Bluetooth ohrožen pilnou včelkou, Ericsson chce zachránit situaci

  • 23
Konsorcium firem chce nahradit infračervené a rádiové dálkové ovladače systémem ZigBee, který pracuje v pásmu 2,4 GHz. Ericsson hodlá kontrovat odlehčnou verzí Bluetooth.

Bluetooth to nemá na trhu jednoduché. Pomalu začíná být považován za standard pro připojení bezdrátového handsfree a za možnou náhradu datového kabelu k mobilnímu telefonu. Ale podpora výrobců není jednoznačná a na Bluetooth útočí několik konkurenčních technologií.

Je všeobecně známo, že v oblasti rychlých datových komunikací v pásmu 2,4 GHz se tržní segment Bluetoothu překrývá s Wi-Fi. Ještě zajímavější je situace v případě levných adaptérů s nízkou spotřebou energie v zařízeních, jako jsou bezdrátové klávesnice a různé dálkové ovladače. Výrobci často zavrhnou Bluetooth a vyberou si nějaké levné proprietární řešení v pásmu 27 MHz. Firma Cypress Semiconductor přišla se dvěma verzemi vlastního standardu WirelessUSB (bezdrátové USB), výhodou má být jednoduchost a cena. Pokud je zařízení vybaveno portem USB, dokáže WirelessUSB přenášet transparentně data vzduchem, čip nemusí být tolik inteligentní jako v případě Bluetooth. Uživatele potěší, že odpadají potíže s párováním zařízení v rámci Bluetooth. WirelessUSB stejně jako Bluetooth vysílá data pomocí FHSS (rozprostřené spektrum vytvořené pseudonáhodným střídáním vysílací frekvence).

Nízká spotřeba i cena - ZigBee

Nahradit infračervené dálkové ovladače i bezdrátové systémy v pásmu 27 MHz se snaží nový standard ZigBee (dostal jméno podle tance, kterým se dorozumívají včely). Vznikl na troskách technologie HomeRF, která se pokoušela v pásmu 2,4 GHz konkurovat Wi-Fi. ZigBee se v mnohém podobá Bluetoothu, standard je však optimalizován s ohledem na cenu a hlavně na nízkou spotřebu. Počítá se dokonce, že by pomocí ZigBee mohla komunikovat i zařízení napájená několik let jednou baterií. ZigBee proto umožňuje režim hibernace, kdy modul naslouchá, ale spotřeba klesá na pouhý jeden či dva mikroampéry. Bluetooth potřebuje 100 mikroampérů, Wi-Fi desítky miliampérů, tedy desítky tisíc mikroampérů.

Bluetooth pracuje v pásmu 2,4 GHz, ZigBee také, ale navíc umožňuje využít pásmo 868 MHz v Evropě a 915 MHz v Americe (toto pásmo se v Evropě používá pro GSM). Bluetooth zvládá přenosovou rychlost až jeden megabit za sekundu, ZigBee je skromnější. Na 868 MHz umí přenášet data rychlostí 20 kb/s, na 915 MHz rychlostí 40 kb/s, na 2.4 GHz rychlostí 250 kb/s. Dosah by se měl pohybovat mezi 10 a 20 metry. Na 2,4 GHz má ZigBee k dispozici 16 kanálů, na nižších frekvencích jen jedenáct. Signál se přenáší modulací DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum, spektrum rozprostřené přímou sekvencí).

Zajímavý je i rozdíl v software. Knihovna pro komunikaci prostřednictvím ZigBee se vejde do 28 kB, knihovna pro Bluetooth potřebuje 250 kB.

Jednodušší Bluetooth

Dne 21. října 2002 byla založena ZigBee Alliance firmami Honeywell, Invensys, Motorola, Mitsubishi a Philips. Připojily se též firmy Intel, Samsung, HP, RF Micro Devices a Atmel. Mnoho členů aliance zůstává neutrálních a podporuje ZigBee i Bluetooth. Naopak firma Ericsson se do aliance nezapojila, výzkumná a vývojová divize Ericsson Technology Licensing teď narychlo vyvíjí zjednodušenou verzi s pracovním názvem Bluetooth Lite. Ericsson Technology Licensing již neoficiálně jedná se členy Bluetooth Special Interest Group. Bluetooth Lite se bude moci jen těžko vyrovnat ZigBee v nízké spotřebě, Ericsson by tedy mohl ZigBee konkurovat jen v případě nějaké jiné výhody, například snadného vývoje aplikací.