Chytrá krabička do auta od T-Mobilu je za hubičku. Ale jen v dubnu

  • 4
Službu Chytré auto představil T-Mobile v listopadu 2016. Primárně slouží ke sledování auta, nicméně od listopadu 2017 umí vytvořit i wi-fi připojení. Neobejde se to však bez chytré krabičky, která se připojuje k OBD portu auta. Právě tu lze v omezeném počtu do konce dubna pořídit za pouhou korunu.

Zařízení potřebné k provozu služby Chytré auto lze za zvýhodněnou cenu pořídit výhradně na e-shopu operátora. Zákazník v takovém případě výrazně ušetří, standardní cena chytré krabičky činí totiž 3 999 korun. Za pouhou korunu ji lze pořídit nicméně pouze do konce dubna, nebo do vyprodání zásob. A ty jsou velmi omezené. Podle informací operátora se totiž zvýhodněná cena vztahuje pouze na 200 kusů.

Je nutné dodat, že cenové zvýhodnění se týká pouze samotného zařízení a je podmíněno uzavřením nové smlouvy s dvouletým úvazkem. V případě, že by třeba zákazník smlouvu předčasně ukončil nebo by přešel na levnější tarif Chytré auto, bude operátor vyžadovat uhrazení cenového rozdílu mezi běžnou a akční cenou.

Měsíční poplatky spojené s provozem služby tedy operátor účtuje ve standardní výši. Zákazník může vybírat mezi dvěma tarify lišícími se datovým objemem. Tarif Chytré auto WiFi Standard 5 GB stojí měsíčně 249 korun, za tarif s 20GB limitem (WiFi Premium 20 GB) si pak operátor účtuje 499 korun. Kromě Česka lze službu Chytré auto včetně wi-fi připojení využívat i v celé Evropské unii.

Chytrá krabička, která se zapojuje do OBD portu a je kompatibilní s většinou vozů vyrobených po roce 2001, podporuje 2G/3G/LTE sítě a lze k ní naráz připojit až pět mobilních zařízení. Wi-fi síť je dostupná pouze po nastartování vozu, po vypnutí motoru lze pak připojení využívat ještě po dobu maximálně 15 minut. Rychlost připojení není omezená, závisí tedy pouze na síti (průměrně 10 až 25 Mbit/s).

Správu wi-fi sítě (zapnutí/vypnutí, změna hesla) provádí uživatel přímo v mobilní aplikaci Chytré auto od americko-kanadské společnosti Mojio, která platformu, na níž celá služba stojí, vyvinula. Stále ovšem schází přehled spotřeby dat, zákazníci se kvůli tomu musí i nadále přihlašovat do samoobsluhy Můj T-Mobile, kde po přidání datové SIM mohou čerpání dat sledovat. Další možností, jak si zákazník může ověřit aktuální spotřebu dat, je po připojení k wi-fi zadáním adresy tmo.cz/dl v prohlížeči. 

Prostřednictvím mobilní aplikace má uživatel k dispozici i všechny standardní informace. Díky vestavěné GPS krabička sleduje třeba polohu vozu, díky otřesovému čidlu pak uživatele upozorní, že se s vozem něco děje. Kromě toho přes OBD port získává i data z palubních systémů auta, která on-line pomocí mobilní sítě přenáší do smartphonu. Uživatele tak v závislosti na rozsahu takto dostupných dat může informovat například o vybité baterii, stavu paliva či třeba o problémech s filtrem pevných částic či nesvítící žárovce.

Chytré auto
TarifDatový limitCena za měsícCena OBD zařízení s wi-fi (zvýhodněná v dubnu/standardní)
WiFi Standard 5 GB5 GB249 Kč1 Kč/3 999 Kč
WiFi Premium 20 GB20 GB499 Kč1 Kč/3 999 Kč

Od dubna jsou veškeré provozní informace zákazníkovi k dispozici nově i ve webové aplikaci, která je dostupná na prohlížečích Chrome, Firefox a Safari. Veškeré informace jsou totiž uchovávány a zálohovány na serveru, uživatel se k nim dostane tedy i po přihlášení z jakéhokoliv počítače (shodné přihlašovací údaje jako do mobilní aplikace). T-Mobile spuštěním webové aplikace reaguje na přání především firemních zákazníků, kteří poptávali snadnější a pohodlnější přístup k informacím z pohodlí kanceláře.

Součástí všech tarifů Chytré auto je i asistenční služba platná nejen na území Česka, ale po celé EU. Zahrnuje například příjezd, odjezd a práci mechanika, odtah vozu do nejbližšího značkového či smluvního servisu, zapůjčení náhradního vozidla (maximálně dva dny) nebo třeba nonstop informační podporu.

Služba Chytré auto v současnosti funguje kromě Česka také na americkém, německém, rakouském a polském trhu.