Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Velké srovnání tabulkových editorů na Palmech (1)

Spreadsheety čili tabulkové editory patří k základním kancelářským aplikacím. Na stolních počítačích využívá většina lidí v našich zeměpisných šířkách oblíbený Excel od Microsoftu, v PalmOS sféře je situace zajímavější - o přízeň uživatelů se zde uchází více produktů. Na ty nejvydařenější jsme se podívali zblízka.



Má-li být tabulkový editor pro PalmOS v současných podmínkách použitelný, musí splňovat určitá kritéria. Mezi ně patří především schopnost oboustranně synchronizovat dokumenty se stolním počítačem (především se zmíněným Excelem) včetně alespoň základních vzorců, schopnost pracovat se soubory uloženými na paměťové kartě, podpora barevného zobrazení (bez něj je mnohá tabulka nepřehledná) a dnes i podpora vyššího rozlišení. Rozlišení alespoň 320x320 bodů má pro spreadsheety klíčový význam - displej handheldu tak pojme mnohonásobně více informací než při rozlišení klasickém. Tato základní kritéria splňuje především čtveřice produktů, které srovnáváme: MiniCalc od firmy Solutions In Hand, QuickSheet od Cutting Edge Software, TinySheet od Iambicu a Sheet ToGo z produkce společnosti DataViz.



MiniCalc
Výrobce: Solutions In Hand
Velikost aplikace: 180 kB
Cena: 30 USD

Svého času nejpropracovanější PalmOS spreadsheet přidá do nástrojového panelu MS Excel vlastní záložku, pomocí níž lze vybrané soubory odeslat do handheldu. Součástí dialogového okna pro synchronizaci je i příkaz pro synchronizační režim, kde lze zadat, zda se má jakákoli změna dokumentu projevit na obou platformách, či zda má být určující aktuální podoba dokumentu v handheldu, resp. PC. Bohužel, hned v základním dialogovém okně MiniCalcu odhalíme jednu z jeho slabin: soubory lze synchronizovat pouze do RAM handheldu, nikoli rovnou na paměťovou kartu. Na tu lze vybraný dokument přenést až po synchronizaci, pomocí interního menu MiniCalc v Palmu. 

Minicalc zobrazuje buňky i písmo ve čtyřech stupních velikosti od největší, která víceméně odpovídá rozlišení 160x160, po nejmenší, kdy na standardním displeji dokáže zobrazit 19 řádků a šest sloupců. (Pro srovnání těm, kdo stále pochybují o smysluplnosti HiRes: v "klasickém" rozlišení 160x160 zobrazí většina spreadsheetů pouhé dva běžně široké sloupce na deset či jedenáct řádků...) Bohužel, jako jediný z "velké čtyřky" nedokáže MiniCalc využít virtuální graffiti plošku na handheldech značky Sony a HiRes 320x320 je pro něj nepřekonatelnou metou. 

Ovládání editoru není díky mnoha ikonám na pracovní ploše nijak složité, určité problémy můžete mít s nastavením nově vytvářených tabulek - zatímco tabulky kopírované z Excelu se zobrazují v podobě, na jakou jsme zvyklí, u nových sešitů je zapotřebí ručně nastavit rozměry buňky - přednastavené rozměry jsou nesmyslně velké, odpovídají klasickému palmímu rozlišení, a změna velikosti fontu nic neřeší, protože se font sice změní, ale velikost buňky nikoli. 

Horší problém nastane v případě, že do handheldu nakopírujete tabulku obsahující složitější vzorce. MiniCalc sice podporuje na osmdesát vzorečků Excelu, nicméně třeba s některými typy zaokrouhlování si neví rady. Pokud se podobný vzorec objeví v některém z polí tabulky, MiniCalc hodnotu pole vůbec nezobrazí, čímž se tabulka často stává nepoužitelnou. 

Součástí aplikace je samostatný modul MiniChart, umožňující celkem jednoduchou tvorbu grafů. Můžeme přitom vybírat ze šesti možných typů. 

Samozřejmostí je podpora barev - lze libovolně nastavit barvu písma i pozadí buňky. Tato vlastnost je společná všem zástupcům "velké čtyřky", proto se o ní nadále nebudu zmiňovat. 

