Díky mobilům je nejbohatší na světě: magnát Carlos Slim Helú

aktualizováno 
Jeho bohatství je doslova pohádkové. Ani několik generací jeho rodiny by jej nedokázalo jen tak utratit. V žebříčku časopisu Forbes obsadil dokonce první příčku největších boháčů planety. Carlose Slima Helú tam vyšvihly především jeho aktivity v telekomunikačním byznysu, ne nadarmo se mu říká telekomunikační magnát.

Mexický magnát Carlos Slim Helú | foto: Profimedia.cz

Vrchol žebříčku nejbohatších lidí na světě obsadil tento 73letý Mexičan v roce 2010 a od té doby se tam neotřesitelně drží. Poprvé se tam však dostal už v roce 2007, kdy sesadil finančníka Warrena Buffetta. A zatímco o něm či o Billu Gatesovi věděl celý svět, Carlos Slim Helú stále zůstává pro mnohé neznámou světovou osobností.

Možná i proto, že nepochází z nijak ekonomicky silné země. Dříve se totiž na čele světových boháčů drželi zejména Američané.

Carlos Slim Helú

Miliardář-filantrop

Carlos Slim Helú (narozen 28. ledna 1940, Mexico City) je mexický podnikatel a podle časopisu Forbes nejbohatší člověk na světě. Ovládá telekomunikační firmy Telmex, Telcel a América Móvil.

Jeho majetek je pro rok 2013 odhadován na 73 miliard dolarů. Ročně se rozroste v průměru o 20 miliard dolarů a za poslední rok získal 20,5 miliardy. První místo v žebříčku nejbohatších lidí světa mu zajistil silný růst akcií firmy América Móvil.

Carlos Slim Helú je znám také jako filantrop. Založil nadaci, která se zabývá obnovou historického centra Mexico City . Ze své soukromé sbírky Rodinových soch udělal nedávno muzeum, pojmenované po manželce Soumaye.

Nejbohatší muž planety je jedním z mála lidí na světě, kteří vlastní soukromý letoun Boeing 737. Má šest dětí (Carlos, Marco Antonio, Patrick, Soumaya, Vanessa, Johanna). Své impérium řídí z hlavního města Mexika, Mexico City.

Carlos Slim Helú se narodil 28. ledna 1940 v Mexico City. Cestu za snovým bohatstvím mu už jako malému klukovi předurčil jeho otec, libanonský přistěhovalec a obchodník. Ten Carlose jako jednoho ze svých šesti potomků zasvětil do tajů úspěšného podnikání. "Chceš-li být úspěšný, musíš věci dělat jinak než jiní," vtloukal mu tehdy do hlavy.

Carlos měl také štěstí na vzdělání. Díky tomu, že se jeho otec přiženil do movité rodiny jiných libanonských přistěhovalců, mohl vystudovat inženýrství na Národní autonomní univerzitě Mexika.

Kšeftoval už s hokejovými kartičkami

Obchodní talent však v sobě probudil už dříve, když na základní škole začal úspěšně obchodovat s hokejovými kartičkami. Pečlivě tehdy sledoval nováčky v lize, výsledky týmů a zákulisní dění tak, aby byl schopen dobře směnit. Od kamarádů skupoval tou dobou bezcenné hráče, aby je pak, když se stali slavnými, mohl vyměnit za hotové poklady, na než by předtím se svými kartami nedosáhl.

A to mu zůstalo. Jeho byznys totiž stojí na skupování zdánlivě bezcenných společností, z nichž poté vybuduje schopná impéria.

Klíčovou investicí se pro něj přitom staly telekomunikace. V roce 1990 stál se společnostmi Southwestern Bell a France Telecom u privatizace státního operátora Telmex, a získal tím faktický monopol na tamním trhu. Drží 90 procent trhu s pevnými linkami, odnož Telcel pak 80 procent mobilního trhu a významnou měrou se podílí i na pevném připojení k internetu.

Vlastnosti schopného obchodníka však potvrdil i později, když v roce 1997 skoupil tři procenta amerického Applu. Tehdy stály akcie jen 17 dolarů, po návratu Steva Jobse a velmi úspěšných produktech vystoupaly na víc než pětinásobek a později ještě výše.

Vydělává desítky milionů dolarů za hodinu

Monopolní postavení Slimových společností v Latinské Americe ovšem není jen pověstnou procházkou růžovým sadem. Magnát čelí silné kritice konkurence i zákazníků za politiku, kterou zavedl v největším mobilním operátorovi América Móvile. Stěžují si zejména na vysoké ceny.

Jenže Carlos Slim se nemusí spoléhat jen na tento obor, ačkoli tvoří hlavní část jeho odhadovaného majetku. Pod svou investiční skupinou Grupo Carso totiž má i tabákovou společnost Cigatam, což je tamní cigaretový kolos, on-line banku a jeho obchodní aktivity směřují v podobě sítě restaurací i do gastronomie.

Za 73 let života dokázal podle tradičního žebříčku časopisu Forbes nahromadit majetek v odhadované výši 73 miliard dolarů (1,4 bilionu korun). A jeho hodnota dále roste, odhadem expertů o zhruba 50 až 60 milionů dolarů za pouhou hodinu. I proto se Carlos Slim Helú drží v čele žebříčku už čtvrtý rok v řadě.

A jen pro představu, státní dluh České republiky byl v době tvorby tohoto článku asi 1,7 bilionu korun.

Autor:

Nejčtenější

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Ten nepřehlédnete. Vystouplý fotoaparát nových iPhonů bude obrovský

iPhone 11

Podoba nových iPhonů chystaných na září už je víceméně známá. Ještě více o tom, jak budou novinky vypadat, prozrazují...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Další z rubriky

IBM vymyslelo naprostou zbytečnost. Hodinky s tabletem

Koncept chytrých hodinek od IBM

Pokrok sice nezastavíme, ne vždy se ovšem vydá zrovna pochopitelným směrem. Důkazem je třeba patent chytrých hodinek od...

Black Shark, Poco a Realme. Víte, kdo vlastní tyto mobilní značky?

Zdánlivě nesouvisející mobilní značky jsou provázanější, než se na první pohled...

Že společnost Huawei vlastní značku Honor, je známý fakt. Ale víte, co má společného třeba Blackberry s Alcatelem? Nebo...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz