Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Vědci, divadelnice i letec RAF. Hejtman ocenil sedm osobností

  16:23
Sedm osobností z Libereckého kraje ocenil hejtman Martin Půta za jejich celoživotní přínos pro dobré jméno regionu. Porota vybírala laureáty z dvaadvaceti kandidátů.

Hejtman Martin Půta (druhý zleva) ocenil svými Poctami sedm osobností z Libereckého kraje. Mezi nimi byli sochař a medailér Jiří Dostál (zcela vlevo), divadelnice Svatava Hejralová a vědec Luboš Hes z Technické univerzity v Liberci (úplně vpravo). | foto: archiv Libereckého kraje

Na svém kontě má neuvěřitelných 65 patentů, podle kterých se vyrobilo 150 unikátních měřicích přístrojů v oblasti inovativních textilií. Díky němu se tak vyrábí funkční prádlo, ve kterém se člověk nepotí a stále si udržuje tepelný komfort.

Profesor Luboš Hes z katedry hodnocení textilií na Technické univerzitě v Liberci je jedním ze sedmi letošních laureátů, kteří obdrželi za svou celoživotní práci Poctu hejtmana Libereckého kraje.

Hes mimo jiné vyučoval textilní inženýrství na univerzitách po celém světě a dvacet let působil i ve Výzkumném ústavu textilních strojů v Liberci.

Za přínos v textilní vědě dostal řadu ocenění doma i v zahraničí. Jeho tým hledá na základě poznatků o lidském těle nové textilní materiály, které vydrží i extrémní výkyvy teplot a různé klimatické podmínky. 

„Bavlněné spodní prádlo se dnes při vrcholových sportovních aktivitách vůbec nepoužívá. Bavlna sice saje vlhkost, ale odpařuje ji velmi pomalu a nedostatečně ji rozvádí do plochy textilie. Prádlo nasycené vlhkostí má pak sníženou úroveň tepelné izolace, zůstává vlhké a zpocený člověk snadno prostydne,“ přibližuje Hes.

Druhým vědcem, který letos získal Poctu hejtmana, je profesor Rolland Zdeněk Bulirsch, jenž se specializuje na matematické vědy.

V rodném Liberci ale často nepobývá, protože převážnou část života tráví v Německu, kde působil jako vedoucí katedry numerické matematiky v Mnichově. Je členem bavorské akademie věd a nositelem nejvyššího bavorského státního vyznamenání – Maxmiliánova řádu.

Sochař, který do Jablonce přivedl mincovnu

S Libereckým krajem a hlavně Jabloncem nad Nisou je pak úzce spojený další laureát, a to akademický sochař, medailér, designér a také dlouholetý ředitel Střední umělecko-průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci Jiří Dostál. Díky němu získala škola velké renomé, založil na ní také dva nové obory, Ražená mince a Propagační design. 

„Měl jsem to tehdy úplně obráceně než většina lidí. Za komunistů jsem byl téměř celou dobu na volné noze a zaměstnat jsem se nechal až po roce 1989. Takže všichni začali podnikat a ze mě se stal státní zaměstnanec,“ vzpomíná na začátky ve škole Dostál.

Jablonec mu ovšem vděčí i za Českou mincovnu, která ve městě působí. Po rozdělení Československa hledala Česká národní banka náhradu za federální mincovnu ve slovenské Kremnici. Díky Jiřímu Dostálovi a Janu Vízkovi ze společnosti Bižuterie se podařilo mincovnu dostat právě do Jablonce.

Podobné úsilí, jak vydupat ze země klenot, se podařilo i správci farnosti v Horní Polici, v Žandově a v Jezvé Stanislavu Přibylovi. Poctu hejtmana obdržel za rekonstrukci barokního poutního areálu kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici.

„Když jsem farnost přebíral, bylo to strašné. Všechno rozpadlé, prolezlé červotočem, kostel hrozil zřícením. Přitom to svého času bylo vyhlášené poutní místo, po Bohosudově nejslavnější v severních Čechách. Teď jsme mu jeho slávu znovu vrátili,“ líčí Přibyl.

