ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Právníci varují, nové podmínky aukce 5G jsou v rozporu s evropským právem

  • 0
V pondělí 16. března zahájil Český telekomunikační úřad konzultaci upravených podmínek aukce kmitočtů pro sítě páté generace, jejichž cílem je prohloubení konkurence a přilákání nových zájemců. Asociace provozovatelů mobilních sítí upozorňuje, že nové podmínky aukce jsou v rozporu s evropskými předpisy.

Připomínky k návrhu bude podle informací ČTÚ možné uplatnit do 16. dubna, přičemž zahájení výběrového řízení úřad předpokládá v průběhu června. Předsedkyně úřadu Hana Továrková, která koncem ledna v čele úřadu nahradila odstoupivšího Jaromíra Nováka (více viz Šéf ČTÚ Novák rezignoval ke konci měsíce. Vláda ho odvolala okamžitě), nechala podmínky upravit tak, aby podle záměru ministerstva průmyslu a obchodu prohloubily konkurenci na trhu a přilákaly nové operátory.

Úřad tak například v pásmu 700 MHz ustoupil od přímého vyhrazení jednoho bloku o velikosti 2x10 MHz pro nové zájemce s tím, že jednotlivý účastník výběrového řízení může získat maximálně 2×10 MHz. V pásmu 3,5 GHz byl spektrální limit stanoven na 60 MHz pro stávající operátory a 100 MHz pro ostatní operátory. Uvedené limity mohou být v případě nedostatečné poptávky navýšeny.

Z předmětu výběrového řízení je nově vyjmut úsek 3400 až 3440 MHz, který bude určen pro řešení k podpoře průmyslu 4.0. Bližší podmínky využívání tohoto úseku stanoví ČTÚ samostatně mimo podmínky výběrového řízení.

Za odklady aukce je nezájem, myslí si T-Mobile. Nespěcháme, říká operátor

„ČTÚ dále rozšířil závazek národního roamingu ve prospěch nových operátorů. Držitelé přídělů v pásmu 700 MHz, kteří jsou stávajícími operátory, budou povinni poskytnout národní roaming nejen ve prospěch případného nového operátora se ziskem kmitočtů v pásmu 700 MHz, ale i všech nových operátorů, kteří jsou nebo budou držiteli rádiových kmitočtů v celém pásmu 3440 až 3800 MHz,“ uvedl úřad v tiskové zprávě s tím, že pro žadatele o využití národního roamingu jsou stanoveny podmínky dosažení minimálního vlastního pokrytí obyvatelstva a jeho dalšího zvyšování.

Podmínky výběrového řízení dále stanoví povinnost velkoobchodní nabídky pro držitele kmitočtů z pásma 700 MHz, včetně zveřejnění referenční nabídky pro virtuální operátory. Rozvojová kritéria současně zahrnují povinnost dokrytí tzv. bílých míst, tedy obcí, kde dosud nejsou dostupné sítě 4G, a dále pokrytí velkých měst, železničních a silničních koridorů a plošného území ČR sítěmi 5G v definovaných termínech v souladu s vládní 5G Strategií.

Aukce 5G obsahuje řadu sporných pravidel, varují právníci

Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) je nicméně aukce 5G, která by do státního rozpočtu měla podle předpokladů přinést minimálně šest miliard korun, připravována v rozporu s evropskými předpisy.

V souvislosti s vyhlášením veřejné konzultace zadala nezávislý posudek u renomované právní kanceláře Squire Patton Boggs. Podle právníků podmínky obsahují řadu pravidel s potenciálem zásadně pokřivit soutěž na trhu.

Čekání na čtvrtého operátora. Šanci jsme propásli před mnoha lety

„Podmínky aukce, zejména v části takzvaného národního roamingu, se jeví jako deformující trh a mohou představovat nedovolenou veřejnou podporu,“ upozornila Hana Gawlasová, která je partnerem kanceláře Squire Patton Boggs.

Z právního posudku podle APMS vyplývá, že zejména podmínky národního roamingu, který zajistí téměř okamžitý cenově regulovaný přístup k celostátnímu pokrytí a plnému výkonu sítě bez podstatných investic a bez motivace stát se skutečným etablovaným operátorem na trhu, jsou způsobilé představovat nedovolenou veřejnou podporu v rozporu s národními i evropskými právními předpisy.

„APMS připravuje rovněž zadání externího ekonomického posudku, který zanalyzuje dopad na tržní prostředí. Tyto posudky by pak mohly být využity u Evropské komise a dalších orgánů, aby se zabránilo protiprávnímu postupu,“ doplnil výkonný ředitel APMS Jiří Grund.

,