Doris Lessingová

Doris Lessingová | foto: archiv

Literární Nobelovka podle sázkařů poputuje mimo USA i Evropu

  • 0
Hodinu po poledni tajemník Švédské akademie, literární historik Horace Engdahl, vyhlásí letošního laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Mezi horkými kandidáty jsou italský spisovatel Claudio Magris, syrský básník Adonis a izraelský esejista a romanopisec Amos Oz.

První pětici, na kterou vypsali sázkaři nejvyšší kurzy, uzavírají Američané Joyce Carol Oatesová a Philip Roth.

Podle Kateřiny Hypiusové z české pobočky švédské sázkové kanceláře Unibet však Nobelova cena pravděpodobně nepoputuje do Spojených států amerických – i přesto, že například o Philipu Rothovi se v souvislosti s Nobelovou cenou mluví už minimálně od roku 2001, kdy se stal laureátem Ceny Franze Kafky.

"Nejpravděpodobnější je, že Nobelovu cenu nedostanou ani Evropané, ani Američané," vysvětlila Hypiusová, čímž dala za pravdu i další sázkové kanceláři, britské Ladbrokes, která mezi největšími favority zmiňuje syrského Adonise a izraelského Oze.

. Loňské překvapení

Nobelova cena za literaturu byla udělena poprvé v roce 1901, kdy ji získal francouzský básník Sully Prudhomme. Loňskou držitelkou Nobelovy ceny se stala britská spisovatelka Doris Lessingová, které právě rok od jejího ocenění vycházejí v češtině dvě knihy – nakladatelství Jota vydalo její Puklinu, Odeon sbírku povídek Muž a dvě ženy. "V případě Lessingové šlo o překvapující volbu. Takže je docela dobře možné, že i letos ocení Švédská akademie někoho, kdo má tvůrčí vrchol už za sebou," uzavřela Ulmanová.

Dvě novinky
Mezi patnácti favority se objevil také Čech Arnošt Lustig, který je navíc letošním laureátem Ceny Franze Kafky. "Význam Nobelovy ceny ani ostatních literárních cen nesmí autor přeceňovat. Lepšího spisovatele z vás žádná cena neudělá," vysvětlil svůj postoj k oceněním Lustig.

V souvislosti s hlavním námětem jeho knih, tedy s vyrovnáváním se s hrůzami holokaustu, se však objevuje spojitost mezi některými kandidáty. Židovství a vztahy židovského národa jsou totiž nejenom Lustigovou doménou – reflektuje je ve své tvorbě i hebrejsky a izraelsky píšící Amos Oz, který se v 50. letech účastnil i bojů v šestidenní válce, i Philip Roth, který je spolu se Saulem Bellowem a Bernardem Malamudem nejznámějším židovským americkým autorem.

Právě Rotha favorizuje překladatelka Hana Ulmanová. "Roth je kulturní fenomén, i když chápu, že porotě nemusí konvenovat jeho politicky nekorektní názory. Pravděpodobně z tohoto důvodu cenu nedostane. Dalším mým favoritem je Amos Oz. V případě izraelsko-palestinského konfliktu je těžké říct, kdo je mírotvorce a kdo zrádce, v případě Oze však můžeme mluvit o živém svědomí národa," prozradila své favority Ulmanová.