MiniCalc není špatný produkt, ale už dlouho se nijak výrazně nevyvíjí a konkurenční editory ho v poslední době v lecčems předstihly. Majitelé Sony řady NR a NX mu neodpustí absenci HiRes+ rozlišení 320x480, uživatele pracující se složitějšími tabulkami odradí neschopnost editoru zobrazit hodnoty získané pomocí některých vzorců. Na druhou stranu aplikace neukrojí moc místa v RAM. Hodí se tedy hlavně pro majitele starších či méně vybavených přístrojů, kteří nepracují se složitými tabulkami. 

 



QuickSheet
Výrobce: Cutting Edge Software
Velikost aplikace: cca 340 kB
Cena: 30 USD, upgrade po dobu 1 roku zdarma (popř. kancelářský balík QuickOffice od 50 USD)

Aplikaci QuickSheet lze koupit samostatně nebo jako součást kancelářského balíku QuickOffice. Jeho základní verze, obsahující kromě tabulkového editoru ještě textový procesor QuickWord, stojí 50 USD. 

Při instalaci vytvoří QuickSheet na vašem desktopu obslužný program, s jehož pomocí můžete vybrat vhodné soubory pro synchronizaci. Příjemná je možnost volby mezi synchronizací dokumentu (pak se jakýkoli zásah do tabulky projeví na obou platformách) nebo jeho pouhým překopírováním (pak můžete s tabulkou v Palmu dělat cokoli a tabulku v Excelu to nijak neovlivní, při aktualizaci ovšem musíte soubor v Palmu smazat a překopírovat jej znovu). Stejně jako v aplikaci MiniCalc lze ovšem synchronizovat/kopírovat jen do RAM, na kartu lze soubory přesunout až v handheldu. 

QuickSheet bez potíží zobrazí tabulky v rozlišení HiRes i HiRes+ a na displeji pak vidíme 7 standardně širokých sloupců a 18 řádků, při rozlišení 320x480 pak 29 řádků. 

Velkou slabinou QuickSheetu je doba potřebná k otevírání tabulek. Zatímco v ostatních recenzovaných editorech netrvá otevření jednoduché tabulky o cca 30 kB paměti ani dvě vteřiny, QuickSheet stejný soubor otvíral celou čtvrtminutu! Nehrálo přitom žádnou roli, zda se sešit nacházel na kartě či v RAM. QuickSheet totiž kóduje soubory při otevírání tak, že jejich velikost narůstá téměř desetinásobně - při práci se zmíněným souborem na kartě zmizelo z paměti RAM okolo 300 kB, aplikace je tedy náročná na dostatek místa v paměti handheldu. (Přitom samotný editor zabírá v paměti relativně malý prostor.)

Se zobrazením tabulek nejsou žádné potíže, lze nastavit tři velikosti fontu, velikost buněk se v závislosti na fontu upravuje automaticky. QuickSheet podporuje přes 80 funkcí Excelu, narazí-li na vzorec, jemuž nerozumí, zobrazí data v buňce beze změny, příslušný vzorec však v tabulce aktivně nefunguje. 

Tvorbu grafů má na starosti modul QuickChart, zobrazení grafů však (na rozdíl od zobrazení tabulky) nevypadá moc dobře ani v HiRes (hlavně trhané linie hodně ruší) a grafy jsou tak pouze pomocnou utilitkou, která určitě nebude tím, co na QuickSheetu zaujme případné uživatele. 

QuickSheet je dobrá aplikace, na níž navíc vývojáři očividně neúnavně pracují, takže lze očekávat další vylepšení. Nejvíce ji asi budou vyhledávat uživatelé, kteří potřebují celý kancelářský balík aplikací (kromě spreadsheetu i textový procesor) a záleží jim spíše na ušetření místa v RAM než na rychlosti procesoru. 

Náš článek dokončíme v pondělí.

 

  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Kulturní ikona. Slavná nokia se po 25 letech vrací v novém provedení

10. května 2024  7:02

Zanedlouho se do prodeje dostane reinkarnace legendární nokie, která měla velký podíl na rozvoji...

Měl by to být hit českého trhu. Nadchne foťákem a funkcemi

10. května 2024

Google začíná v Česku prodávat smartphony Pixel. Firma k tomu v Praze uspořádala vlastní akci, na...

O2 arena, jak ji neuvidíte. Tady zařizují, abyste z hokeje poslali fotku

9. května 2024

Už v pátek vypukne v Praze a Ostravě boj o titul hokejového mistra světa. Pražská utkání hostí...

Cenově výhodný Pixel 8a má dobrou výbavu. Hned ho koupíte i v Česku

8. května 2024  7:02

Google představil svůj nový smartphone Pixel 8a. Je to pokračovatel výhodné série smartphonů, u...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...