Nová hala pro výcvik psů celní správy v Heřmanicích stála 45 milionů korun.

Nová hala pro výcvik psů celní správy v Heřmanicích stála 45 milionů korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Do Heřmanic jezdí psovodi z celého světa, v nové hale je cvičení psů snazší

Po čtvrt století se výcvikové středisko pro služební psy celní správy v Heřmanicích dočkalo moderní výcvikové haly. Díky ní bude výcvik psů efektivnější. Výstavba stála 45 milionů korun.

„Hala rozhodně zlepší podmínky pro počáteční výcvik. Psi se budou učit v klidném prostředí, odpadnou jim rušivé vlivy z venkovního prostředí, které v počátku výcviku mohou odvádět jejich pozornost. Umožní to i větší efektivitu výcviku, protože hala se dá použít i večer, kdy už je venku tma,“ zmínil ředitel oddělení dohledu Celní správy České republiky Petr Müller.

Stavba za 45 milionů trvala rok a půl. Předtím jí ale předcházely roky příprav.

„Už jsem pomalu přestával doufat, že se té haly dožiju. Jezdí sem na výcvik celníci z různých zemí světa, protože Heřmanice jsou výcvikovým střediskem pro Světovou celní organizaci WCO. Metody výcviku se mění, přibývá oblastí, kde se služební psi využívají a na to všechno musíme reagovat,“ řekl Josef Dušánek, který stál u zrodu výcvikového střediska v Heřmanicích.

Rozlehlá hala je tak uzpůsobena pro různé kategorie, ve kterých se psi celní správy cvičí. „Dá se tu simulovat odbavovací hala na letišti, kancelářské prostory, byty a podobně. Do haly se vejde i kamion, autobus a další rozměrná vozidla, na kterých se psi učí vyhledávat schované tabákové výrobky, drogy, bankovky a nově také ukryté osoby,“ sdělil generální ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček.

„Vyhledávání schovaných osob ve vozidlech je úplně nová kategorie, kterou cvičíme od léta. Reagujeme tak na požadavky světové celní organizace vyvolané vysokým počtem migrantů,“ dodal.

Další novinkou ve výcviku, kterou celní správa zavedla, je i výcvik psů na vyhledávání covid pozitivních lidí. „Máme zatím takto vycvičených pět psů, kteří se využívají na letišti Václava Havla v Praze pro vytipované lety,“ řekl hlavní kynolog celní správy Jan Pleskač. Novou halu si psovodi pochvalují i díky odsavačům výparů a speciálním rozvodům klimatizace, které výcvik psů na pachové stopy rovněž usnadní.

Sklady si velmi pečlivě střeží

„Máme tu teď zřízené sklady pro jednotlivé komodity, se kterými výcvik psů provádíme. Ať už jde o různé tabákové výrobky, psychotropní a omamné látky, bankovky, zbraně, líh, pašované výrobky z chráněných druhů zvířat či rostlin nebo teď nově i konzervy s covid pozitivními vzorky. Dřív jsme to měli všechno uskladněné ve dvou místnostech, takže se tam pak různě mísily pachy, což pro počáteční výcvik psů nebylo úplně ideální. Potřebovali jsme, aby ty komodity byly od sebe oddělené, což tato nová hala umožňuje,“ uvedl Müller.

Kdo by chtěl ovšem sklady se cvičebními vzorky v Heřmanicích vykrást, měl by smůlu. Jsou velmi pečlivě střeženy.

„Jsem velmi ráda, že se výcvikové středisko v Heřmanicích posunulo dál ve své modernizaci. Je to špičkové středisko světové úrovně, na které můžeme být právem hrdí. Doufám, že se podaří dotáhnout i další rozvojové plány, které tu mají,“ sdělila ministryně financí Alena Schillerová, pod jejíž resort celní správa spadá. Původně totiž měly být s výcvikovou halou postavené i ubytovací prostory. Na ty ale zatím stále chybí peníze.

„Jezdí sem psovodi z celého světa, přibývá i žen psovodek, potřebujeme pro ně kvalitní zázemí. Výcvik u nás trvá tři měsíce a zatím tu máme jen dva apartmány se společnými toaletami,“ přiblížil Josef Dušánek.