Ochotnické divadlo, které si drží kvalitu

Jedinou ženou mezi letošními oceněnými je Svatava Hejralová z Vysokého nad Jizerou. Dlouholetá ředitelka divadelního festivalu Krakonošův podzim a členka sboru tamních ochotníků. Díky jejich nadšení má ochotnické divadlo ve Vysokém vysokou kvalitu a na festival se sjíždí diváci z celé republiky už 50 let. 

„Když dáváme lístky do prodeje, během tří týdnů jsou pryč. To je úžasné. Vysoké má tak tisíc obyvatel a my prodáváme 4,5 tisíce lístků. Naši diváci jsou fenomén, přece jen jde o festival ochotnického divadla, ne profesionálního. Ale výkony řady souborů se těm profesionálním rovnají,“ říká Hejralová.

Dvě pocty in memoriam

In memoriam se pak ocenění dostalo i letci RAF z II. světové války Františku Truhlářovi, rodákovi z Lomnice nad Popelkou. Dvakrát v letadle při bojích málem uhořel a musel podstoupit náročné transplantace obličeje, ani tak ho to ale od letadel neodradilo.

Za statečnost získal britská, francouzská i československá vyznamenání a medaile. Tragicky zahynul v roce 1946 při letu z Brna do Prahy.

I poslední osobnost, která získala letošní Poctu hejtmana, už není mezi živými. Walther Wiener z Hrádku nad Nisou zemřel ve věku 92 let v polovině prosince. Patřil k zakladatelům moderního chovatelství ptactva v Československu a byl autorem prvního Standardu cizokrajných ptáků a mnoha dalších knih o exotickém ptactvu. 

Podílel se i na přípravě receptur krmných směsí. Jako židovský chlapec prožil II. světovou válku ukrytý v podkroví hospody německého hostinského v Loučné. Zavřený tam byl pět let, aniž by mohl vyjít ven. I když o jeho úkrytu mnozí věděli, nikdy ho neudali.

  • Nejčtenější

Finalistce soutěže Peče celá země shořel dům

Finalistka první řady soutěže Peče celá země Anna Klápšťová z Líšného s rodinou prožila těžký víkend. V sobotu ráno jim...

Polsko má pro jednání o Turówu eso v rukávu, píše list. Otevírá „druhou frontu“

Polsko a Česko se v úterý chystají obnovit jednání o dole Turów a tentokrát má polská vláda připravené eso v rukávu,...

Protesty proti Turówu skončily poklidně, za dva týdny budou pokračovat

Jen drobné ústní šarvátky a křik doprovázely sobotní demonstraci Čechů, Poláků a Němců v polské Bogatynii, u které leží...

VIDEO: Cisternu, která se zřítila na auta, přijeli vyprostit Slovinci

Ve Stráži nad Nisou v pátek ráno začalo vyprošťování cisterny, která se tu v pondělí zřítila ze srázu na tři odstavená...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Senior zůstal viset s autem na zábraně, dvacet minut mu nikdo nezastavil

Kuriózní nehodu vyšetřuje policie v Novém Boru. Pětasedmdesátiletý řidič tam u obchodního centra přehlédl betonovou...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Ochranáři vracejí vykoupené lesy přírodním procesům, chtěli by jich víc

Ochránci přírody se snaží vykupovat lesy od soukromníků. Díky tomu je pak mohou snadněji vracet do stavu před zásahem...

Jablonec chce koupit předválečné obrazy, které má zapůjčené od banky

Na jednom je panorama města viděné od Dobré Vody, na druhém se vine potok zimní krajinou. Dva obrazy zdobí zasedací...

Muzeum Čtyřlístku se rozšíří. Fifinka dostane kuchyň, Myšpulín laboratoř

Maximálně šest milionů korun bude stát rozšíření Muzea Čtyřlístek v Doksech. Rozroste se o další dvě místnosti včetně...

Na Jablonecku auto srazilo chodkyni na přechodu. Žena zemřela v nemocnici

V pátek večer srazilo auto chodkyni na přechodu v Lučanech nad Nisou. Sedmapadesátiletá žena podlehla svým zraněním...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...