Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Běž domů, Ivane... Ani v hořké době okupace Čechoslováci neztráceli humor

  16:00
Tragická doba po 21. srpnu 1968, kdy Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy, měla i úsměvné momenty. Nebo alespoň tragikomické. Liberecký novinář a spisovatel Luboš Příhoda ve své knize „Nejdřív tanky, potom pendreky“ připomněl znamenitý vtip, který narážel na obsazení země „bratrskými“ armádami.
Tanky v ulicích zabily v lidech naději, že Československo může být demokratickou zemí. Lidé je nenáviděli a například polským dělnicím je doporučovali jako dopravní prostředek místo MHD.

Tanky v ulicích zabily v lidech naději, že Československo může být demokratickou zemí. Lidé je nenáviděli a například polským dělnicím je doporučovali jako dopravní prostředek místo MHD. | foto: Vladimír Buček

Sejde se Američan, Rus a Čech a chvástají se, kdo žije ve vyspělejší zemi. Američan říká: „My máme v Detroitu fabriku, která za jednu hodinu vyrobí tisíc letadel.“ Rus kontruje: „My máme ve stepi fabriku, která za jednu hodinu vyrobí tisíc tanků.“ Čech se jen hořce usměje: „My máme v Budějovicích fabričku Koh-i-noor, která za jednu hodinu vyrobí tisíc tužek. Jednu vezmete, podepíšete Dva tisíce slov a hned máte v Československu tisíc tanků a tisíc letadel.“

Pro později narozené čtenáře - Dva tisíce slov se jmenovalo prohlášení, jež vyzývalo k pokračování obnovy demokracie v Československu navzdory tlaku Sovětského svazu na zachování totality. Tanky a letadla k nám poslali sovětští diktátoři, když je v Československu vláda ani obrozená komunistická strana neposlouchaly. 

Nedávno zesnulý Luboš Příhoda ve své knize zmínil rovněž Nové proroctví Libušino. Po srpnové okupaci se šířilo v písemném i v ústním podání: „Vidím zemi malou, rudou, dost vyžranou a dost chudou. Nad ní hvězda pěticípá, pod ní český národ chcípá. Kéž by noha Jana Husa do pr.... kopla Rusa, aby zas ta země malá mlékem, strdím oplývala!“

Kniha obsahuje také truchlivou veselohru, o niž se v postaral při demonstracích proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa zasloužilý člen KSČ, Josef Drázský.

V hlášení Veřejné bezpečnosti se objevila informace, jak skupina mladých lidí napadla v Pražské ulici občana, který četl Rudé právo, že ho uráželi a fyzicky napadli. Incident vylíčil Josef Drázský později v článku „Dělník studentům“ ve Vpředu z 16. září 1969.

Svědectví uvědomělého komunisty

„Blízko radnice stály hloučky mladých lidí. Poslouchal jsem chvilku jejich řeči a šlo o samé urážky komunistické strany, soudruha Husáka, Sovětského svazu a jeho armády,“ popsal tehdy čtyřiasedmdesátiletý Drázský. 

„Viděl jsem, jak někteří mladíci brali lidem z rukou komunistické časopisy, trhali je a házeli na hromádku vedle hořících svíček a květin. Vzal jsem z hromádky několik potrhaných časopisů a šel jsem to oznámit na Okresní výbor KSČ.“

Drázský ve Vpředu vylíčil, jak ho pak u kina Lípa přepadlo asi deset mladíků a jak ho začali bít. V roce 1975 se k Drázského vystoupení proti demonstrantům vrátil komunistický Vpřed v článku Neohrožený agitátor. 

„Soudruh Drázský se při demonstracích v srpnu 1969 neohroženě postavil proti hloučku zfanatizovaných výrostků s výtisky Rudého práva v náručí a na rány pěstmi, které na něho dopadaly, volal: ‚Tady si přečtěte pravdu o našich nejlepších spojencích.‘“

Období 1968 a 1969 v Liberci popsal před několika lety Adam Červenka. Věnoval jim bakalářskou práci a také v ní se objevují úsměvné pasáže s trpkým nádechem.

Poukázal na případ související s účastí Polska na okupaci Československa. Po 21. srpnu 1968 se některé polské dělnice z Textilany odebraly domů, aby se nestaly terčem urážek a nenávisti. Stěžovaly si, že se k nim lidé nechovají dobře, a když chtějí použít městskou dopravu, jsou odkazovány, aby jely do práce na polských tancích.

