Lidé šíří nesmysly o 5G

Lidé šíří nesmysly o 5G | foto: Profimedia.cz

Fámy o 5G a koronaviru šíří konspirační kampaně, chytly se i celebrity

  • 73
Konspirační teorie, které hovoří o souvislostech mezi spouštěním 5G sítí a šířením nového koronaviru, byly podle zjištění nezávislých pozorovatelů šířeny mimo jiné i koordinovaně. Horší podle nich je, že se těchto dezinformací ujaly i některé známé osobnosti, které je začaly šířit dál.

Píše to portál Bloomberg, který se s několika experty na dění na sociálních sítích a šíření dezinformací spojil. Nausad UzZaman ze společnosti Blackbird.AI například tvrdí, že aktivita ve více než 50 000 příspěvcích na Twitteru a Redditu, které jeho společnost během 24 hodin na dané téma koronaviru a 5G analyzovala, jasně ukázala na uměle zesílenou snahu dané dezinformace šířit za účelem ovlivnění veřejné diskuse. Podobně mluví i Danny Rogers z organizace Global Disinformation Index. „Ohledně koronaviru a 5G jsme zaznamenali spoustu organizovaného šíření dezinformací,“ říká Rogers.

Marc Owen Jones, výzkumník z Univerzity Hamada bin Khalify z Kataru analyzoval přes 22 000 různých nedávných interakcí na Twitteru, které zmiňovaly hesla 5G a koronavirus. Podle jeho závěrů řada z účtů, které tyto informace sdílely, jsou účty cíleně založené k šíření dezinformací. „Jsou tu silné náznaky toho, že některé z těchto účtů jsou dezinformačními nástroji,“ řekl Jones pro Bloomberg.

Koordinovaný postup připomínal ten, který použily ruské skupiny v roce 2016 při tehdejší americké prezidentské kampani. Což neznamená, že by za šířením dezinformací muselo stát Rusko. To pro Bloomberg potvrzuje i Lee Foster z bezpečnostní společnosti FireEye. Podle něj se falešné účty a šíření informací skrze ně dnes dají velmi snadno pořídit jako služba a šířit dezinformace přes ně může téměř kdokoli. „Překážky jsou minimální, takže stejné techniky může využít nespočet hráčů,“ říká Foster.

Konspirují i slavné osobnosti

Větším problémem je to, že se těchto nepravd chytly i některé známé osobnosti a začaly je šířit také. Tweety o souvislosti mezi šířením koronaviru a spouštěním 5G sítí sdíleli například herci Woody Harrelson, John Cusac či zpěvačka M.I.A. Některé z jejich příspěvků na toto téma ze sociálních sítí zmizely, autoři je stáhli.

Harrelson na svém Instagramu například sdílel příspěvek, podle kterého má signál 5G sítí usnadňovat šíření nového koronaviru. A následně sdílel i video, ve kterém údajně čínští protestující útočí na 5G sítě tamních operátorů. „A mezi tím Číňané strhávají 5G antény,“ psalo se v jeho příspěvku. Ve skutečnosti však šlo o video z loňských protičínských protestů v Hong Kongu. Tento příspěvek vidělo přes 300 tisíc lidí, Harrelson ho však později stáhl, stejně jako svůj původní příspěvek.

Zpěvačka M.I.A. si nemyslí, že by 5G přímo způsobovalo nemoc COVID-19, ale „může zmást či zpomalit tělo při jeho procesu uzdravování ve chvíli, kdy si tělo zvyká na nové frekvence a vlnové délky nového signálu a zároveň se snaží vypořádat s koronavirem“. V dalším tweetu dodala, že předchozí pandemie také přišly s rádiovými vlnami.

Rádio a španělská chřipka

To samozřejmě není pravda, pandemie španělské chřipky v letech 1918 – 1920 se sice trefila do doby začátků rozhlasového vysílání, ovšem stejně jako dnes rychlost šíření koronaviru s pokrytím signálem nesouvisely a nemoc se šířila i tam, kde žádné rozhlasové vysílání nefungovalo. Od té doby došlo po celém světě ke spouštění řady dalších služeb využívajících bezdrátové vlny a obdobné pandemie s jejich nástupem nevznikaly.

Konspirační teorie, které dávají do souvislostí 5G sítě a šíření nemoci COVID-19 přitom některé jejich zastánce dovedly k tomu, že skutečně začali na 5G infrastrukturu útočit. V Británii zaznamenali několik žhářských útoků na zázemí mobilních sítí a tamní operátoři kvůli tomu vydali i společné prohlášení. Obdobné, byť ojedinělé, případy jsou hlášeny i z některých dalších částí světa (třeba Nizozemska).

První byl belgický doktor

Magazín Wired vypátral, že prohlášení o spojitosti mezi 5G a koronavirem nejspíš jako první vypustil belgický lékař Kris Van Kerckhoven v rozhovoru pro tamní list Het Laatste Nieuws, což je nejpopulárnější deník ve vlámské části Belgie. Titulek článku zněl „5G ohrožuje život a nikdo o tom neví“. Deník článek ze svého webu stáhl a za jeho zveřejnění se omluvil. Van Kerckhoven v článku, který vyšel v době, kdy se koronavirus teprve začínal šířit v čínském Wu-chanu, připustil, že si spojení nijak neověřil, nicméně mu to nezabránilo nad spojitostí spekulovat.

Konspirační teorie o negativním dopadu 5G sítí přitom nejsou ničím novým, podle Bloombergu se šíří zhruba od roku 2016 a poměrně intenzivně proti 5G v poslední době vystupuje ruská státní vysílací společnost RT. V jedné z jejich reportáži z ledna loňského roku například zaznělo, že „5G má jen jeden háček: může vás zabít“. Reportérka Michelle Greensteinová však pro toto své tvrzení nepředkládá žádné vědecké důkazy.

Takové důkazy totiž neexistují. Žádný výzkum, podobně jako u jiných bezdrátových sítí, od mobilních, wi-fi přes rozhlasové až po televizní, které nás každodenně obklopují, negativní účinky aktuální expozice 5G signálu neprokázal. Takzvanému neionizujícímu elektromagnetickému záření jsou lidé vystaveni téměř neustále a bezdrátové signály šířené lidmi k tomu přispívají jen z části: hlavním zdrojem tohoto druhu záření je totiž Slunce.