPare - rezerva) Za jedinečnost čísla je odpovědný výrobce, lze takto blokovat kradené nebo neschválené telefony. IMEI lze zjistit na zadní straně telefonu v prostoru baterie, nebo posloupností kláves *#06# přímo na displeji telefonu.

IMSI - International Mobile Subscriber Identity - Mezinárodní identifikace mobilního účastníka. Unikátní číslo identifikující mobilního účastníka obsažené v SIM kartě (souv. SIM karta)

IMT-2000 - International Mobile Telecommunications-2000 Vize globálního mobilního přístupu k telekomunikačním službám 21. století, jde o sadu technologických řešení umožňující nasazení 3. generace bezdrátových komunikací (datové přenosy až do 2 Mbit/s, globální roaming atd.), jde o pokročilý návrh mobilních komunikací ve kterém jsou telekomunikační služby poskytovány bez ohledu na umístění, druhu sítě nebo druhu terminálu. IMT-2000 je možné nazvat celosvětovým standardem pro sítě 3G, pracuje v pásmu 2 GHz a sjednocuje několik dílčích standardů. Jeho standardizace na nejvyšší úrovni probíhá na půdě úřadu ITU. (souv. 3G, UMTS, FPLMTS)

IP - Internet Protokol, nespojovaný, paketově přepojovaný protokol umožňující spojení jednotlivých lokálních sítí do celosvětové sítě Internet,lze tedy též hovořit o mezisíťovém protkolu.   Jednotkou přenosu je tzv. IP-datagram  

IP-datagram - Jednotka přenosu IP protokolu která vznikne rozdělením přenášené informace na části o maximální délce 65 535 B. Části jsou následně opatřeny zabezpečeným záhlavím nesoucím informaci o adrese příjemce, odesílatele, verzi IP protokolu atd. V této podobě jednotlivé IP datagramy putují sítí mnohdy po různých cestách k příjemci.IP-datagram je někdy nazýván IP-paketem. podrobně násl. obrázek 

IS-136 - Standard pro analogové a digitální  buňkové systémy na bázi TDMA, například severoamerické sítě D-AMPS , rozšíření standardu IS-54. (souv. IS-54, IS-95)

IS-54 - Standard pro digitální buňkové systémy na bázi TDMA ve Spojených Státech (souv. IS-136, IS-95)

IS-95 - Standard pro digitální buňkové systémy na bázi CDMA ve Spojených Státech vyvinutý firmou Qualcomm, v této souvislosti se někdy používá i termín cdmaOne (souv. CDMA, IS-136, IS-54)

ISDN - Integrated Services Digital Network. Digitální síť integrovaných služeb, digitální komunikační síť pro integrovaný přenos hlasu, videa a dat , stavěná na základě stávající telefonní sítě. Základní přípojka 2B+D, primární přípojka 30B+D, B kanál 64 Kbit/s, D kanál 16 Kbit/s), standardizováno úřadem  CCITT

ISM Band - Industry, Scientific and Medical Band. Nelicencované frekvenční pásmo pro průmysl, vědu a lékařství. Rozsahy 902 - 928 MHz, 2.4 - 2.4835 GHz,   5.725 - 5.850 GHz, vysílací výkon do 1W, povolené jsou frekvenční skoky nosné vlny a přímé rozprostření spektra. Pásmo 2,4 GHz používá například technologie Bluetooth (souv. Bluetooth)

iTAP - Technologie od firmy Motorola umožňující snadnější psaní textu na klávesnicích mobilních zařízení - po napsání několika počátečních písmen se nabízí možná slova. (souv. T9)

ITU - International Telecommunications Union Mezinárodní telekomunikační unie - nejvyšší standardizační telekomunikační úřad.

Ka Band (K above Band) - frekvenční pásmo nad tzv. K-pásmem rozsah frekvencí 18 - 31 GHz, využití hlavně v satelitní technice (srov. Ku Band)

Ku Band (K under band) - frekvenční pásmo pod tzv. K-pásmem, rozsah frekvencí 10.9 - 17 GHz využití hlavně v satelitní technice (srov. Ka Band)

L-Band - L pásmo, označení pro frekvenční pásmo o rozsahu 0.5 - 1.5 GHz

Modulation - Modulace, proces kdy je nosná vlna modulována modulačním signálem., tzn. že je do nosné vlny "zanesena" informace o přenášeném (modulačním) signálu (např. vaší řeči). Informaci lze do nosné vlny zanést buď změnou její amplitudy, frekvence nebo fázovým posuvem (souv. Modulační rychlost) 

Macrocell - velká buňka Oblast pokrytá signálem jedné BTSky o průměru 10 - 35 km (souv. Cell)

MAHO - Mobille Assisted HandOver , handover řízený za spoluúčasti mobilní stanice. Způsob předávání spojení při kterém mobilní stanice nepřetržitě měří kvalitu signálu okolních BTSek a na základě těchto měření vnitřní infrastruktura sítě rozhodne kdy a kam danou stanici přepojit (do které buňky). Handover typu MAHO se používá u digitálních buňkových systémů, například u GSM. (souv. Handover)

