Ruská vojska se na území Ukrajiny dopouštějí spousty hrozivých činů, oproti kterým je drobná krádež elektroniky jen těžko zásadním tématem. Zde je však překvapivě i jedna skrytá taktická výhoda pro ukrajinské síly. Pokud totiž ruští vojáci odcizí nějakou elektroniku od Applu, pak si tím nevědomky sami mohou škodit, jelikož některá taková zařízení umí majiteli hlásit svou polohu.
Typickým příkladem jsou třeba sluchátka AirPods, která se dají na dálku lokalizovat, pokud je v jejich dosahu nějaký jiný iPhone. Ačkoli přímo na bojištích je pravděpodobnost, že by ukradená sluchátka byla v dosahu nějakého dalšího nezablokovaného iPhonu ruského vojáka, vcelku malá, elektroniku si ruská vojska vozí zpět za hranice domů jako válečnou kořist. Obzvlášť v zabydlenějších lokalitách je šance, že svou polohu sluchátka nahlásí, už docela značná.
Ačkoli v Rusku krátce po začátku války a nastolení sankcí zavládla silná nedůvěra v západní výrobky a našli se i tací, kteří veřejně své produkty od Applu ničili, stále je vhodné se domnívat, že iPhony či iPady jsou mezi ruskou populací hojně zastoupeny. Všechna tato zařízení přitom tvoří síť pro vyhledávání odcizených či ztracených produktů této značky, jelikož mezi sebou sama komunikují a předávají si svou polohu pro případ, že by bylo nutné je najít.
Na Twitteru se už objevily případy, kdy Ukrajinci dovedli stopovat cestu úniku ruských vojsk z Kyjeva až za hranice do Běloruska právě díky stopování polohy ukradených sluchátek. Podobné využití mohou mít třeba i hodinky Watch nebo specializované zařízení na sledování polohy AirTag.
Sledovat se dá i odcizený iPhone pomocí jiného propojeného telefonu od Applu. U moderních zařízení je navíc ještě ta výhoda, že poloha je nahlašována, i když je telefon vypnutý. Pokud je vám taková funkce proti srsti, dá se samozřejmě vypnout, ovšem právě v takovéto situaci je její ponechání aktivity na místě. Může totiž přinést i cenné údaje.