Běž domů, Ivane museli opakovat

V březnu 1969 zažil Liberec bujaré oslavy dvojnásobného vítězství Československa nad ruskou sbornou komandou na mistrovství světa v hokeji. Příhoda zachytil svědectví Josefa Franců, bývalého muzikanta skupiny Gama quintet. Kapela hrála v době druhého utkání s Rusy v hotelu Imperial.

„V kavárně byli asi čtyři hosté. A tak si pustili rádio a poslouchali hokej,“ vzpomněl si Franců. „Po utkání, jež skončilo vítězstvím 4:3, se kavárna naráz zaplnila a my pak hráli v jednom kuse a lidi jako v extázi křepčili na parketu. A píseň ‚Běž domů, Ivane, čeká tě Nataša‘ jsme museli opakovat několikrát.“

Zanedlouho ale začala okupované Československo obklopovat beznaděj. „Ve středu 7. května 1969 excelovali v Závodním klubu Plastimat příslušníci Veřejné bezpečnosti libereckého okresu s manželkami a pozvanými hosty. Nechyběla delegace sovětských vojenských jednotek ze Stráže pod Ralskem,“ napsal Luboš Příhoda.

„Hlavní velitel Veřejné bezpečnosti J. Hrubý jako první na libereckém okrese otevřeně označil okupaci jako bezpodmínečně nutnou k záchraně socialismu u nás. Poté, co zazpíval Severáček, následovala oslava s totální konzumací alkoholu a odpovídajícím výsledkem. Jeden z řidičů to komentoval méně kulantně - Chlastali jak carský oficíři.“ 

O měsíc a půl později besedoval s bigotními komunisty v Plastimatu nechvalně proslulý člen ÚV KSČ, sovětský nohsled Antonín Kapek. Lidé sice ještě švejkovsky vtipkovali otázkou „Nejseš kapku blbej?“, ale v šířící se atmosféře strachu se už otevíral prostor pro čistky a psychické zlomení národa.

Pro ilustraci - prodemokratický vedoucí tajemník Okresního výboru KSČ v Jablonci nad Nisou Josef Dvořák skončil za trest jako kotelník v liberecké továrně Seba.

21. srpna 2019

  • Nejčtenější

Přednes Havlova textu utnuli diváci pískotem. Primitivní buranství, říká náměstek

3. května 2024  18:09

Nečekanou zápletku přineslo středeční představení libereckého Divadla F. X. Šaldy Hubička, které...

Bezcenné tisky vydával za olejomalby, za podvrhy měl malíř inkasovat miliony

7. května 2024  18:26,  aktualizováno  20:46

Hyperrealistický malíř Alexandr Pavlov své obrazy tiskne, upozornil před pár dny na Facebooku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikonická hračka z Liberce slaví úspěch i v Izraeli. Vyrobí se 50 tisíc kusů ročně

8. května 2024

Premium Ikonický plastový model Tatry 148 slaví deset let od momentu, kdy se znovu vrátil do výroby....

Nevěsta letěla vysoko, říká fotografka o snímku, se kterým zabodovala v Americe

6. května 2024  10:28

Zuzana Fajmonová z Liberce tiskne spoušť fotoaparátu před obrazy, jež hraničí s výtvarným uměním,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kania o konci Kozla: Nemusel by zvládnout změnu, budujeme nový klub

6. května 2024  17:22

Po nedělním oznámení trenéra Luboše Kozla, že ve fotbalovém Liberci na přání nového vedení po...

Liberec nejspíš koupí zámek v centru města, dohodl se s majitelem na ceně

9. května 2024  15:56,  aktualizováno  16:08

Liberec pravděpodobně koupí zámek v centru města, který vlastní firma Ústí Development ze skupiny...

Hravé Tchajwance chtějí vysokoškoláci přilákat na chytání Krakonoše či ducha Muhu

9. května 2024  11:04

V libereckém Ideathonu zvítězil mezinárodní tým vysokoškoláků z Technické univerzity. Během...

Ikonická hračka z Liberce slaví úspěch i v Izraeli. Vyrobí se 50 tisíc kusů ročně

8. května 2024

Premium Ikonický plastový model Tatry 148 slaví deset let od momentu, kdy se znovu vrátil do výroby....

Bezcenné tisky vydával za olejomalby, za podvrhy měl malíř inkasovat miliony

7. května 2024  18:26,  aktualizováno  20:46

Hyperrealistický malíř Alexandr Pavlov své obrazy tiskne, upozornil před pár dny na Facebooku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...