MCHO - Mobile Controlled HanOver , handover řízený mobilní stanicí. Způsob předávání spojení při kterém mobilní stanice na základě vlastních měření kvality signálu z okolních základnových stanic sama rozhodne kdy a na které kanály se přeladí. Handover typu MCHO se používá v systémech s malými rozměry buňek a kde dochází k častému předávání spojení, například u bezšňůrových systémů DECT (souv. Handover)

Microcell - malá buňka Oblast pokrytá signálem o průměru přibližně 100 - 300 m (souv. Cell) Mobile Station - Mobilní stanice. Označení pro celek skládající se z mobilního terminálu a SIM karty. (souv. SIM)

MSC - Mobile services Switching Center - Mobilní ústředna. Sestavuje jednotlivá spojení v rámci mobilní sítě i směrem do ostatních sítí, kontroluje přidělení kanálů, eviduje všechny uživatele, účtují se zde hovory. Ústřední část subsystému NSS systému GSM. (souv. architekura GSM)

Multiplexing - Multiplexování, proces který umožňuje více uživatelům, obecně informačním tokům) sdílet jedno přenosové médium. Rozlišujeme multiplexování prostorové, frekvenční, časové, kódové

NCHO - Network Controlled HandOver - Handover řízený sítí. Způsob předávání spojení kdy mobilní stanice vysílá pouze zkušební signál k okolním základnovým stanicím (samotná mobilní stanice nic neměří ). Porovnáním všech těchto zkušebních signálů rozhodne vnitřní infrastruktura sítě kdy a kam danou stanici přepojit (do které buňky). Handover typu NCHO se používá i analogových buňkových systémů, například u NMT. (souv. Handover)

NMC - Network Management Centre - Centrum managementu sítě. Podílí se na správě a monitorování mobilních stanic. Část subsystému OSS systému GSM . (souv. architekura GSM)

NMT - Nordic Mobile Telephone. Analogový buňkový telefonní systém vyvinutý ve Skandinávii. U nás provozovaný Eurotelem pod obchodním názvem "Eurotel Tip" (srovnej GSM, Cell)

NSS - Network and Switching Subsystem - Síťový a spínací subsystém. Fixní část systému GSM funkcemi podobný telefonní ústředně. Hlavní funkcí je řízení komunikace mezi mobilními účastníky a ostatními účastníky - mobilními účastníky, ISDN účastníky, PSTN účastníky atd. Mimo klasické spínací (přepojovací) funkce plní další úkoly vyplývající z mobility účastníků - obsahuje databáze účastníků a sleduje jejich pohyb. NSS se skládá z těchto hlavních částí MSC, HLR, VLR, AuC, GMSC, EIR, VMS. (souv. architekura GSM)

OMC - Operation and Maintenance Centre - Provozní a servisní centrum. Zde se provádí řízení, údržba a monitorování ostatních částí subsystémů BSS a NSS. Část subsystému OSS systému GSM . (souv. architekura GSM)

Orbcomm - Satelitní datový a messagingový systém na nízké oběžné dráze (LEO) ve výšce 825 km. Současný počet satelitů je 36 na pěti oběžných drahách. Nabízené služby: E-mail, zasílání alfanumerických zpráv o max. délce 2000 znaků, sledování a monitorování vzdálených objektů, služby s přidanou hodnotou - ORBWeather, ORB2Y. Kmitočty pro vzestupný směr 137 - 138 MHz, sestupný směr 148 - 150 MHz. (souv. Teledesic, ICO, Globalstar)

OSS - Operation Support Subsystem - Operační podpůrný subsystém. Fixní část systému GSM, která řídí a udržuje celý systém. Skládá se ze tří hlavní částí OMC, NMC, ADC. (souv. GSM architektura, OMC, NMC, ADC)

Packet switching - paketové spojování nebo přepojování,též přepínání paketů -způsob komunikace, kdy je přenášená informace rozdělena na části které jsou poté spolu se záhlavím nesoucím řídící informace (např. informace o adrese příjemce a odesílatele, kontrolní součet) vkládány do tzv. "paketů" česky balíků.   V této podobě jsou data vyslána směrem k příjemci, jednotlivé pakety mohou díky záhlaví putovat sítí různými směry. Picocell - velmi malá buňka. Oblast pokrytá signálem o průměru pod 100 m (souv. Cell)

PIN - čtyřmístný kód chránící SIM kartu před zneužitím, je-li zadán 3x za sebou špatně je SIM karta zablokována, odblokovat ji lze tzv. PUK kódem (souv. PIN 2)

PIN2 - čtyřmístný kód umožňující přístup k některým funkcím telefonu, například nastavení provolané částky (souv. PIN)

Přenosová rychlost - Udává počet bitů přenesených za 1s, vypočteme jí jako vp = vm . log2 s , kde "s" je počet stavů a vm je modulační rychlost. Příklad, u EDGE se bude používat modulace 8-PSK, tzn. že přenosová rychlost bude 3x větší než modulační. Nezaměňovat tedy pojmy přenosová a modulační rychlost (souv. Modulační rychlost)

