Neznámý žhář pod rouškou tmy podpálil v Sydney telekomunikační zařízení. Patrně v domnění, že jde o 5G vysílač. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vysílač podpálil patrně v domnění, že jde o 5G. Teď je žhář za hlupáka

  • 33
Odpor vůči 5G stále neutuchá. Své o tom ví i v australském Sydney. Lidé z místního poloostrova Vaucluse měsíce bojovali proti modernizovanému vysílači společnosti Optus. Sporný vysílač však začátkem minulého týdne někdo podpálil. Neznámý žhář má ovšem spíš z ostudy kabát.

Mezi obyvateli sydneyského poloostrova Vaucluse kolovala od letošního března petice, podpisem stvrzovali svůj nesouhlas s novým vysílačem. Společnost Optus se totiž hodlala zabývat technologicky již nevyhovujícím vysílačem na rohu ulic Derby Street a Cambridge Avenue. Oblast se totiž dlouhodobě potýkala s velmi slabým mobilním signálem, místní jej museli „lovit“, aby si vůbec mohli zavolat.

„Byli jsme upozorněni, že Optus plánuje modernizaci stávajícího radiokomunikačního zařízení na výše uvedené adrese,“ uvedla v petici její autorka Sien-čchin Čchüová. Dále pak poukazovala na zdravotní problémy obyvatel související údajně s instalací současného telekomunikačního zařízení, k němuž došlo v květnu. Šlo o nespavost, úzkost a chronickou únavu. Operátora proto touto cestou vyzvala, aby mobilní vysílač zcela odstranil.

Někdo jej však předstihl. Problém, který místní měsíce „trápil“, však dotyčný vyřešil poněkud svérázně. Obyvatelé Derby Street totiž v pondělí 18. října ráno objevili již jen ohořelé zbytky vysílače. Podle australského portálu The Sydney Morning Herald bylo elektrické vedení vedoucí k telekomunikační infrastruktuře spálené a v okolí telefonního sloupu byl silně cítit petrolej.

Neznámý žhář, kterého však pravděpodobně zachytily bezpečnostní kamery na sousedním pozemku patřícím autorce petice, sloup zapálil v pondělí zhruba v půl třetí ráno. Místní obyvatelé odmítají přijmout fakt, že by mohlo jít o někoho z nich. A to hlavně z důvodu, že snahu o odstranění vysílače nikdo z nich prý nebral až tak vážně, lepší pokrytí mobilním signálem si totiž cenili. Již nemuseli pobíhat po svých domech, aby ulovili signál.

Žhářské útoky na 5G vysílače ohrožují už i životy. Živí je absurdní fáma

Spíš než za hrdinu je neznámý žhář za hlupáka i z jiného důvodu. Společnost Optus totiž informovala, že nešlo o 5G vysílač, jak se mnozí místní obyvatelé mylně domnívali. V případě poškozené infrastruktury šlo totiž o 4G technologii, konkrétně o abnormálně velký zesilovač.

Policie zajistila všechny stopy a případem se nadále zabývá. Samotný sloup podle ní po žhářském útoku nepředstavuje pro veřejnost žádné riziko. Společnost Optus se nechala slyšet, že s místními úřady spolupracuje na vyšetření tohoto incidentu. 

„Vandalismus vůči naší infrastruktuře bereme velmi vážně, protože zákazníci spoléhají na naše služby, nyní víc než kdy jindy,“ dodala mluvčí Optusu.

Sydney bylo totiž po dlouhé čtyři měsíce v přísné koronavirové uzávěře, s postupným rozvolňováním začala vláda až v polovině října po naočkování sedmdesáti procent obyvatelstva. Jako první byla v Sydney obnovena prezenční výuka ve školkách, v prvních třídách a také v závěrečných ročnících středních škol.

Se žháři, kteří zapalují cíleně 5G vysílače, mají zkušenosti i Britové:

21. dubna 2020