Díky mobilům je nejbohatší na světě: magnát Carlos Slim Helú

aktualizováno 
Jeho bohatství je doslova pohádkové. Ani několik generací jeho rodiny by jej nedokázalo jen tak utratit. V žebříčku časopisu Forbes obsadil dokonce první příčku největších boháčů planety. Carlose Slima Helú tam vyšvihly především jeho aktivity v telekomunikačním byznysu, ne nadarmo se mu říká telekomunikační magnát.

Mexický magnát Carlos Slim Helú | foto: Profimedia.cz

Vrchol žebříčku nejbohatších lidí na světě obsadil tento 73letý Mexičan v roce 2010 a od té doby se tam neotřesitelně drží. Poprvé se tam však dostal už v roce 2007, kdy sesadil finančníka Warrena Buffetta. A zatímco o něm či o Billu Gatesovi věděl celý svět, Carlos Slim Helú stále zůstává pro mnohé neznámou světovou osobností.

Možná i proto, že nepochází z nijak ekonomicky silné země. Dříve se totiž na čele světových boháčů drželi zejména Američané.

Carlos Slim Helú

Miliardář-filantrop

Carlos Slim Helú (narozen 28. ledna 1940, Mexico City) je mexický podnikatel a podle časopisu Forbes nejbohatší člověk na světě. Ovládá telekomunikační firmy Telmex, Telcel a América Móvil.

Jeho majetek je pro rok 2013 odhadován na 73 miliard dolarů. Ročně se rozroste v průměru o 20 miliard dolarů a za poslední rok získal 20,5 miliardy. První místo v žebříčku nejbohatších lidí světa mu zajistil silný růst akcií firmy América Móvil.

Carlos Slim Helú je znám také jako filantrop. Založil nadaci, která se zabývá obnovou historického centra Mexico City . Ze své soukromé sbírky Rodinových soch udělal nedávno muzeum, pojmenované po manželce Soumaye.

Nejbohatší muž planety je jedním z mála lidí na světě, kteří vlastní soukromý letoun Boeing 737. Má šest dětí (Carlos, Marco Antonio, Patrick, Soumaya, Vanessa, Johanna). Své impérium řídí z hlavního města Mexika, Mexico City.

Carlos Slim Helú se narodil 28. ledna 1940 v Mexico City. Cestu za snovým bohatstvím mu už jako malému klukovi předurčil jeho otec, libanonský přistěhovalec a obchodník. Ten Carlose jako jednoho ze svých šesti potomků zasvětil do tajů úspěšného podnikání. "Chceš-li být úspěšný, musíš věci dělat jinak než jiní," vtloukal mu tehdy do hlavy.

Carlos měl také štěstí na vzdělání. Díky tomu, že se jeho otec přiženil do movité rodiny jiných libanonských přistěhovalců, mohl vystudovat inženýrství na Národní autonomní univerzitě Mexika.

Kšeftoval už s hokejovými kartičkami

Obchodní talent však v sobě probudil už dříve, když na základní škole začal úspěšně obchodovat s hokejovými kartičkami. Pečlivě tehdy sledoval nováčky v lize, výsledky týmů a zákulisní dění tak, aby byl schopen dobře směnit. Od kamarádů skupoval tou dobou bezcenné hráče, aby je pak, když se stali slavnými, mohl vyměnit za hotové poklady, na než by předtím se svými kartami nedosáhl.

A to mu zůstalo. Jeho byznys totiž stojí na skupování zdánlivě bezcenných společností, z nichž poté vybuduje schopná impéria.

Klíčovou investicí se pro něj přitom staly telekomunikace. V roce 1990 stál se společnostmi Southwestern Bell a France Telecom u privatizace státního operátora Telmex, a získal tím faktický monopol na tamním trhu. Drží 90 procent trhu s pevnými linkami, odnož Telcel pak 80 procent mobilního trhu a významnou měrou se podílí i na pevném připojení k internetu.

Vlastnosti schopného obchodníka však potvrdil i později, když v roce 1997 skoupil tři procenta amerického Applu. Tehdy stály akcie jen 17 dolarů, po návratu Steva Jobse a velmi úspěšných produktech vystoupaly na víc než pětinásobek a později ještě výše.

Vydělává desítky milionů dolarů za hodinu

Monopolní postavení Slimových společností v Latinské Americe ovšem není jen pověstnou procházkou růžovým sadem. Magnát čelí silné kritice konkurence i zákazníků za politiku, kterou zavedl v největším mobilním operátorovi América Móvile. Stěžují si zejména na vysoké ceny.

Jenže Carlos Slim se nemusí spoléhat jen na tento obor, ačkoli tvoří hlavní část jeho odhadovaného majetku. Pod svou investiční skupinou Grupo Carso totiž má i tabákovou společnost Cigatam, což je tamní cigaretový kolos, on-line banku a jeho obchodní aktivity směřují v podobě sítě restaurací i do gastronomie.

Za 73 let života dokázal podle tradičního žebříčku časopisu Forbes nahromadit majetek v odhadované výši 73 miliard dolarů (1,4 bilionu korun). A jeho hodnota dále roste, odhadem expertů o zhruba 50 až 60 milionů dolarů za pouhou hodinu. I proto se Carlos Slim Helú drží v čele žebříčku už čtvrtý rok v řadě.

A jen pro představu, státní dluh České republiky byl v době tvorby tohoto článku asi 1,7 bilionu korun.

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Vyzkoušejte se, jestli se vyznáte ve smartphonových zkratkách

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Ve specifikacích smartphonů se nachází celá řada zkratek, které běžně používáme, přitom vlastně ani nevíme, co...

Útok na smartphony v Česku. Podvodníci podstrčili překladač

Ilustrační snímek

Podvodníci zaútočili na klienty bank v Česku, prostřednictvím infikované aplikace Word Translator v oficiálním obchodě...

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Najdete na iDNES.cz