PSTN - Public Switched Telecommunication Networks Označení pro veřejné komutované telekomunikační sítě, čili klasické pevné veřejné telefonní sítě používající techniku přepojování okruhů, jak je všichni známe z domovů nebo telefonních automatů

PUK -  osmimístný kód umožňující odblokovat zablokovanou SIM kartu, Též lze pomocí něho měnit PIN kód (souv. PIN, PUK2)

PUK2 - osmimístný kód umožňující měnit nastavení PIN2.Též lze pomocí PUK2 odblokovat funkce ty telefonu, které jsou nepřístupné díky špatnému zadání PIN2. (souv. PUK)

Roaming - používání sítě jiného než domovského operátora

Router - směrovač,  zařízení směrující datové pakety, na vstupu vybalí síťový paket z linkového rámce, na výstupu je síťový paket nasměrován směrem k příjemci - vložen do jiného linkového rámce.

SGSN - Serving GPRS Support Node, části infrastruktury GPRS - obslužný uzel GPRS, obsluhuje provoz datových paketů koncových uživatelů v dané oblasti, tedy rozhoduje jakou cestou daný paket poputuje sítí, provádí autentizaci, šifrování a kontrolu IMEI atd. (souv. GPRS, GGSN, IMEI)

SIM - Subscriber Identity Module - SIM karta. Karta aktivující funkce mobilního telefonu a nesoucí vaše telefonní číslo (bez SIM karty lze volat jen na "tísňové číslo" 112). Obsahuje 2 adresáře. Do jednoho z nich se ukládají telefonní seznamy, SMS, poslední volaná tel. čísla atd., druhý obsahuje údaje o síti operátora. SIM karta slouží k identifikaci uživatele uvnitř sítě pomocí tzv. IMSI (souv. IMSI)

SIM Toolkit - Subscriber Identity Module Application Toolkit Technologie SIM Application Toolkit umožňuje aktualizací SIM karty   přes vzdušné rozhraní libovolně měnit menu telefonu (nutná podpora telefonu)- na straně serveru jsou do krátké textové správy vloženy specifické kódy a celá zpráva je vyslána do telefonu uživatele. Sim Toolkit je  částí standardu GSM. (souv. SIM)

Smart Phones - Obecné označení pro tzv. "chytré" telefony charakteristické hlavně těmito vlastnostmi: poměrně velký displej, snadné ovládání klávesnice nebo dotykový displej, nadstandardní software např. pro elektronickou poštu, fax, WWW apod. Příkladem může být Nokia Comunicator, nebo telefony od společnosti Motorola s čtečkou čipových karet.

SMSC - Short Message Service Centrum - Centrum krátkých textových zpráv. Systém zajišťující posílaní krátkých textových zpráv. Část subsystému NSS systému GSM. (souv. architekura GSM)

Splitter - oddělovač, v ADSL technice filtr oddělující od sebe vysokofrekvenční složku ADSL signálu a nízkofrekvenční složku telefonního signálu (souv. ADSL)

Spread Spectrum - rozprostřené spektrum, druh přenosu,

Symbian - V současnosti jde o společný podnik společností Ericsson , Nokia, Psion a Motorola. Hlavním produktem Sumbianu je 32 bitový operační systém EPOC který je určený pro malá bezdrátová komunikační a informační zařízení (mobilní komunikátory, kapesní počítače). Původní název byl Psion Software, název operačního systému EPOC je odvozený z anglického EPOCH tj. období, epocha

T9 - Technologie od firmy Tegic Communication umožňující snadnější psaní textu na klávesnicích mobilních zařízení - po stisku několika písmen sama doplňuje zbývající text (souv. iTAP)

TDMA - Time Division Multiple Access Mnohonásobný přístup do sítě kdy jste od ostatních účastníků odděleni v čase- každý účastník má pro sebe po dobu spojení vyhrazen v celém frekvenčním pásmu radiového kanálu jeden nebo více časových intervalů (timeslotů) do kterých je vkládána přenášená informace.

Teledesic - Širokopásmový satelitní komunikační systém na nízké oběžné dráze (LEO) ve výšce 1375 km, jehož spuštění je plánováno na rok 2004. Původní návrh počítal s 840 aktivními satelity v 21 rovinách, později snížen na 288 satelitů ve 12 rovinách. Kmitočty pro vzestupný směr   28,6 GHz-29,1 GHz, pro sestupný směr 18,8 GHz-19,3 GHz, přenosové rychlosti 16 Kb/s - 2048 Kb/s (vyšší rychlosti pro některé pevné terminály) Mnohonásobný přístup do sítě je pro vzestupný směr realizován pomocí metody označované zkratkou MF-TDMA (Multi-Frequency Time Division Multiple Access) pro sestupný směr pak pomocí ATDMA (Asynchronous Time Division Multiplexing Access) Hlavními akcionáři jsou Craig McCaw a Bill Gates (ne Microsoft) a hlavním dodavatelem je Motorola. (souv. Globalstar, ICO, Orbcomm)

TIA - Telecommunications Industry Association - Americká standardizační organizace (souv. ETSI)

TMSI - Temporary Mobile Subscriber