Společnost Poda se s Vodafonem dohodla na prodeji svého frekvenčního přídělu. Ilustrační snímek

Společnost Poda se s Vodafonem dohodla na prodeji svého frekvenčního přídělu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čtvrtého operátora nevybudují. Svůj frekvenční příděl prodali Vodafonu

  • 11
Rok 2017 byl pro tuzemský mobilní trh nadějí na vznik plnohodnotného čtvrtého operátora. V tehdejší aukci kmitočtů pro 5G sítě totiž kromě velkých hráčů uspěli i nováčci. Jedním z nich byla společnost Poda, která však nyní svůj příděl rádiových kmitočtů v pásmu 3,7 GHz prodala jednomu ze síťových operátorů.

O převodu přídělu rádiových kmitočtů pro zajištění veřejné sítě elektronických komunikací v úseku rádiových kmitočtů 3 600 až 3 640 MHz, které ostravská společnost nabízející mobilní služby coby virtuální operátor vydražila v 5G aukci v červnu 2017 za 203 milionů korun, informoval 20. ledna Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Jejich nabyvatelem se stala společnost Vodafone, která se tak v rámci síťových operátorů stala držitelem největšího frekvenčního přídělu vysokokapacitních pásem. Získáním kmitočtů ostravské společnosti drží frekvence v rozmezí 3 540 až 3 640 MHz.

Vodafone prakticky získal jím v roce 2017 původně vydražený blok v aukci frekvencí v pásmu 3,7 GHz, které je primárně využíváno pro síť FWA (Fixed Wireless Access), tedy vysokorychlostní fixní bezdrátový internet.

V roce 2021 si totiž všichni uchazeči, kteří uspěli v aukcích 5G, tedy nejen v té z června 2017, ale i z listopadu 2020, vydražená pásma vyměnili. K tomuto kroku, takzvanému refarmingu, se účastí v uvedených aukcích zavázali. Jeho cílem bylo, aby každá ze společností, která v těchto dílčích aukcích uspěla, vlastnila následně jeden ucelený frekvenční blok.

Společnost Poda vydražila v roce 2017 původně frekvenční blok 3 640 až 3 680 MHz, který v rámci refarmingu připadl společnosti O2. Ostravská společnost naopak získala v úvodu zmíněný blok, který v témže roce původně vydražil Vodafone. O další frekvence se Poda ucházela i o tři roky později, v aukci frekvencí v pásmu 3,4 až 3,6 GHz však již neuspěla.

ČTÚ však pro aukci v roce 2020 vyhradil také část frekvencí v pásmu 700 MHz, které bylo klíčové pro nového hráče na trhu. Blok o velikosti 2x10 MHz spojený se závazkem nabídky národního roamingu operátorům působícím v pásmu 3,4 až 3,8 GHz získala společnost O2. Malým operátorům poskytujícím vysokorychlostní internet tak svitla naděje poskytovat i mobilní služby, část vysílačů by si totiž díky jeho závazku mohli pronajímat od O2.

Poda, která mobilní služby dlouhodobě poskytuje coby virtuální operátor v síti T-Mobilu, nicméně loni v říjnu poukázala na to, že kvůli velkoobchodní nabídce O2 by její vlastní mobilní služby nebyly konkurenceschopná a své frekvence následně nabídla k prodeji, nebo pronájmu.

22. listopadu 2022 totiž vypršela platnost spektrálních limitů v pásmu 3,4 až 3,8 GHz. Operátoři, kteří uspěli v 5G aukcích z roku 2017 a 2020, tak mohli své frekvenční příděly případně převést na jiného operátora. Poda tak této možnosti využila.