ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pašovali nové iPhony za desítky milionů. Celníci tajnou skrýš našli

  • 4
Doslova mistrovský úlovek se podařil hongkongským celníkům. Na nákladní lodi směřující k pevninské Číně objevili zboží za 25 milionů hongkongských dolarů (73 milionů korun). Šlo především o elektroniku včetně nejnovějších iPhonů. V historii Hongkongu jde údajně o největší zátah na pašeráky elektroniky.

Podle informací celníků, kteří v této souvislosti zatkli tři muže, byla v důmyslné skrýši objevena kromě jiného zboží i spousta iPhonů, chytrých hodinek Watch či počítačů. A to v hodnotě 8,2 milionu hongkongských dolarů, tedy v přepočtu téměř 24 milionů korun.

„Některá elektronika byla zcela nová a šlo o nejnovější modely,“ informovaly hongkongské úřady s tím, že šlo pravděpodobně o věcné dary u příležitosti Čínského nového roku. Zda by ovšem „obdarovaní“ kromě výše uvedených elektronických produktů uvítali i třeba počítačové operační paměti či procesory, o tom se dá polemizovat. Převážnou část pašovaného zboží tvořily počítačové komponenty, jejich celková hodnota dosahovala 15,8 milionu hongkongských dolarů (46 milionů korun).

Kromě elektroniky ovšem celníci objevili i vyhlášenou čínskou pochoutku, z níž se vaří polévka: ptačí hnízda. A to v opět nezanedbatelné hodnotě 345 tisíc hongkongských dolarů (zhruba jeden milion korun).

Nákladní loď si úředníci vytipovali v rámci dvouměsíční protipašerácké akce, sledovali ji už od jejího nakládání. Nedlouho po vyplutí byla posádka přinucena zakotvit na základně námořní policie, celníkům následně trvalo asi hodinu, než tajný prostor obsahující celkem 65 krabic pašovaného zboží odhalili. Nacházel se pod postelí v jedné z kajut posádky.

Podle vyšetřovatelů je to za posledních pět let první případ, kdy byla k pašování špičkové elektroniky na pevninskou Čínu použita nákladní loď. Pašeráci, kteří se podle portálu South China Morning Post nezákonným dovozem zboží vyhýbají až 17% dovozní dani, dávají přednost spíše člunům. Zatčeným mužům v případě obvinění z nelegálního dovozu/vývozu hrozí až sedmiletý trest odnětí svobody a pokuta ve výši dvou milionů hongkongských dolarů (více než 5,8 milionu korun).

„Elektronická obezita“, drony i nepojízdný skútr

Lidé jsou ve snaze dostat na pevninskou Čínu drahou elektroniku, kdy si jejím prodejem na černém trhu přijdou na slušnou částku, opravdu velmi vynalézaví. Velmi častou cestou je využití vlastního těla. Jenže těžkopádná chůze na první pohled nikterak obézního člověka celníkům neunikne. Nejednou už takto odhalili pašeráka, který měl na svém těle přilepené desítky iPhonů (více viz Pašerák si na tělo přilepil 94 iPhonů. S divnou chůzí ho chytili).

A tak se pašeráci snaží najít další, pro ně zdánlivě snadné způsoby, jak celníky oklamat. Využívají třeba běžné dopravní prostředky. Jenže i v tomto případě jsou úředníci velmi obezřetní. Jejich pozornosti v minulosti neunikl ani muž, který chtěl čínsko-hongkongskou hranici překročit se zdánlivě nepojízdným elektrickým skútrem. Všimli si totiž jisté nesrovnalosti: nová nášlapná plocha viditelně neodpovídala celkovému provoznímu opotřebením stroje. Pomocí rentgenu pak odhalili tajnou skrýš, ta ukrývala téměř tři desítky nových iPhonů (více viz Milionový elektrický skútr, který nejel. Našli v něm 28 nových iPhonů).

Opravdu netradiční způsob pašování smartphonů odhalily v březnu 2018 čínské úřady. Pašeráci tehdy použili drony, pomocí nichž mezi dvěma výškovými budovami (jedna na území Hongkongu, druhá v Šen-čenu) napnuli dvousetmetrové lano. Po něm si pak v igelitových taškách posílali až 15 tisíc telefonů za noc. Čínský gang tímto způsobem do Číny propašoval telefony za zhruba 80 milionů dolarů (1,8 miliardy korun).