iPhone XS Max je spolu s menším XS teprve druhým telefonem od Applu s OLED...

iPhone XS Max je spolu s menším XS teprve druhým telefonem od Applu s OLED obrazovkou. | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Čínská firma chce vystrnadit panely Samsungu z iPhonů

  • 2
Samsung je coby lídr v oblasti produkce OLED panelů Applu aktuálně jejich primárním dodavatelem. V Číně mu však roste nepříjemná konkurence, tamní displejový gigant BOE se totiž o zakázky kalifornské společnosti také uchází.

Přestože Apple vždy produkoval špičkové smartphony, z pohledu svých obrazovek v minulých letech za konkurencí mírně zaostával. Přestože ostatní v čele se Samsungem už několik let používali AMOLED panely, Apple setrvával u běžných LCD, od kterých ale postupně ustupuje (více v článku: Apple skončí s levnějšími LCD pro iPhony. Možná to zničí jednu firmu).

Zvrat nastal v roce 2017, kdy Apple fanouškům k desátému výročí uvedení prvního iPhonu nadělil přelomovou „desítku“. iPhone X dostal jako vůbec první telefon od Applu moderní OLED panel, jehož výrobcem a dodavatelem byl právě Samsung.

Loni Apple uvedl hned dva iPhony s tímto typem obrazovky, což vedlo k mnohem vyšší poptávce ze strany kalifornské společnosti. Ta proto svůj dodavatelský řetězec rozšířila o společnost LG, která zajistila dodávku menšího objemu panelů. 

V Číně Samsungu v oblasti OLED roste konkurence

Velice brzy však v iPhonech můžeme vídat také obrazovky od společnosti BOE. Nejde o nijak neznámou společnost, nýbrž obřího producenta LCD displejů a televizních obrazovek, který z pomyslného trůnu největšího výrobce sesadil LG a své impérium nadále rozvíjí.

BOE umí vyrobit i AMOLED panely, které ve velkém dodává třeba značce Huawei. Konkrétně se jedná o 6,4palcové jednotky pro současný top model Mate 20 Pro. Aktuálně je pro Huawei jejich největším dodavatelem, i v této „disciplíně“ totiž předstihla LG.

Společnost nyní navíc rozšířila svou produkční linku v Sečuánsku, kde plánuje vyrábět OLED panely s vestavěným dotykovým senzorem, které označuje jako Y-Octa.

Před integrací dotykového snímače do displeje musely být obrazovky vybaveny speciálním filmem s touto funkčností a navíc také polarizátorem. Zvyšovala se tak jejich tloušťka a dosáhnout celkově štíhlého profilu smartphonu bylo obtížnější. 

Úspěch Samsungu BOE inspiroval

Takový typ panelů umí doposud vyrobit pouze Samsung a pokud v BOE mají potřebný know how i nezbytnou techniku, jihokorejskému gigantovi skutečně může vyrůst velmi nepříjemná konkurence.

Podle nejmenovaných průmyslových zdrojů je to právě velký úspěch, kterého Samsung s obrazovkami s vestavěným senzorem dosáhl, proč se společnost BOE nyní pokouší o totéž. Technická vybavenost linek je údajně na takové úrovni, že spuštění masové produkce nic nebrání.

BOE není pro Apple žádnou neznámou, americká firma totiž panely jejich výroby už nějakou dobu používá v některých modelech iPadů a vybaveny jimi bývají i MacBooky.

Pokud panely Y-Octa budou splňovat nároky Applu a gigant je začne pro příští generace iPhonů skutečně odebírat, dosavadní dominantní role Samsungu může v tomto směru značně oslabit.

Apple je diverzifikací dodavatelů proslulý, jelikož odebíráním stejné součástky z více zdrojů minimalizuje možnou nedostupnost dílu (produkční patálie jen těžko postihnou více dodavatelů současně), a má i větší kontrolu nad cenou komponenty.

Americký gigant je znám také přísnými standardy, kterým musí uchazeč o pozici dodavatele vyhovět. V tomto případě se navíc bavíme o možném dodavateli displejů pro zdaleka nejvýnosnější produktovou linii Applu a tady prostor pro jakýkoli kompromis prakticky neexistuje.