O PDA ztracených a znovu objevených...

Ztratili jste někdy svoje PDA? Vězte, že to není nic příjemného. Pořád ale ještě zbývá možnost, že se najde poctivý nálezce a PDA vám předá (pokud vám jej přímo někdo neukradl). Jak maximalizovat šance na vrácení PDA - přečtěte si náš článek!

 

Prevence - účinný lék proti ztrátám PDA

Ještě než svoje PDA ztratíte, mohli byste si přečíst jednu dobře míněnou radu - prevence je totiž mnohem levnější a účinnější než řešení následků:

Odkládejte PDA na obvyklé místo (i doma)
- nenechte jej ležet na místě, odkud vám jej může odnést váš vlkodav či odkud ho manželka vyhodí do smetí mezi starými papíry při velkém úklidu. Zvykl jsem si při cestách či jednáních, že mám v levé kapse saka telefon a v pravé Palm - občas si pro kontrolu obě kapsy "proklepnu".

Pomoc! Ztratil jsem PDA!

Ještě se pořád nemusí jednat o tragédii - sám svoje mašinky hledám několikrát denně. PDA je většinou malé, subtilní zařízení a může se povalovat na dně vašeho kufříku, v záhybu kabátu, pod knihou či papíry, může být prostě kdekoliv (zrovna před týdnem mi historický Palm III ukořistil můj vlkodav, protože mu asi zavoněl koženkový obal - naštěstí jsem mu jej vyrval z tlamy, než jej stačil spolknout ...)

Většina "ztrát" končí šťastně - přinejhorším si řeknete "jsem já to ale blbec", když budete lovit PDA z míst, kde vás předtím ani nenapadlo hledat.

Může se ale stát, že jste svoje PDA nechali ležet někde v "terénu" - v kavárně, u zákazníka, v čekárně u zubaře apod. Je docela pravděpodobné, že jej někdo objeví, přičemž zde nastává několik možností:

A. Vaše PDA našel poctivý člověk, který by je rád vrátil majiteli
B. Vaše PDA objevil nepoctivec, který se zaradoval ze svého nálezu a rychle jej ukryl ve své kapse

Předpokládejme tedy nyní (poněkud optimisticky) variantu A. Jestli našel PDA "znalý" uživatel, který je alespoň trošičku "v obraze", zapne PDA, podívá se na informace o uživateli a pokusí se PDA vrátit. Naše první rada tedy jednoznačně zní:

Vyplňte si ve vašem PDA informace o majiteli - zejména jméno, adresu, e-mail a telefon.

V Palmu se nachází tato položka v preferencích (položka Owner). Problém je v tom, že najde-li Palm někdo, kdo ani neví, jak se zapíná, bude se mu tento údaj docela těžko hledat.

PocketPC má Settings - Owner Information a výhoda je, že se tento údaj zobrazí v úvodní TODAY obrazovce, případný nálezce to má tudíž jednoduché.

Epoc má tento údaj v menu System - Information - Owner. Ani zde nemá neznalý nálezce jednoduchou úlohu tento údaj nalézt.

Vzhledem k výše uvedenému je naše další rada:

Umožněte případnému neznalému nálezci snadný přístup k informacím o majiteli!

Pro tento případ je k mání celá řada triků, doporučení a rad.

- Každopádně je dobré si vytvořit poznámku (MemoPad, Jotter apod.) a kontakt (AddressBook atd.) s výrazným nápisem MAJITEL, ty umístěte hned jako první položky v daných databázích (můžete třeba začít záznam mezerou či pomlčkou - například vyplníte do jména "-MAJITEL=Jan Novák"). Tyto položky se pak objeví, když případný nálezce zmáčkne tlačítko MemoPadu či AddressBooku (na Palmech či PocketPC).

- Používáte-li pouzdro na PDA, vložte do něj svoji vizitku.

- Vytvořte si opakovanou položku v diáři s alarmem a třeba s týdenním opakováním s textem "Majitelem tohoto PDA je Jan Novák. V případě nálezu mi zavolejte na telefonní číslo 0778-985324. Děkuji."

- Stáhněte si do Palmu šikovnou aplikaci ReadMe!! - je freeware a vytvoří vám stejnojmennou "aplikaci", po jejímž vyvolání se objeví vaše údaje o uživateli

 

Když vaše PDA najde lump...

Může ovšem nastat i situace typu B - vaše PDA nalezl člověk, kterého ani nenapadne svůj nález vracet - jednoduše se jej pokusí zpeněžit či se rozhodne PDA ponechat pro svoje použití.

Zde nezbývá než politovat svého poklesku, pietně se v duchu se svým PDA rozloučit a popřát novému "majiteli" mnoho zdaru při shánění synchronizační kolébky (obzvlášť když o PDA dohromady nic neví)...

- Každopádně se ale i v tomto případě vyplatí zajistit si alespoň o fous klidnější spaní důsledným používáním programů, které ochrání vaše citlivá data - osobní a rodinné údaje, PINy k platebním kartám, hesla do safesových schránek, přístupové kódy do firemní počítačové sítě, hesla k call bance a jiné údaje.

Ochrana dat na PDA může být dokonce několikastupňová - ale to je zase téma na jindy...